Τετάρτη 15 Απριλίου 2009

Ανδρών Κρήτη : Το Ηράκλειο επιστρέφει στην Γ' Εθνική μετά από 2 χρόνια !

Ανδρών Κρήτης - τελική φάση - τέταρο παιχνίδι (3-1) : Εργοτέλης - Ηράκλειο 62-72 (15-4-09) το τέλος και τα πανηγύρια της ανόδου στην Γ' Εθνική

Δηλώσεις Μανόλη Δημητριάδη - προπονητής "Ηράκλειο"

Δηλώσεις Βασίλη Ράλλη - προπονητής "Ηράκλειο"

Δηλώσεις Σπύρου Καρλάφτη - προπονητής "Εργοτέλη"

Δηλώσεις Παναγιώτη Αρβανίτη - αρχηγός "Ηράκλειο"

Δεν άφησε περιθώρια για αμισβητήσεις η διαιτησία των Γιώργο Επιτροπάκη - Παναγιώτη Μακρή.

Το Ηράκλειο επιστρέφει μετά από δύο χρόνια στην Γ’ Εθνική κατηγορία κερδίζοντας στο 4ο παιχνίδι (συνολικό σκορ 3-1) της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών Κρήτης στην Αλικαρνασσό τον Εργοτέλη με 62-72. Το τελευταίο παιχνίδι της σειράς έγινε σε ένα γεμάτο από κόσμο γήπεδο, είχε ένταση και πάθος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, όμως αμέσως μετά την λήξη του όλοι έδωσαν μεταξύ τους τα χέρια, δείγμα του επιπέδου που χαρακτηρίζει το μπάσκετ στην Κρήτη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το Ηράκλειο κατάφερε να ξεφύγει και να πάρει 6' 53" πριν το τέλος διαφορά 9 πόντων (2-11) για να κλείσει την περίοδο με 19-25. Στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου 7' 48" πριν το τέλος η διαφορά έφθασε στους 11 πόντους (21-32), όμως με ένα σερί (από 23-34) 9-0 ο Εργοτέλης 5' 41" πριν το τέλος πλησίασε στους 2 πόντους (32-34). Στην συνέχεια το Ηράκλειο ξέφυγε και πάλι για να κλείσει το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με σκορ 38-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και 6’ 05” πριν το τέλος με τρίποντο του Κατσαμπρακάκη το σκορ έγινε 47-49. Λίγo μετά και 5’ 19” πριν το τέλος οι διαιτητές έδωσαν αντιαθλητικό φάουλ στον Καρτερή πάνω στον Πέπα, ο παίκτης του Ηράκλειο διαμαρτυρήθηκε έντονα και χρεώθηκε και με τεχνική ποινή. Ο Πέπας πέτυχε ¾ βολές και Εργοτέλης μετά το 2-0 που έγινε στην αρχή του αγώνα, πέρασε μπροστά (για τελευταία φορά στο παιχνίδι) στο σκορ με 50-49. Στην συνέχεια το Ηράκλειο πέρασε και πάλι μπροστά και 3’ 10” πριν το τέλος το σκορ ήταν 51-55. Στο σημείο αυτό με ένα σερί 0-6 το Ηράκλειο 50” πριν το τέλος έφθασε την διαφορά στους 10 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 55-61. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο 3’ 13” πριν το τέλος το σκορ ήταν 62-64. Από το σημείο αυτό και μετά ο Εργοτέλης δεν πέτυχε άλλο καλάθι για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 62-72 και το Ηράκλειο με την μεγάλη αυτή νίκη να ανακηρύσσεται πρωταθλήτρια ομάδα Κρήτης Ανδρών 2008-9.

Κορυφαίοι για την ομάδα των Μανόλη Δημητριάδη – Βασίλη Ράλλη οι Γιώργος Αρναουτάκης και Παναγιώτης Αρβανίτης, ενώ καθοριστική ήταν η συμμετοχή και τα 2 καλάθια του Άρη Χαριτάκη στο 3ο δεκάλεπτο όταν βρέθηκε μπροστά ο Εργοτέλης με 50-49. Από την ομάδα του Σπύρου Καρλάφτη ξεχώρισαν ο Μάριος Σκαμνάκης και ο Γρηγόρης Κατσαμπρακάκης. Δεν άφησε περιθώρια για αμισβητήσεις η διαιτησία των Γιώργο Επιτροπάκη - Παναγιώτη Μακρή.

Και ένα στατιστικό στοιχείο από τους αγώνες της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών Κρήτης : το πρώτο καλάθι του 1ου αγώνα (31-3-09) το έβαλε ο Γιώργος Αρναουτάκης του “Ηράκλειο , που έβαλε και το τελευταίο καλάθι του 4ου και τελευταίο αγώνα (15-4-09) της σειράς !!!

Στις δηλώσεις αμέσως μετά το παιχνίδι ο Μανόλης Δημητριάδης ευχαρίστησε τον συνεργάτη του Βασίλη Ράλλη, τους παίκτες και την διοίκηση του Συλλόγου, τονίζοντας ότι η ομάδα του απέδειξε στα τελευταία παιχνίδια της τελικής φάσης ότι πραγματικά άξιζε τον τίτλο. Ο Σπύρος Καρλάφτης τόνισε την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του, χαρακτήρισε όμως κλειδί για την τελική φάση την απουσία των δύο πρώτων σκόρερ της ομάδας του, τον Ηλία Λεκάκο και τον Ανδρέα Παναγιωτάκη.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού παράγοντες, προπονητές και παίκτες του Ηράκλειο γιόρτασαν την μεγάλη επιτυχία στην ταβέρνα “Τρία Πεύκα”.

Εργοτέλης - Ηράκλειο 62-72
Διαιτητές : Επιτροπάκης Γιώργος - Μακρής Παναγιώτης
Δεκάλεπτα : 19-25, 38-44, 55-61, 62-72
Εργοτέλης (Καρλάφτης Σπύρος) : Συντιχάκης Μιλτ., Συντιχάκης Μην. 2, Πέππας 7, Καλασούντας 2, Τσαγκαράκης 4, Κατσαμπρακάκης 6 (1), Παναγιωτάκης 2, Χαλκιαδάκης, Βαρδαβάς 6, Σκαμνάκης 22 (2) , Κομψέλης 7, Χατζής 4
Ηράκλειο (Δημητριάδης Μανόλης - Ράλλης Βασίλης) : Κουρουζίδης 7 (1), Σκόρδος 4, Χαριτάκης 4, Αρναουτάκης Μ., Αρβανίτης 18 (3), Αρναουτάκης Γ. 21 (2), Δαγαλάκης Γ. 2, Καρτερής 7 (1), Γρύλλος 1, Αναστασάκης, Χελιδώνης, Μηλαθιανάκης 8.