Σάββατο 9 Μαΐου 2009

Τελικός Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών Κρήτης. Ο τίτλος στον Εργοτέλη !

Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών Κρήτης -Τελικός - Ρέθυμνο : Κύδων - Εργοτέλης 59-80 (9-5-09) το τέλος

Μίτλος Συντιχάκης και Ντένης Χατζής

Οι αρχηγοί των δύο ομάδων : Συντιχάκης Μίλτος (Εργοτέλης) και Μπαγάκης Μιχάλης (Κύδων)

Η ομάδα του Κύδων

Η ομάδα του Εργοτέλη

Γιάννης Μαρνελάκης, Πόπη Σπανουδάκη, Ανδρέας Βλάσσης, Αμαλία Δαμανάκη και Μιχάλη Καμπίτσης

Πιο εύκολα από ότι αναμενόταν κέρδισε ο Εργοτέλης τον Κύδων με 59-80 στον μεγάλο τελικό του Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών Κρήτης που έγινε το Σάββατο το απόγευμα στο (ουδέτερο) Ρέθυμνο. Η ομάδα του Σπύρου Καρλάφτη πήρε από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας σε όλο το παιχνίδι και τελείωσε τον τελικό με την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα (21 πόντοι). Η ομάδα των Θοδωρή Λεκάκου – Κώστα Πετρίδη προσπάθησε αλλά βρέθηκε απέναντι σε ένα καλύτερο αντίπαλο. Σίγουρα όμως ο Κύδων έδειξε ότι έχει μέλλον στις υποδομές (φέτος πήρε τον τίτλο στο Πρωτάθλημα Παίδων Κρήτης) αρκεί να δώσει ο σύλλογος βάσει σε αυτές, όπως έγινε την φετινή αγωνιστική περίοδο. Ο Εργοτέλης παρουσίασε με διαφορά την καλύτερη και πληρέστερη ομάδα στην κατηγορία των Νέων, έκανε μόνο μια ήττα και αυτή παίζοντας με ελλείψεις στα Χανιά λόγω υποχρεώσεων αθλητών του στην Ανδρική ομάδα και είχε (με μεγάλη διαφορά) την καλύτερη επίθεση (725 πόντοι) και άμυνα (449 πόντοι ) στο πρωτάθλημα.

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ξεκίνησε με 4 τρίποντα, δύο για κάθε ομάδα και 7’ πριν το τέλος το σκορ διαμορφώθηκε σε 6-6. Με άλλα 2 τρίποντα 4’ πριν το τέλος το σκορ έγινε 11-11. Με ένα σερί 8-0 ο Εργοτέλης 2’ πριν το τέλος ξέφυγε στο σκορ με 11-19, για να κλείσει η περίοδος με 13-19 για τον Εργοτέλη.

Στο 2ο δεκάλεπτο 6’ πριν το τέλος ο Εργοτέλης αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους (15-26), ενώ 5' 25" πριν το τέλος είχαμε double score (15-30) για τον Εργοτέλη, για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 26-38 για την ομάδα του Σπύρου Καρλάφτη.

Στο 3ο δεκάλεπτο 8’ πριν το τέλος ο Εργοτέλης έφθασε και πάλι την διαφορά στους 15 πόντους (28-43), για να μειώσει 6’ πριν το τέλος ο Κύδων με ένα σερί 7-0 στους 10 πόντους (35-45). Ο Κύδων 4’ πριν το τέλος μείωσε στους 6 πόντους (41-47), για να ξεφύγει όμως και πάλι ο Εργοτέλης 2' πριν το τέλος με 41-53 και να κλείσει τελικά η περίοδος με 47-55 για τον Εργοτέλη.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Κύδων 8’ πριν το τέλος μείωσε στο 50-57, για να ξεφύγει όμως με σερί 0-10 και πάλι ο Εργοτέλης με 17 πόντους (50-67) 5' πριν το τέλος. Η διαφορά 3' 30" πριν το τέλος έφθασε τους 19 πόντους (55-74) για τον Εργοτέλη, για να τελείωσει ο αγώνας με την μεγαλύτερη διαφορά των 21 πόντων (59-80) και τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει τον πρώτο του φετινό τίτλο.

Κύδων - Εργοτέλης 59-80
Δεκάλεπτα : 13-19, 26-38, 47-55, 59-80
Κύδων (Λεκάκος Θόδωρας - Πετρίδης Κώστας ) : Θεοδωράκης 3 (1), Κλεισιάρης, Πιάλογλου 3 (1), Βούτσας, Ψύρρας 13 (3), Κυριακάκης 8 , Σαμαρίτης 11 , Μπαγάκης 20 (4), Σεβαστόπουλος, Δασκαλάκης, Καρατζένης, Σπανουδάκης 1.
Εργοτέλης (Καρλάφτης Σπύρος) : Κοκκιάδης, Συντιχάκης Μιλτ. 12 (3), Καραπιδάκης, Καλασούντας 17 (1), Χαλκιαδάκης 4, Κατσαμπρακάκης 13 (3), Χνανάρης 2 , Αντωνογιωργάκης, Κρουσταλάκης, Σκαμνάκης 13 (1), Ράπτης, Χατζής 19 (4)