Δευτέρα 3 Αυγούστου 2009

Εθνική Κορασίδων : Πολωνία - Ελλάδα 37-50

Πολωνία - Ελλάδα 37-50 (3-8-09)

Πανευρωπαϊκό Κορασίδων U16 Νάπολη
- Highlighs από την πρώτη αγωνιστική (3-8-09) της Β' Φάσης των αγώνων (Πολωνία - Ελλάδα 37-50)

Πανευρωπαϊκό Κορασίδων U16 Νάπολη - Highlighs από την δεύτερη (1-8-09) ημέρα των αγώνων (Τσεχία - Ελλάδα 57-54)

Αποτελέσματα πρώτης αγωνιστικής Β' Φάσης
Πολωνία - Ελλάδα 37-50
Λιθουανία - Ρωσία 52-90
Τσεχία - Γαλλία 31-55

Βαθμολογία (νίκες/ήττες, βαθμοί) : 1. Γαλλία 3/0 6β., 2. Ρωσία 3/0 6β., 3. Ελλάδα 1/2 4β., 4. Πολωνία 1/2 4β. 6. Λιθουανία 0/3 3β.

Πολωνία – Ελλάδα 37-50

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Ελλάδα με 50-37 επί της Πολωνίας στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Β’ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κορασίδων U16. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και 1’ 12" πριν το τέλος του 3ου δεκάλεπτου (31-32), όμως με ένα σερί 0-10 η Ελλάδα ξέφυγε (31-42) στις αρχές του 4ου δεκάλεπτου. Με ένα νέο σερί 0-8 η Ελληνική ομάδα 2’ πριν το τέλος εκτίναξε την διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (35-50), για να πάρει στο τέλος μια μεγάλη νίκη με 37-50.

Για την Ελλάδα, που έπαιξε ουσιαστικά με 6 αθλήτριες όλο τον αγώνα, 11/32 δίποντα (34.3%), 7/33 !!! τρίποντα (21.2%), 7/13 ελ. Βολές (53.8%), 53 ριμπάουντ (15 επιθετικά – 38 αμυντικά) και 15 ασσίστ. Η Σλούκα 38’ συμμετοχή με 13 πόντους (3/9 τρίποντα – 3 ριμπάουντ – 3 ασσίστ), Πολιτοπούλου 27’ συμ. 13 πόντοι (3/11 τρίποντα – 4 ριμπάουντ – 3 ασσίστ), Σπανού 40’ συμ. 11 πόντοι (17 ριμπάουντ ! – 4 ασσίστ), Πατεράκη 38’ συμ. 8 πόντοι (8 ριμπάουντ – 3 ασσίστ) και Χατζηγιακουμή 33’ συμ. 5 πόντοι με 10 ριμπάουντ. Καμπουράκη 1’ 21” συμμετοχή (φωτογραφία), Σαρζετάκη 1’ 25”, ενώ η Ζαχαράκη δεν είχε καθόλου χρόνο συμμετοχής.

Στο 1ο δεκάλεπτο η Ελληνική ομάδα πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με την Σπανού. Η Πολωνία με τρίποντο της Owczarzac πέρασε μπροστά με 3-2 για να κάνει το 3-4 με δύο βολές η Χατζηγιακουμή. Με καλάθια των Πατεράκη και Πολιτοπούλου 7’ 43” πριν το τέλος το σκορ έγινε 3-8 για να μειώσει η Πολωνία με 2 συνεχόμενα καλάθια σε 7-8. Με 2 βολές της Πατεράκη 5’ 39” πριν το τέλος έγινε το 7-10, σκορ που παρέμεινε για 3’ περίπου λεπτά. Με 1/2 βολές της Owczarzac έγινε το 8-10, για να κλείσει η περίοδος με 8-12 με καλάθι της Σπανού.

Στο 2ο δεκάλεπτο με 2/2 βολές της Σπανού έγινε το 8-14 για να μειώσει σε 10-14 η Πολωνία 7’ 30” πριν το τέλος. Με καλάθι και φάουλ της Σπανού έγινε το 10-17 και με 2 συνεχόμενα καλάθια της Puss και της Koperwas το 16-17. Με τρίποντο της Πολιτοπούλου 4‘ 49” πριν το τέλος το σκορ έγινε 16-20 για να μειώσει η Πολωνία με καλάθι της Miloszewska και τρίποντο της Puss σε 21-22, σκορ με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο η Πολωνία πέρασε μπροστά 23-22 με καλάθι της Miloszewska, η Σλούκα έκανε το 23-24 και η Jaworska 7’ 34” πριν το τέλος το 25-24. Με τρίποντο της Σλούκας και καλάθι της Πολιτοπούλου η Ελλάδα πέρασε μπροστά 25-29. Με 1/2 βολές και καλάθι της Owczarzak έγινε το 28-29 και η Πολωνία με 1/2 βολές της Puss 2’ 29” πριν το τέλος ισοφάρισε σε 29-29. Η Πολιτοπούλου με τρίποντο έκανε το 29-32 και η Jaworska to 31-32. H Πατεράκη με δίποντο 1’ 12” και η Χατζηγιακουμή 34” πριν τέλος με τρίποντο διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 31-37 για την περίοδο.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με τρίποντο της Σλούκας και καλάθι της Σπανού 7’ 35” πριν το τέλος έγινε το 31-42 για να μειώσει η Πολωνία με τις Puss και Wisniewska σε 35-42. Η Σλούκα 5’ 07” πριν το τέλος με τρίποντο έκανε το 35-45 και στην συνέχεια η ίδια το 35-47. Η Πολιτοπούλου 2’ πριν το τέλος με τρίποντο έκανε 35-50, για να μειώσε με 2/2 βολές η Koperwas σε 37-50, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Δεκάλεπτα 8-12, 21-22, 31-37, 37-50
Πολωνία (Πασιέτσζνι): Κόπερβας 6, Οβτσζάρζακ 7(1), Γιαβόρτσκα Τζ, Βόσνιακ, Γιαβόρτσκα Κ, Πάμπισιακ, Βίνσιεβτσκα 4, Μιλοσζεβσκα 4, Πους 12(1), Γιαβόρτσκα Μπ. 4.
Ελλάδα (Μπακογιώργος): Καμπουράκη, Σαρτζετάκη, Πολιτοπούλου 13(3), Κανταρά, Χολοπούλου, Σλούκα 13(3), Σπανού 11(17 ριμπ.), Χατζηγιακουμή 5(1), Πατεράκη 8, Κόρμπου .

Η Εθνική αντιμετωπίζει την Τρίτη στις 9.15μμ τη Γαλλία.

Ο προπονητής της Ελληνικής ομάδας Δημήτρης Μπακογιώργος εμφανώς ευχαριστημένος από την άνετη νίκη επί της Πολωνίας, τόνισε ότι συνήθως η ομάδα αποδίδει πολύ καλύτερα όταν παίζει με ισχυρότερη από αυτήν αντίπαλο, όπως έγινε με την Ρωσία και κάτι που αναμένεται να γίνει αύριο με την Γαλλία, ενώ ανέφερε ότι η ομάδα υστερεί στο τουρνουά σε όλους τους τομείς των στατιστικών. Σύμφωνα με τον ίδιο οι νίκες έρχονται λόγω της πολύ καλής άμυνας αλλά πρέπει να βελτιωθεί η ομάδα και επιθετικά.