Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

Στο τέλος παραλίγο να γίνει πάλι ... η ζημιά : Δειλινό - Ιωνικός Ν. Φιλ. 65-60. Έχασε η Ιεράπετρα στην Νίκαια με 66-56 με ένα ... νέο ρεκόρ !

Γ' Εθνική : Δειλινό - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 65-60 (22-2-09) το τέλος - Α' μέρος

Γ' Εθνική : Δειλινό - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 65-60 (22-2-09) το τέλος - Β' μέρος

Γ' Εθνική : Δειλινό - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 65-60 (22-2-09) δηλώσεις Σάββα Κατσούνη - Κώστα Κλινάκη (Δειλινό)

Ζωγράφου - Κρόνος Αγ. Δημ. 50-56

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (σε 18 αγώνες): Πανελευσινιακός 34, Λιβαδειά 34, Ιεράπετρα 33, Κρόνος Αγ. Δημ. 32, Ψυχικό 31, Κηφισιά 31, Μίλωνας 30, Προοδευτική 27, Ιωνικός Ν. Φιλ. 27, Ιωνικός Ν. 27, ΠΑΟ Δειλινών 26, Ιπποκράτης 23, Ζωγράφου 23, Φιλαθλητικός 21.

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19η , 8/3): Πανελευσινιακός - Λιβαδειά, Ιεράπετρα - Ψυχικό, Ιωνικός Ν. Φ. - Ιωνικός Νίκαιας, Φιλαθλητικός - ΠΑΟ Δειλινών, Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Κηφισιά, Προοδευτική - Μίλωνας, Ιπποκράτης Κω - Ζωγράφου.

Ότι έκτιζαν με κόπο για 37’ παραλίγο να τα γκρεμίσουν οι παίκτες του Δειλινού στο παιχνίδι με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας στο Λίντο. Ευτυχώς όμως στο τελευταίο λεπτό οι παίκτες των Σάββα Κατσούνη – Γιάννη Κόκκινου στάθηκαν πιο ψύχραιμοι από τους αντιπάλους και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη στο αγώνα για την παραμονή στην Γ’ Εθνική με 65-60.

Το Δειλινό ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι στο Λίντο με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας και 7’ πριν το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 10-3, ενώ η περίοδος έληξε με 21-15 για την ομάδα των Σάββα Κατσούνη – Γιάννη Κόκκινου. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το 2ο δεκάλεπτο με την διαφορά να φθάνει και τους 15 πόντους (37-22 / 3’ 20” πριν το τέλος και 40-25 / 1’ 45” πριν το τέλος) για να τελειώσει το ημίχρονο με 42-28 για το Δειλινό. Στο 3ο δεκάλεπτο η διαφορά έπαιζε ανάμεσα στους 11 και τους 9 πόντους και την ομάδα του Γιώργου Μπιτζάνη να μην μπορεί να πλησιάσει στο σκορ το Δειλινό, που ολοκλήρωσε την περίοδο αυτή με 55-44. Στο τελευταίο δεκάλεπτο άρχισαν να εμφανίζονται τα γνωστά προβλήματα του Δειλινού, δηλαδή το άγχος και η έλλειψη συγκέντρωσης. Είναι χαρακτηριστικό ότι για 5’ 50” λεπτά το σκορ στην περίοδο αυτή ήταν 2-2 (57-46) και 3’ πριν το τέλος του αγώνα 4-9 (59-53). Από εκεί και πέρα με μια βολή του Στράγκα το σκορ έγινε 59-54, 60-54 με βολή του Βέλλιου, 60-56 με καλάθι του Μαυραγάνη και 60-58 με καλάθι του Στράγκα και η αγωνία όλων να φθάνει στο αποκορύφωμα 1’ 3” πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στο τελευταίο λεπτό με 2 βολές του Μαυρίδη και ένα καλάθι του Στράγκα το σκορ έγινε 62-60 για να τελειώσει το παιχνίδι με 65-60 με 2 βολές του Καραλή και 1 του Βέλλιου και με το Δειλινό να παίρνει τελικά μια μεγάλη αλλά και πάλι πολύ αγχωτική νίκη.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Σάββας Κατσούνης είπε ότι “είναι λίγες οι πιθανότητες για την παραμονή αλλά έχουμε χρέος να εξαντλήσουμε κάθε πιθανότητα και να παλέψουμε μέχρι το τέλος. Στα υπόλοιπα 7 παιχνίδια πρέπει να κάνουμε 5 νίκες, πράγμα πολύ δύσκολο. Το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα αντίγραφο αυτού με τον Μίλωνα, όπου η διαφορά στο α’ ημίχρονο έπρεπε να είχε φτάσει στους 25 πόντους. Στο β’ ημίχρονο λίγο η ζώνη του αντιπάλου, λίγο το άγχος και λίγο οι σκιές των τελευταίων ημερών μας επηρέασαν και για αυτό απειληθήκαμε από τον Ιωνικό, παρόλα αυτά όμως κερδίσαμε και συνεχίζουμε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου που χρειάζονται κάποιο χρόνο και παιχνίδια για βγάλουν αυτό που αξίζουν. Μην ξεχνάτε ότι στον πρώτο γύρο ο Ιωνικός είχε βάλει 91 πόντους και σήμερα μόνο 60, γεγονός που δείχνει ότι η ομάδα δουλεύει καλά. Στην επίθεση βγάζουμε αρκετά ξεμαρκάριστα σουτ και κάτω από το καλάθι έχουμε τον Μαυρίδη, που είναι ο καλύτερος παίκτης της κατηγορίας στην θέση αυτή. Αν επέλθει ηρεμία όλα θα πάνε καλά και ελπίζω αυτό να συμβεί στα επόμενα 7 παιχνίδια και ίσως στο τομέα αυτό να μας κάνει καλό και η διακοπή της επόμενης εβδομάδας".

Ο παλαιός παίκτης του Ηράκλειο Γιώργος Κουκλάκης που αγωνίζεται με την ομάδα του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας δήλωσε ότι “δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι, στο τέλος το παλέψαμε το γυρίσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε”.

Δειλινό - Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας 65-60
Δεκάλεπτα : 21-15, 42-28, 55-44, 65-60
Δειλινό (Σάββας Κατσούνης - Γιάννης Κόκκινος) : Βέλλιος 15 (2), Καραλής 10, Βογιατζής 3, Μαυρίδης 14, Ζήσιος 2, Κουλουριώτης 4, Μαϊστρέλης Β., Γότσος 8 (1), Κοτρώτσιος 9
Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας (Μπιτζάνης) : Καλλέργης, Μαυραγάνης 11, Νταφόπουλος, Κατσούλας 7 (1), Μπαλαμπάνης 12 (1), Λυμπερόπουλος 13, Κουκλάκης 4, Στράγκας 13, Κόλλιας, Αγαπιάδης.

Πριν αρχίσει καν το παιχνίδι στην Νίκαια είχε ... τελειώσει για την Ιεράπετρα ! Στο 2’ του 1ου δεκαλέπτου ο Χριστοδούλου είχε 3 κιόλας φάουλ, ... καταρρίπτοντας ίσως και το ανάλογο ρεκόρ ! Ο "ψηλός" της Ιεράπετρας έπαιξε συνολικά όλα και όλα 5’ σε όλο τον αγώνα και βέβαια αποβλήθηκε με 5 φάουλ, όπως και 10 ‘ συνολικά έπαιξε και ο Τσώλης που και αυτός έφυγε από το παιχνίδι με 5 φάουλ. Οι άνθρωποι της Ιεράπετρας μιλούν για "χειρουργική επέμβαση" ενώ άσχημη εντύπωση έκανε και η παρουσία μιας ομάδας 30 τρελαμένων που έβριζαν την Κρήτη και τους Κρητικούς . Στο καθαρά αγωνιστικό τομέα οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη προσπάθησαν, πλησίασαν στο σκορ στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά φαίνεται ότι το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν προδιαγραμμένο.

Ιωνικός Νικαίας - Ιεράπετρα 66-56
Δεκάλεπτα: 21-17, 35-29, 46-41, 66-56
IΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Ταυρόπουλος) : Αγγελόπουλος 14(2), Ζέρβας, Γεωργίου 4, Γαπκιάδης 17(2), Κουρής 18(2), Λουκάκης, Πρινέας, Κουκουνιάς 9, Καββαδάς 4.
Α.Ο.ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μακράκης): Κολοβός,Παπαδημητρίου 19(1), Μιχαηλίδης 6, Ματζαράκης,Μάτος 7, Τσώλης 10, Μυστηλιάδης, Χριστόδουλος, Καραλής 14(2), Γιακουμάκης