Κυριακή 24 Μαΐου 2009

Β' Εθνική : νίκη του ΟΦΗ στην Καλαμαριά με 59-62 ! Έχασε το Λαύριο στην έδρα του από την Αναγέννηση / Φλόγα ! Στην Τρίπολη έγινε χαμός !!!

Τριπλή ισοβαθμία στις θέσεις 3 έως 5 της βαθμολογίας με τον Ίκαρο Καλλιθέας στην 3η θέση, τον Αρκαδικό στην 4η και τον ΟΦΗ στην 5η ! Πρωταθλητής ο Αμύντας , στην 2η θέση οι Ίκαροι Σερρών .

Στην Α2 Αμύντας - Ίκαροι Σερρών - Ίκαρος Καλλιθέας

Με καλάθι και φάουλ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα και βολή του Ντιμπ που επαναλήφθηκε (η πρώτη ήταν άστοχη) ο Αρκαδικός πήρε την νίκη από τον Ίκαρο Καλλιθέας με 72-71 !!!

Οι αγώνες του ΟΦΗ και του Λαυρίου τελείωσαν στις 6:40μμ και του Αρκαδικού με τον Ίκαρο Καλλιθέας στις 7:25μμ !!!

5

Μεγάλη νίκη με 59-62 του ΟΦΗ παρουσία αρκετών φιλάθλων του (και του πρώην προπονητή της ομάδας Στέφανου Δέδα) μέσα στην Καλαμαριά. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα βρέθηκε να χάνει στο τέλος του 3ου δεκάλεπτου με 40-30, όμως με ένα σερί 4-19 πέρασε μπροστά με 44-49, 30" πριν το τέλος του αγώνα με 50-54 και 10" πριν το τέλος με 57-58, όπου ο Αλέξης Τσακιρίδης με 2 βολές έκανε το 57-60, για να μειώσει με δύο βολές ο Απόλλων σε 59-60 και να διαμορφώσει ο Βασίλης Βαγενάς 2" πριν το τέλος το τελικό 59-62. Η Αναγέννηση / Φλόγα πέτυχε μεγάλη νίκη μέσα στο Λαύριο και παρέμεινε στην Β' Εθνική.

Στην Τρίπολη (παρουσία 100 φίλων της Καλλιθέας) έγινε χαμός, το παιχνίδι τέλειωσε στις 7:25μμ. αφού για ανεξήγητο λόγο οι διαιτητές καθυστέρησαν την έναρξη του Β’ ημιχρόνου κατά 25’ !!!

Ο Αρκαδικός βρέθηκε πίσω από την αρχή του αγώνα (δεκάλεπτα: 11-16, 27-35, 51-53, 72-71) για να ισοφαρίσει στο 33' (53-53). Με καλάθι του Υφαντή στα 6'' πριν το τέλος, ο Ίκαρος προηγήθηκε με 69-71, αλλά στη τελευταία φάση του αγώνα ο Ντιπ πέτυχε καλάθι και φάουλ. Στη βολή που εκτέλεσε ήταν άστοχος, αλλά οι διαιτητές υπέδειξαν επανάληψη και στη δεύτερη προσπάθεια του έγραψε στο τελευταίο δευτερόλεπτο το τελικό 72-71 για τον Αρκαδικό.

Πάντως μετά την ήττα του Λαυρίου ο Ίκαρος Καλλιθέας ανεβαίνει στην Α2 σαν τρίτος, για πρώτη φορά στην ιστορία του, αφού στην τριπλή ισοβαθμία με 51 βαθμούς στις θέσεις 3 έως 5 της βαθμολογίας ανάμεσα σε Ίκαρο Καλλιθέας - Αρκαδικό - ΟΦΗ (άρθρο 11 ειδικής προκήρυξης Πρωταθλήματος Β’ Εθνικής της ΕΟΚ - περίπτωση ισοβαθμίας στην ίδια θέση περισσοτέρων των δύο ομάδων) ευνοείται η ομάδα της Καλλιθέας, τέταρτος είναι ο Αρκαδικός και πέμπτος ο ΟΦΗ, ενώ το Λαύριο τερμάτισε στην έκτη θέση !

Το μεγάλο βέβαια ερώτημα είναι πως είναι δυνατόν στην τελευταία αγωνιστική να έχουν τελειώσει όλοι οι αγώνες που έχουν σχέση με τις θέσεις στην κορυφή της βαθμολογίας στις 6:40μμ και στην Τρίπολη οι διαιτητές να κάθονται 25’ στα αποδυτήρια στο ημίχρονο και ο πιο κρίσιμος αγώνας της τελευταίας αγωνιστικής να τελειώνει στις 7:25μμ, όταν όλοι οι αγώνες ήταν προγραμματισμένοι να ξεκινήσουν και ξεκίνησαν την ίδια ώρα (5μμ) !!!
Και βέβαια αν ο Ίκαρος Καλλιθέας κέρδιζε στην Τρίπολη τον Αρκαδικό, τότε ο ΟΦΗ τερμάτιζε μόνος του στην 4η θέση !

Πρωταθλητής της Β Εθνικής ανακηρύχθηκε τυπικά ο Αμύντας που νίκησε την Χαλκίδα ενώ οι Ίκαροι Σερρών ηττήθηκαν στην παράταση από τον Σπόρτιγκ με 71-63 και κατέλαβαν την δεύτερη θέση. Την παραμονή της εξασφάλισε η Αναγέννηση/ Φλόγα μετά τη νίκη της εκτός έδρας επί του Λαυρίου με 73-76. Μπορεί να νίκησε αλλά δεν ήταν το μόνο που αρκούσε για την Γουμένισσα αφού αποχαιρετά την κατηγορία ύστερα από τη νίκη της Αναγέννησης/Φλόγας.