Οι αγώνες των ομάδων της Κρήτης στις Εθνικές κατηγορίες.

ΠΑΟ Δειλινών - Φιλαθλητικός. , 12μ , Λίντο
Α2- Γυναικών (έβδομη) - Κυριακή 23-11-08
Αμαρρυλίδα – Χανιά. , 12μ , Βριλήσσια
Αρκάδι Ρ. – Ελευθερία Μ.. , 12μ , Ρέθυμνο

Ο ΑΓΟΡ (10 βαθμοί - 5 νίκες, 429 πόντοι επίθεση / 401 πόντοι άμυνα) το Σάββατο αγωνίζεται το απόγευμα στις 5:30μμ στο Ρέθυμνο με τον Κεραυνό Αιγίου, που έχει 6 βαθμούς με 1 νίκη και 4 ήττες (359 επίθεση / 383 άμυνα) και την ππροηγούμενη αγωνιστική κέρδισε στην έδρα του το Παγκράτι με 77 - 68. Μοναδικό πρόβλημα για την ομάδα του Φώτη Τακιανού είναι ο η τενοντίτιδα που ταλαιπωρεί τις τελευταίες ημέρες τον Θόδωρα Πανάρα. Την περυσινή περίοδο ο Κεραυνός Αιγίου αγωνιζόταν στην Β' Εθνική, όπου τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 51 βαθμούς - 21 νίκες - 9 ήττες - 2382 επίθεση - 2223 άμυνα.

Ο ΟΦΗ (10 βαθ
μοί - 4 νίκες / 2 ήττες, 432 επίθεση / 398 άμυνα) την Κυριακή αγωνίζεται στις 2μμ στο ΒΑΚ με τον Πιερικό - Αρχέλαο, που έχει την ίδια βαθμολογική θέση με την ομάδα του Ηρακλείου (10 βαθμούς, 4 νίκες - 2 ήττες, 511 επίθεση / 463 άμυνα) και την προηγούμενη αγωνιστική κέρδισε στην έδρα του την Χαλκίδα με 86 - 67. Η ομάδα του Στέφανου Δέδα δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα προβλήματα, ενώ έχει αρχίσει να επανέρχεται στην ενεργό δράση και ο Σάκης Παναγάκης. Ο Πιερικός - Αρχέλαος την περυσινή περίοδο αγωνιζόταν στην Γ' Εθνική (1ος όμιλος Βορρά) όπου τερμάτισε στην δεύτερη θέση με 47 βαθμούς - 21 νίκες - 5 ήττες - 2045 επίθεση - 1910 άμυνα.

Η Ιεράπετρα (
10 βαθμοί - 4 νίκες / 2 ήττες, 415 επίθεση / 380 άμυνα) την Κυριακή αγωνίζεται στις 4μμ εκτός έδρας με το Ψυχικό, που έχει ενισχυθεί φέτος σημαντικά και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας (11 βαθμοί, 5 νίκες - 1 ήττα, 468 επίθεση / 431 άμυνα), αν και την περυσινή περίοδο αγωνιζόταν στην Α' κατηγορία της ΕΣΚΑ. Η ομάδα του Γιώργου Μακράκη παρουσιάζει αναδική πορεία στα τελευταία παιχνίδια με καθοδηγητή τον Παπαδημητρίου, όμως ο τεχνικός της ομάδας τονίζει ότι "στο φετινό πρωτάθλημα δεν πρέπει να είσαι υπεραισιόδοξος ούτε να επαναπαύεσαι και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή αφού αν μια ομάδα κάνει δύο συνεχόμενες ήττες τότε μπαίνει άμεσα στην ζώνη υποβιβασμού !". Μοναδικό πρόβλημα είναι οι ενοχλήσεις που αισθάνεται ο Χριστόδουλος στο πόδι και δεν του επιτρέπουν να προπονείται κανονικά.

Το Δειλινό (7 βαθμοί - 1 νίκες / 5 ήττες, 409 επίθεση / 469 άμυνα) την Κυριακή αγωνίζεται στις 12μ στο Λίντο με τον Φιλαθλητικό, (8 βαθμούς, 2 νίκες - 4 ήττες, 427 επίθεση / 428 άμυνα) και την προηγούμενη έχασε κέρδισεστην έδρα του από την Κηφισιά με 67 - 69. Ο Φιλαθλητικός την περυσινή περίοδο αγωνιζόταν στην Γ' Εθνική (2ος όμιλος Νότου) όπου τερμάτισε στην έκτη θέση με 41 βαθμούς - 15 νίκες - 11ήττες - 1957 επίθεση - 1895 άμυνα. Σοβαρό πρόβλημα για την ομάδα του Γιάννη Κυριάκογλου προέκυψε στην προπόνηση της Τρίτης, όταν ο Νίκος Ζήσιος τραυματίστηκε στο πόδι (κάταγμα στον αστράγαλο) και θα μείνει εκτός γηπέδων για περίπου ανάμιση μήνα ! Προβλήματα τραυματισμών υπάρχουν και με τους Βέλλιο και Γότσο, όμως και οι δύο έπαιξαν στο χθεσινό φιλικό παιχνίδι με το Ηράκλειο (75-68).