Σάββατο 21 Μαρτίου 2009

Παίδων Κρήτης : Πρωταθλητής 2008-9 ο Κύδων !

Παίδων Κρήτης : Ηρόδοτος - Κύδων 47-57 (21-3-09) το τέλος και τα πανηγύρια του Κύδων - δηλώσεις Δημήτρη Ιωαννίδη και Σταύρου Δρικάκη

Πρωταθλητής Παίδων Κρήτης 2008-9 ο Κύδων

Μέ κόκκινα τριαντάφυλλα υποδέχθηκαν πριν τον αγώνα οι παίκτες του Ηροδότου τους συναθλητές τους του Κύδων !!!

Ηρόδοτος - Κύδων 47-57
Δεκάλεπτα : 11-12, 26-25, 40-36, 47-57
Ηρόδοτος (Καρλάφτης Μανόλης) : Παπουτσάκης, Καβαλαράκης 9 (3), Ρεμιδιανάκης, Πασχαλίδης, Κρεμασμένος, Νίχλος 23 (3), Συλιγαρδάκης, Πορταλάκης, Μαυράκης, Σπανάκης, Πρωτογεράκης, Σταθάκης 15 (3)
Κύδων (Ιωαννίδης Δημήτρης) : Γουρνιεζάκης 10 (2), Κλεισιάρης 20, Μαρτσάκης, Γεωργιλάκης, Παπαδόπουλος, 4, Μανίκοντιτς 6, Καβρουδάκης 3, Ντουντουλάκης, Κοκολάκης, Ξηρουχάκης, Αρτεμάκης 2, Σπανουδάκης 12.

Σε ένα γεμάτο γήπεδο με όρθιους φιλάθλους (!) και μέσα σε μια φανταστική ατμόσφαιρα ο Κύδων σε ένα μεγάλο παιχνίδι κέρδισε με 47-57 τον Ηρόδοτο στον τελευταίο αγώνα της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων Κρήτης και κατέκτησε τον τίτλο για την περίοδο 2008-9. Η μεγάλη ανατροπή για την ομάδα του Δημήτρη Ιωαννίδη έγινε στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, όταν οι παίκτες του Μανόλη Καρλάφτη λύγισαν από τον άγχος και την κούραση. Είναι χαρακτηριστικό ότι όλους τους πόντους του Ηροδότου τους έβαλαν 3 μόνο παίκτες (Νίχλος – Σταθάκης – Καβαλαράκης), που έβαλαν και 9 συνολικά τρίποντα. Άριστη η διαιτησία των Παναγιώτη Μακρή και Γιάννη Μαρνελλάκη.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημιχρονο πήγε πόντο - πόντο.Ο Ηρόδοτος πέτυχε 2 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο (σκορ περιόδου 11-12) και 3 στο δεύτερο (σκορ περιόδου 15-13 και ημιχρόνου 26-25). Αρνητικό για την ομάδα του Μανόλη Καρλάφτη ήταν τα 3 φάουλ που έχει χρεώθηκε νωρίς ο αρχηγός της ομάδας Μανόλης Νίχλος. Στο τρίτο δεκάλεπτο 3 τρίποντα για Ηρόδοτο και 1 για Κύδων και σκορ περιόδου 14-11, με τον Ηρόδοτο να περνάει μπροστά με 4 πόντους (40-36). Εδώ σημειώθηκε 2' 30" πριν το τέλος και η μεγαλύτερη διαφορά για τον Ηρόδοτο (40-31). Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε η μεγάλη αντροπή 6' 13" πριν το τέλος ο Κύδων πέρασε μπροστά με 44-45 και έμεινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, αυξάνοντας μάλιστα στο τέλος την διαφορά σε 10 (47-57), που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα ! Πρωταθλητής λοιπόν Παίδων Κρήτης 2008-9 ο Κύδων.

Γιάννης Μαρνελλάκης, Νίκη Μηλιαράκη, Παναγιώτης Μακρής, Ορέστης Σμυρνάκης, Δέσποινα Γιακουμάκη και Νίκος Γαστεράτος