Ολυμπιακός - ΑΕΚ 101-84
Πανελήνιος - Παναθηναικός 84-74
Πανιώνιος - ΑΕΛ 74-57
Ολύμπια Λαρ. - Μαρούσι 69-78

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ περισσότερο από όσο δείχνει το αποτέλεσμα (101-84), ωστόσο τελικά κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ παραμένοντας αήττητος στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν αυτοί που στη μεγαλύτερη διάρκεια είχαν το προβάδισμα, ωστόσο οι "ερυθρόλευκοι" επέβαλαν τον ρυθμό τους στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου. Κορυφαίοι του συγκροτήματος του Παναγιώτη Γιαννάκη ήταν οι Γκριρ και Μπουρούσης οι οποίοι τελείωσαν τον αγώνα με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.
Τα δεκάλεπτα: 19-28, 48-47, 76-66, 101-84.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
(Γιαννάκης): Πρίντεζης 4, Πελεκάνος 4, Τσίλντρες 13 (1), Βούισιτς 5, Μιλόσεβιτς 3 (1), Μπουρούσης 17, Χαλπερίν 4, Γκριρ 20 (4), Έρτσεγκ 8, Βασιλόπουλος 5 (1), Τεόντοσιτς 11 (3), Σχορτσιανίτης 7.
ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 12 (2), Τόμπσον 14 (4), Χατζής 8 (1), Ταπούτος 4, Δορκοφίκης 11 (1), Κίκερπιλ 5 (1), Μπράιαντ 15 (2), Άντερσεν, Νέμεθ 15 (4).

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος πραγματοποίησε ο Πανελλήνιος. Οι "Ολυμπιονίκες" νίκησαν με 84-74 στο κλειστό της Κυψέλης τον Παναθηναϊκό, ο οποίος γνώρισε την πρώτη του φετινή ήττα. Οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στους "δίδυμους πύργους" Γκόλεματς και Ραντένοβιτς που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Άντονι Γκράντι και Μανώλης Παπαμακάριος.
Τα δεκάλεπτα: 18-24, 36-39, 64-57, 84-74.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζούρος): Όστοιτς 7, Παπαμακάριος 7 (1), Καλαϊτζίδης 6 (2), Καλαϊτζής 9 (1), Γκράντι 11 (1), Νιούλεϊ 7 (1), Νάτζφεϊ, Πέτροβιτς, Γκόλεματς 16 (1), Ραντένοβιτς 21 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 16 (1), Κέτσμαν 4, Σπανούλης 5, Περπέρογλου 12 (2), Μπατίστ 7, Φώτσης 12 (2), Νίκολας, Τσαρτσαρής 8 (1), Διαμαντίδης 6 (2), Πέκοβιτς 4.

Πιάνοντας καλή απόδοση στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κατόρθωσε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής ΑΕΛ στο κλειστό του Ελληνικού και να φτάσει στη νίκη (74-57), στηριζόμενος στην τριάδα των Μάιλς, Μπάξτερ, Κένταλ. Μέχρι το 30ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ντέρμπι (48-46), αλλά στα δέκα τελευταία λεπτά οι Θεσσαλοί ξέμειναν από λύσεις και οι "κυανέρυθροι" έφτασαν άνετα τελικά στη νίκη.

Χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του "Κίκι" Κλαρκ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο "Αλεξάνδρειο" με 87-76. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ, τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους και 5/7 τρίποντα από τα οποία τα περισσότερα τα έβαλε στη τελευταία περίοδο, όταν και... σκότωσε τον αντίπαλο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Βασιλειάδης (16 πόντους) και Ντιαρά (16 πόντους), ωστόσο οι δύο τους δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν στην ομάδα τους τη νίκη.

Το Μαρούσι πήρε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, απέναντι στην Ολύμπια της οποίας επικράτησε με 78-69. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, αν και μπήκε νωθρή στον αγωνιστικό χώρο, άλλαξε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, πέρασε μπροστά στο σκορ και με σερί 19-0 πήρε τη διαφορά που της επέτρεψε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Η Ολύμπια παρουσιάστηκε με νέα πρόσωπα στο γήπεδο και διεκδίκησε τη νίκη, αλλά δεν κατάφερε να μείνει "ζωντανή" ως το φινάλε της αναμέτρησης.

Την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε η Καβάλα και μάλιστα εκτός έδρας. Οι παίκτες του Κώστα Πιλαφίδη επικράτησαν με 77-72 μέσα στο Αιγάλεω της τοπικής ομάδας, έχοντας ως κορυφαίο τον Ουίλιαμς Ντάνιελς. Ο Αμερικανός ήταν η επιθετική αιχμή των "νεοφώτιστων" που πέτυχαν μια σπουδαία νίκη. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου από την άλλη μετράει πλέον τέσσερις συνεχόμενες ήττες, αφού έχει να γευτεί τη χαρά της νίκης από την 2η αγωνιστική όταν νίκησαν μέσα στο Μαρούσι.

Ήταν να μην πάρει φόρα ο Κολοσσός, αλλά από τη στιγμή που έγινε η αρχή, το συγκρότημα του Γιάννη Σφαιρόπουλου "πετάει" από τη μια νίκη στην άλλη. Οι Ροδίτες που στα τρία πρώτα τους παιχνίδια στην Α1 είχαν ισάριθμες ήττες, έχουν εκτοξεύσει την απόδοσή τους και μετράνε πλέον σερί 3-0, μέσω του οποίου έχουν ρεκόρ 3-3. Μετά τις νίκες τους επί της ΑΕΛ και του Πανιωνίου σήμερα ήταν η σειρά των Τρικάλων να γνωρίσουν την ήττα (94-75) και μάλιστα μέσα στην έδρα τους από την παρέα των Χάρις και Σμιθ.Για την Θεσσαλική ομάδα αυτή ήταν η πέμπτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις και εάν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός τότε τίποτα δεν πάει καλά για το συγκρότημα του Γιάννη Χριστόπουλου.