Τετάρτη 29 Απριλίου 2009

Νέων Ανδρών - ημιτελικοί - πρώτο παιχνίδι : Αναγέννηση - Εργοτέλης 60-65

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι μέχρι το τέλος ο Εργοτέλης πήρε έστω και δύσκολα στα τελευταία λεπτά την νίκη μέσα στο Αρκαλοχώρι από την Αναγέννηση με 60-65 στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στα πλαίσια της ημιτελικής φάσης και παίρνει προβάδισμα για την συμμετοχή στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος Νέων Ανδρών της ΕΚΑΣΚ, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 6 Μαΐου. Η ομάδα του Σπύρου Καρλάφτη είχε προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, όμως η Αναγέννηση κατάφερε να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 50-48. Η ομάδα του Μανόλη Μαραγκάκη κράτησε την διαφορά μέχρι και 3’ πριν το τέλος του αγώνα, όμως στην κρίσιμη περίοδο ο Εργοτέλης έδειξε πιο ψύχραιμος και με ένα τρίποντο και δύο αιφνιδιασμούς έφθασε στο τέλος στην νίκη με 5 πόντους διαφορά (60-65) και αν κερδίσει και στο 2ο παιχνίδι στην Αλικαρνασσό ή χάσει με διαφορά μικρότερη των 5 πόντων θα περάσει στον μεγάλο τελικό.

Αναγέννηση – Εργοτέλης 60-65