Γ' Εθνική - Νίκες Ιεράπετρας και Δειλινού

Δειλινό - Ιπποκράτης 79-78 : το δραματικό φινάλε

Τα πανηγύρια μετά το τέλος του νικηφόρου αγώνα του Δειλινού.

Κοτρώτσιος και Ορνιθόπουλος στο τσάμπολ του αγώνα

Σάββας Κατσούνης και Γιάννης Κόκκινος στο πάγκο του Δειλινού, ενώ ο Νίκος Μαιστρέλης κρατάει τα στατιστικά του αγώνα.

Ο Πρόδρομος Κανελλόπουλος στο πάγκο του Ιπποκράτη

Μεγάλη νίκη της Ιεράπετρας με 85-80 επί της Κηφισιάς που την διατήρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω από την Λιβαδειά και μαζί με τον Πανελευσινιακό. Επίσης πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Δειλινό απέναντι στον Ιπποκράτη Κω, επικρατώντας με 79-78. Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν με αυτή τη νίκη κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα κρατώντας ζωντανές τις ελπίδες τους για παραμονή στην κατηγορία. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μαυρίδης και Κουλουριώτης, οι οποίοι σημείωσαν από 19 πόντους.

Ιεράπετρα - Κηφισιά 85-80

Βαθμολογία (μετά από 15 αγώνες): Λιβαδειά 27, Πανελευσινιακός 26, Ιεράπετρα 26, Ψυχικό 25, Κηφισιά 24, Μίλωνας 24, Κρόνος Αγ. Δημ. 24, Ιωνικός Ν. Φιλ. 22, Προοδευτική 22, ΠΑΟ Δειλινών 21, Ιωνικός Ν. 20, Ιπποκράτης 19, Ζωγράφου 18, Φιλαθλητικός 17.

Επόμενη αγωνιστική (01/02, 16η): Ζωγράφου – Λιβαδειά, Κρόνος Αγ. Δημ. – Ψυχικό, Ιπποκράτης Κω - Ιωνικός Ν., Προοδευτική - ΠΑΟ Δειλινών, Πανελευσινιακός – Φιλαθλητικός, Ιεράπετρα - Ιωνικός Ν. Φιλ., Μίλωνας – Κηφισιά.

ΠΑΟ Δειλινών - Ιπποκράτης Κω 79-78
Διαιτητές:
Αναγνώστου - Ιατρού.
Τα δεκάλεπτα: 25-26, 48-41, 67-60, 79-78.
ΠΑΟ ΔΕΙΛΙΝΩΝ (Κακκίνης – Κατσούνης): Βέλλιος 11, Χωματάς, Καραλής 11 (3), Βογιατζής 14 (2), Ζήσιος, Γώτσος, Μαϊστρέλης 3 (1), Κουλουριώτης 19 (3), Κακκαβάς 2, Μαυρίδης 19 (1).
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Κανενόπουλος): Ντούρβας 14 (4), Γκοράτζας 3 (1), Τρύπας 2, Χρύσης, Τσιούντος 19 (2), Χολέβας 20 (1), Πλευράκης, Ορνιθόπουλος 20.

Είναι πλέον φανερό ότι το μεγάλο πρόβλημα στο Δειλινό είναι το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου εκεί φαίνεται ότι χάνουν τις δυνάμεις τους οι παίκτες της ομάδας. Αυτό έγινε και στο παιχνίδι με τον Ιπποκράτη στο Λίντο, όπου ένα παιχνίδι που φαινόταν μετά το πρώτο δεκάλεπτο ότι θα κερδιθεί εύκολα, παραλίγο να γίνει η ταφόπλακα για την Ηρακλειώτικη ομάδα, αφού 8” πριν το τέλος βρέθηκε να χάνει με 77-78, κατάφερε με 2 βολές του Βέλλιου σε φάουλ που κέρδισε να περάσει μπροστά με 79-78 και ο Ιπποκράτης αστόχησε δύο φορές στην τελευταία επίθεση του. Αν το Δειλινό έχανε το παιχνίδι αυτό από τον Ιπποκράτη, τον οποίο μάλιστα είχε κερδίσει στο πρώτο γύρο στην Κω με 76-81, τότε σίγουρα η υπόθεση παραμονή στην Γ’ Εθνική θα ήταν πλέον πολύ δύσκολη αν όχι αδύνατη.

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο. 7-7 6’ 30” πριν το τέλος και 15-15 3’ πριν το τέλος. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καραλή το Δειλινό πέρασε μπροστά με 21-19 (1’ 19” πριν το τέλος), όμως ο Ιπποκράτης έφερε το σκορ στα ίσα (23-23) 15” πριν το τέλος. Το Δειλινό πέτυχε καλάθι όμως με τρίποντο του Γκοράντζα στην λήξη του χρόνου ο Ιπποκράτης έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 25-26.

Στο 2ο δεκάλεπτο το Δειλινό χάρις της μεγάλης εμφάνισης του Κουλουριώτη (10 πόντους με 2 τρίποντα στην περίοδο) κατάφερε να ξεφύγει και με τρίποντο του Βασίλη Μαιστρέλη στην εκπνοή πέρασε μπροστά με 48-41. Μάλιστα λίγο πριν το τέλος ο Λουγιάκης και ο Μπούρβας του Ιπποκράτη … πιάστηκαν στα χέρια και αν δεν έπαιρνε τάιμ – άουτ ο προπονητής (Κανελλόπουλος) της ομάδας για να τους ηρεμήσει ίσως να είχαμε χειρότερα.

Το 3ο δεκάλεπτο κύλησε στο ίδιο μοτίβο με το 2ο με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Βογιατζή, τον Κουλουριώτη να συνεχίζει να βάζει πόντους (7π – 1 τρ), τον Μαυρίδη να βοηθάει σημαντικά και την περίοδο να ολοκληρώνεται με 67-60 για το Δειλινό. Στο δεκάλεπτο αυτό η διαφορά έφθασε και στους 10 (59-49 , 5’ πριν το τέλος), που ήταν και η μεγαλύτερη για το Δειλινό στον αγώνα.

Στο 4ο δεκάλεπτο άρχισε να κάθεται το Δειλινό, ο Ιπποκράτης πλησίαζε συνεχώς στο σκορ (70-69 , 5’ 45” και 72-71 3’ πριν το τέλος), ενώ μπήκε στο τελευταίο δίλεπτο με 3 πόντους διαφορά (74-71). Το τρίποντο του Τσιούντο 18” πριν το τέλος έφερε τον Ιπποκράτη μπροστά με 77-78 και παραλίγο να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα. Ευτυχώς για το Δειλινό ο Βέλλιος πέτυχε τις 2 βολές σε φάουλ που κέρδισε 8” πριν το τέλος και οι παίκτες του Ιπποκράτη αστόχησαν στην διπλή προσπάθεια που έκαναν στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι το Δειλινό πέτυχε μια αγχωτική και υπερπολύτιμη νίκη με 78-79.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Σάββας Κατσούνης δήλωσε ότι η δεν έμεινε ικανοποιημένος από την ομάδα που έκανε πολλά λάθη στην άμυνα, ενώ ο Πρόδρομος Κανελλόπουλος είπε ότι ήρθαν στο Ηράκλειο για να νικήσουν αφού είχαν χάσει στην Κω και τόνισε ότι το παιχνίδι χάθηκε στις λεπτομέρειες στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ ανέφερε ότι έχει ένσταση για ένα καλάθι της ομάδας του που δεν μέτρησε. Τέλος τόνισε ότι θα παλέψουν όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος ελπίζοντας στην σωτηρία της ομάδας του.

Ιεράπετρα – Κηφισιά 85-80
Διαιτητές:
Μπούσιας – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα:
21-22, 43-33, 67-63, 85-80.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μακράκης): Παπαδημητρίου 12 (1), Μιχαηλίδης 14, Μάτος 8 (1), Τσώλης 23 (2), Μυστηλιάδης 5 (1), Χριστόδουλος 11, Καραλής 12, Κορνιωτάκης, Ματζαράκης.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Ψωμαδέρης 25 (4), Καρατζάς 6 (1), Κουτούλας, Κοτίνης 14 (1), Δέδες, Διαμαντόπουλος 10 (1), Ντεφούδης 12, Απέργης, Λαγοπόδης, Παπαδόπουλος 11 (2), Φράτας 2.

Στην Ιεράπετρα η τοπική ομάδα πέτυχε μεγάλη νίκη επί της Κηφισιάς αν και βρέθηκε πίσω στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου με 21-22. Στην συνέχεια όμως με ηγέτη τον Τσώλη (23 πόντοι και 2 τρίποντα) και την μεγάλη συμπαράσταση του κόσμου (το γήπεδο ήταν γεμάτο) κατάφερε να πάρει την διαφορά στο ημίχρονο που την διατήρησε μέχρι το τέλος και πήρε την μεγάλη νίκη με 85-80 απέναντι σε μια αξιόμαχη ομάδα και με μεγάλο βάθος στον πάγκο. Έτσι η ομάδα του Γιώργου Μακράκη παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογία μαζί με τον Πανελευσινιακό που κέρδισε εκτός έδρας τον Ιωνικό Ν. Φ και πίσω από την Λιβαδειά που κέρδισε δύσκολα στην παράταση με ένα καλάθι στην έδρα της τον Μίλωνα.