Τρίτη 12 Αυγούστου 2008

Στην παράταση νίκησαν οι Ισπανοί 85 - 75 την Κίνα.

Τα χρειάστηκαν οι Ισπανοί απέναντι στους Κινέζους, αλλά τελικά καθάρισε ο Ρίκι Ρούμπιο. Ο 18άχρονος πλέι μέικερ ήταν αυτός που με την καλή του άμυνα στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας του αγώνα έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Αΐτο Ρενέσες δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα να κάμψουν την αντίδραση του Γιάο και της παρέας του επικρατώντας τελικά με 85-75.

Η ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και ο Γιάο δεν ήταν αυτή τη φορά μόνος του. Ο Γουάνγκ Ζιζί και οι Λιου, Ζιού ήταν εξαιρετικοί. Οι Κινέζοι έδειξαν από το ξεκίνημα στους Ισπανούς ότι θα πουλήσουν ακριβά το... τομάρι τους, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου άρχισαν να έχουν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με όπλο την ευστοχία τους στα τρίποντα.

Οι διοργανωτές των Ολυμπιακών Αγώνων έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι με 46-37, ενώ λίγο μετά η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 15 πόντους (52-37). Οι Κινέζοι έλεγχαν το παιχνίδι ως και το 31’ οπότε και προηγούνταν με 13 πόντους (64-51). Σ’ εκείνο το σημείο οι Ισπανοί σοβαρεύτηκαν και με ηγέτες τους Ρέγιες και Γκασόλ έτρεξαν ένα σερί 10-0, μειώνοντας στους τρεις (64-61) στο 35’.

Οι Κινέζοι δεν πανικοβλήθηκαν αρχικά και πάλι τη διαφορά στους εφτά (68-61), αλλά οι Ισπανοί είχαν βρει πλέον τα πατήματά τους και κυρίως ο Ρούντι Φερνάντεζ. Με τρίποντο του Ναβάρο, το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (70-70) στο 38’, για να πάρουν και πάλι προβάδισμα οι Κινέζοι με τον Ζιζί Γουάνγκ 69’’ πριν το τέλος. Οι δυο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη μέχρι να πετύχει το 72-72 ο Μαρκ Γκασόλ στο 39’41’’.

Ο Λιού ανέλαβε να οργανώσει την τελευταία επίθεση των Κινέζων, με τους Ισπανούς να έχουν να δώσουν δυο φάουλ χωρίς να στείλουν τον αντίπαλο στις βολές. Ο Ρούμπιο έκανε το πρώτο 12’’ πριν το τέλος και 5’’ μετά έκλεψε την μπάλα από τον Λιού. Ο 18άχρονος Ισπανός θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί στον απόλυτο πρωταγωνιστή του αγώνα αν ευστοχούσε και στην τελευταία επίθεση.

Τελικά ο αγώνας πήγε στην παράταση όπου μίλησε η εμπειρία και η ποιότητα των Ισπανών. Οι Κινέζοι αντιστάθηκαν μόνο στο πρώτο λεπτό του έξτρα πεντάλεπτου και στη συνέχεια παραδόθηκαν άνευ όρων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 46-37, 61-47, 72-72, 75-85
ΚΙΝΑ (Καζλάουσκας): Γουάνγκ 15, Ζιου 15(5), Γι 4, Τσεν 3, Σουν 2, Λιου 19(4), Γιάο 11(9ρ.), Λι 3(1), Γουάνγκ Σ. 3
ΙΣΠΑΝΙΑ (Ρενέσες): Γκασόλ 29(8ρ.), Φερνάντες 21(2), Ναβάρο 8(2), Καλντερόν 2, Γκαρμπαχόσα, Ρέγιες 10, Μ. Γκασόλ 8, Χιμένεθ 4, Μουμπρού 2, Ρούμπιο 1, Λόπεζ, Ροντρίγκεζ