Κυριακή 10 Αυγούστου 2008

Με σκορ και θέαμα η ΗΠΑ. κέρδισαν με 101 - 70 την Κίνα

Με σκορ, θέαμα, αμέτρητα καρφώματα και κατοστάρα, ξεκίνησε την παρουσία της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνο η Εθνική ομάδα των ΗΠΑ. Το τελικό 101-70 επί της Κίνας ήταν απόλυτα φυσιολογικό και αποτέλεσμα της τεράστιας διαφοράς που υπήρχε μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι Κινέζοι άντεξαν για λιγότερο από ένα ημίχρονο, καθώς ο Λεμπρόν Τζέιμς και η παρέα του πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ λίγο πριν το τέλος του πρώτου 20λέπτου. Με τους περισσότερούς τους πόντους να προέρχονται από εντυπωσιακά καρφώματα, οι Αμερικανοί, πίεσαν τους Κινέζους και κατάφεραν να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά πόντων. Προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 43-32, έφτασαν και στο +13 (47-34) για να κλείσουν το ημίχρονο όχι με το προβάδισμα, αλλά και με προφανή την κυριαρχία τους στο παιχνίδι.

Οι Κινέζοι μπήκαν πάντως αρκετά ζεστοί στο παιχνίδι και είχαν το προβάδισμα για σημαντικό χρονικό διάστημα στην πρώτη περίοδο, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους στα τρίποντα, αλλά και τον ενθουσιασμό με τον οποίο παρουσιάστηκαν από το ξεκίνημα του αγώνα. Το παιχνίδι όμως είχε πάρει ήδη το δρόμο από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αμερικανοί έκαναν επίδειξη δύναμης εκτοξεύοντας τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους, με το Λεμπρόν Τζέιμς και το Ντουέιν Γουέιντ να κάνουν απίστευτα πράγματα και τους Κινέζους θεατές να χειροκροτούν τις φιλότιμες προσπάθειες που έκαναν ο Γιάο Μινγκ και οι υπόλοιποι παίκτες της «γηπεδούχου» ομάδας.

Δεκάλεπτα: 20-16, 49-37, 74-48, 101-70
ΗΠΑ: Μπούζερ 5, Κιντ, Αντονι 3, Μπος 9, Μπράιαντ 13 (1), Πρινς, Γουΐλιαμς 9 (1), Χάουαρντ 13, Γουέιντ 19, Πολ 3 (1), Τζέιμς 18 (1), Ρεντ 9 (3).

ΚΙΝΑ: Γι 9, Ζι Ζι 8, Σιπένγκ 2, Γιάο 13 (1), Γιου 8 (2), Φανγιού 11 (3), Λέι, Φενγκ, Ναν 6 (2), Γιανζούα 2, Γουέι 6 (1), Κινγκμπένγκ 5 (1).