Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου 2009

Τουρνουά Γυναικών “Κώστας Διονυσόπουλος” : ο τίτλος πέρασε δύο φορές από το Αρκάδι πριν καταλήξει στο … Ηράκλειο !

Τουρνουά Γυναικών "Κώστας Διονυσόπουλος"- τελικός : Ηράκλειο - Αρκάδι 57-56 (26-9-09) Το φοβερό τρίποντο της Μαθιουδάκης και η μεγάλη νίκη στν παράταση (47-47) του "Ηράκλειο"

Στο "Ηράκλειο" ο πρώτος Γυναικείος τίτλος της χρονιάς !

Η Μαθιουδάκη σουτάρει δέκατα του δευτερολέπτου πριν την λήξη της παράτασης και με το τρίποντο που πετυχαίνει δίνει την νίκη και τον τίτλο με σκορ 57-56 στο "Ηράκλειο" !

Με πόσο ... μεγάλο ενδιαφέρον παρακολουθούν τα κορίτσια ένα Γυναικείο αγώνα !

Σε ένα παιχνίδι – θρίλερ το “Ηράκλειο” κέρδισε στην παράταση με 57-56 (κ.α 47-7) το Αρκάδι στο τελικό του Γυναικείου Τουρνουά “Κώστα Διονυσόπουλος”.

Το Αρκάδι που έπαιξε με τις Νεανίδες και τις Κορασίδες του που διεκδίκησαν πριν λίγο καιρό τα αντίστοιχα Πανελλήνια Πρωταθλήματα, έφθασε δύο φορές πολύ κοντά στην μεγάλη νίκη. Την πρώτη φορά 10” πριν το τέλος του αγώνα έχοντας την τελευταία επίθεση και με σκορ 47-47, χωρίς όμως να μπορέσει να βάλει το καλάθι στην τελευταία προσπάθεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί αυτός στην παράταση και την δεύτερη φορά όταν με 2/2 βολές 1”πριν το τέλος της παράτασης βρέθηκε μπροστά με σκορ 54-56, όμως κυριολεκτικά στην εκπνοή του αγώνα η Μαθιουδάκη με ένα εντυπωσιακό τρίποντο έδωσε την νίκη και τον τίτλο στο “Ηράκλειο.

Ηράκλειο - Αρκάδι 57-56 (κ.α 47-47)
Δεκάλεπτα : 11-15, 33-21, 37-29, 47-47, παρ. 57-56
Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης - Γιαννακουδάκης
Ηράκλειο (Δασκαλάκης - Κουκαρούδης) : Πολοπετράκη, Στεφάτου 4, Τζαμαρία 2, Κοιλάδη, Λαμπιθιανάκη 2, Φουκαράκη, Φαρμάκη, Φοβάκη 9, Λεμπιδάκη, Μαθιουδάκη 12 (2), Γαλητσιάνου 4, Παπαϊωσήφ 10 , Φωτιάδη 14.
Αρκάδι (Πλευράκης) : Σαρζετάκη 5, Ανυφαντάκη 1, Δάμου 18 (2), Κούγια 1, Δαμανάκη, Ζαχαράκη, Λεντσάκη, Θοεδωρομανωλάκη 17 (1), Βαβουράκη 6, Ζαχαράκη Μαρ. 8.