Τετάρτη 5 Νοεμβρίου 2008

Ευρωλίγκα : Εφές Πίλσεν - Πανιώνιος 69-78 , Νανσί - Παναθηναικός 70-80

Την πρώτη της νίκη σε ευρωπαϊκό κύπελλο πανηγύρισε έπειτα από ένα δραματικό παιχνίδι η Αβελίνο. Η κυπελλούχος Ιταλίας νίκησε 72-70 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έρικ Ουίλιαμς που με δικό του καλάθι και κλέψιμο πάνω στον Χιμένεθ στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Η Ταού πέτυχε το σκορ της ημέρας, αφού διέλυσε την Άλμπα Βερ. με 106-65. Οι Βάσκοι δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Μεγάλος πρωταγωνιστής των πρωταθλητών Ισπανίας ήταν ο Ρακόσεβιτς που είχε 27 πόντους με 6/6 τρίποντα! Στα άλλα ματς, η Παρτιζάν αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 17 πόντους (38-55), με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο μέρος πήρε τη νίκη, ενώ η Πρόκομ εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της Ζαλγκίρις και νίκησε με 65-60.

ΕΦΕΣ ΠΙΛΣΕΝ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 69-78

ΝΑΝΣΙ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΑΚΟΣ 70-80

ΑΒΕΛΙΝΟ – ΜΑΛΑΓΑ 72-70
Τα δεκάλεπτα: 15-23, 30-38, 53-57, 72-70.

ΠΡΟΚΟΜ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 65-60

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-28, 44-41, 65-60.

ΤΑΟΥ – ΑΛΜΠΑ ΒΕΡ. 106-65
Τα δεκάλεπτα: 24-24, 58-38, 87-54, 106-65.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 81-76
Τα δεκάλεπτα: 15-28, 38-55, 66-67, 81-76.

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες):
Α΄Ομιλος: Ολυμπιακός* 2-0, Τσιμπόνα* 2-0, Μακάμπι* 1-1, Αβελίνο 1-2, Μάλαγα 1-2, Λε Μαν* 0-2.
Β’ Ομιλος: Μπαρτσελόνα* 2-0, Σιένα* 2-0, Παναθηναϊκός 2-1, Πρόκομ 2-1, Ζαλγκίρις 0-3, Νανσί 0-3.
Γ’ Ομιλος: Ταού 3-0, Μπανταλόνα* 1-1, Ρόμα* 1-1, Φενέρ / Ούλκερ* 1-1, Άλμπα Βερ. 1-2, Ολίμπια Λ.* 0-2.
Δ΄ Όμιλος: ΤΣΣΚΑ Μ.* 2-0, Εφες Πίλσεν 2-1, Παρτιζάν 2-1, Ρεάλ Μ.* 1-1, Πανιώνιος 1-2, Μιλάνο 0-3.
*παίζουν σήμερα.

Το σημερινό πρόγραμμα:
Α’ Όμιλος: Τσιμπόνα – Ολυμπιακός (19:30), Μακάμπι – Λε Μαν (21:00)
Β’ Όμιλος: Σιένα – Μπαρτσελόνα (22:00)
Γ’ όμιλος: Μπανταλόνα – Φενέρ / Ούλκερ (21:30), Ολίμπια Λ. – Ρόμα (21:30)
Δ’ Όμιλος: Ρεάλ Μ. – ΤΣΣΚΑ Μ. (21:45)

Εφές Πίλσεν - Πανιώνιος 69-78

«Εις την Πόλη» ο Πανιώνιος έκανε μια από τις ιστορικότερες νίκες στην ευρωπαϊκή του πορεία μιας και επιβλήθηκε της Εφές 78-69 για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Με το «θωρηκτό» Μπάξτερ και την «κανονιοφόρο» Καλαμπόκη να προΐστανται στην μάχη του «Αμπντί Ιπεκτσί» οι Νεοσμυρνιώτες γυρίζουν με το κεφάλι ψηλά στην «πλατεία»!

Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και την ψυχραιμία των Αμερικανών του στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Πανιώνιος έσπασε το ρόδι και πήρε τη πρώτη του νίκη στον θεσμό της Ευρωλίγκα απέναντι στην Εφές Πίλσεν μέσα στην Τουρκία με 78-69. Οι Λόνι Μπάξτερ (18 πόντους) και Άαρον Μάιλς (15 πόντους) ήταν εξαιρετικοί, καθώς ήταν αυτοί που δεν επέτρεψαν στο τέλος στους γηπεδούχους να κάνουν την ολική ανατροπή. Πάντως η διαφορά για τον Πανιώνιο έφτασε ακόμη και στους 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:
13-15, 35-36, 44-59, 69-78.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Σμιθ 9 (1), Σουμπέρτ 10, Θόρτον 10 (2), Γκονλούμ 13, Βούγιανιτς 11, Πεκέρ, Κακιούζης 4, Τζόουνς 1, Γκουλέρ, Αρσλάν 6 (1), Ακιόλ 5 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος, Γεωργαλής 9 (1), Δρελιώζης, Καλαμπόκης 17 (3), Μάιλς 15 (2), Ραΐτσεβιτς 4, Κένταλ 6, Νίκολιτς 9 (1), Μπάξτερ 18.

Νανσί - Παναθηναικός 70-80

Στην Ευρωλίγκα δεν υπάρχουν εύκολα, ή δύσκολα παιχνίδια και εάν και εφόσον μπεις στην διαδικασία να υποτιμήσεις τον αντίπαλο σου είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού αντιμετώπισαν με χαλαρότητα τον αγώνα με τη Νανσί, νομίζοντας προφανώς ότι αντιμετωπίζουν κανένα "καφενείο" και όχι απλά συνάντησαν πολύ μεγάλες δυσκολίες από τους σκληροτράχηλους Γάλλους, αλλά τους βγήκε κυριολεκτικά η... ψυχή μέχρι να φτάσουν στο ροζ φύλλο (70-80).

Ο Μάικ Μπατίστ ήταν ο άνθρωπος που ουσιαστικά έδωσε τη λύση στο τέλος και ειδικά στο σημείο όπου η Νανσί απείλησε τον Παναθηναϊκό, όταν ελάχιστα λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης μείωσε το σκορ σε 66-69. Με δικά του καλάθια το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς έβγαλε από το λαιμό του τη θηλιά, έτρεξε ένα επιμέρους σερί 11-4 και έφτασε τελικά στη δεύτερη του νίκη στον Β’ όμιλο της Ευρωλίγκα.

Ο Κώστας Τσαρτσαρής με 11 πόντους ήταν η πιο αξιόπιστη λύση για το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στο πρώτο εικοσάλεπτο, η λήξη του οποίου βρήκε τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με 45-37.

Δυστυχώς όμως για τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς οι παίκτες του δεν έβαλαν μυαλό με γνώμονα την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και συνέχισαν να είναι άνευροι και χωρίς δημιουργικότητα στο παιχνίδι τους. Και το πλήρωσαν, αφού η Νανσί είδε ότι το θηρίο δεν... δαγκώνει και όχι απλά ξεθάρρεψε, αλλά με ηγέτες τους Γκριρ και Τσικαμπούντ πέρασε και μπροστά στο σκορ (52-51) λίγο πριν από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Μπροστά στο φάσμα μια ντροπιαστικής ήττας, οι Διαμαντίδης, Πέκοβιτς, Νίκολας πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες και έδωσαν μια... ανάσα οχτώ πόντων στον Παναθηναϊκό (53-61) οδηγώντας τον σε ένα σερί 10-1 στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μείωσαν σε 64-68 και σε 66-69, αλλά ο Μάικ Μπατίστ μίλησε στο κρίσιμο σημείο και με προσωπικές του ενέργειες οδήγησε την Ελληνική ομάδα στη νίκη, αφαιρώντας από πάνω της τον εφιάλτη μιας άκρως ντροπιαστικής ήττας.

Διαιτητές: Ιερεζουέλο, Σουτόλοβιτς, Κιάρι
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 37-45, 53-54, 70-80
ΝΑΝΣΙ (Μονσό): Κοξ, Μοραντέ 3 (1), Ουίλσον 8, Ζουλιάν 4, Τζεφ Γκριρ 5 (1), Τσικαμπουντ 18 (3), Αμπουμπακάρ, Μπένσον 4, Σαμνίκ 2, Ρικάρντο Γκριρ 26 (4), Εντζόια.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν 6 (2), Περπέρογλου 4, Μπατίστ 18, Φώτσης 2, Χατζηβρέττας, Νίκολας 8 (2), Τσαρτσαρής 11 (1), Διαμαντίδης 14 (3), Πέκοβιτς 10, Σάκοτα, Βεργίνης, Γιασικεβίτσιους 7 (1).