Κυριακή 26 Απριλίου 2009

Γ' Εθνική : έπεσε η αυλαία !

Γ' Εθνική : Δειλινά - Ζωγράφου 70-68 (26-4-09) το τέλος

Γ' Εθνική : Δειλινά - Ζωγράφου 70-68 (26-4-09) δηλώσεις Σάββα Κατσούνη - Νίκου Τσίκου

Δειλινά - Ζωγράφου 70-68

Η βαριά ήττα στην Κρήτη από την Ιεράπετρα υποβίβασε την Προοδευτική από το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Η αθηναϊκή ομάδα ηττήθηκε με 97-79, ενώ την ίδια ώρα ο Ιωνικός Νικαίας επικράτησε του Μίλωνα με 81-61 και θα παίξει μπαράζ, προκειμένου να διεκδικήσει μέχρι τέλους την παραμονή στην κατηγορία. Νίκη χωρίς βαθμολογική σημασία πήρε ο ΠΑΟ Δειλινών που επιβλήθηκε του Ζωγράφου με 70-68, ενώ ο Ιωνικός Ν. Φιλ. παραμένει στην κατηγορία, καθώς ο Ιπποκράτης Κω δεν κατέβηκε στο συγκεκριμένο ματς.

Με βάσει τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής ο Πανελευσινιακός ανεβαίνει στην Β’ Εθνική κατηγορία, η Ιεράπετρα θα διεκδικήσει την άνοδο της σε αγώνες μπαράζ. Προοδευτική, Δειλινά, Ιπποκράτης, Ζωγράφου και Φιλαθλητικός υποβιβάζονται, ενώ ο Ιωνικός Νικαίας θα διεκδικήσει την παραμονή του σε αγώνες μπαράζ.

Τσώνος Μ – Τσάλλας.
Τα δεκάλεπτα: 27-14, 42-38, 77-60, 97-79.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μακράκης):Βασιλειάδης 2, Κολοβός 2, Παπαδημητρίου 28 (3), Μιχαηλίδης 12 (2), Βελημβασάκης, Ματζαράκης 4, Μάτος 14 (2), Τσώλης 2, Καραμανωλάκης, Μυστιλιάδης 10 (1), Χριστόδουλος 12, Καραλής 11 (3).
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Καλογήρου): Δρακόπουλος 13, Βαμβακάρης 2, Ζάτας 11 (2),Καραμπάτσος 3 (1), Μητρόπουλος 2, Τσιρογιάννης 8 (1), Σακελλαρόπουλος, Σταμάτης 23, Βαρυπάτης 3, Λουμιώτης 12 (1), Καλλιμανάς 2.

Διαιτητές:
Νικολακέα - Πλάγος.
Τα δεκάλεπτα: 16-18, 42-35, 56-59, 70-68.
ΠΑΟ ΔΕΙΛΙΝΩΝ (Κατσούνης - Κόκκινος): Βέλλιος 15 (2), Καραλής 6, Βογιατζής 16 (1), Μαυρίδης 6, Οικονόμου 3 (1), Μαϊστρέλης 3 (1), Γώτσος 12 (2), Κοτρώτσιος 5, Χωματάς 4.
ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Τσίκος - Τσιούμας): Ψυχογιόπουλος 16 (2), Παπαϊωάννου 3 (1), Καλογερόπουλος 6, Κοντόπουλος 3, Φοσσές 10 (1), Μπουραζάνης 3 (1), Μιχόπουλος 21 (2), Δομβρογιάννης 6.

Με ένα ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο παιχνίδι στο Λίντο αποχαιρέτησαν την Γ’ Εθνική τα Δειλινά. Μπροστά σε … 60 όλους και όλους φιλάθλους η ομάδα των Σάββα Κατσούνη – Γιάννη Κόκκινου κέρδισε δύσκολα τον Ζωγράφου με 70-68, ενώ η ομάδα της Αθήνας έχασε δύο φορές στα τελευταία δευτερόλεπτα την ευκαιρία να πάει το παιχνίδι στην παράταση ή ακόμα και να το κερδίσει.

Στο 1ο δεκάλεπτο ο Ζωγράφου πέρασε μπροστά με 16-18, ενώ στο 2ο τα Δειλινά κατάφεραν 1’ 12” πριν το τέλος να πάρουν διαφορά 11 πόντων (40-29) για να κλείσει το Α’ ημίχρονο με σκορ 40-35 για την ομάδα των Σάββα Κατσούνη – Γιάννη Κόκκινου. Στο 3ο δεκάλεπτο με ένα σερί 0-10 ο Ζωγράφου 7’ 55” πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 42-45, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 54-59 για τους φιλοξενούμενους. Στην αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου και 8’ πριν το τέλος του με ένα σερί 8-0 τα Δειλινά πέρασαν μπροστά 62-59 και κατάφεραν να κρατήσουν την μικρή διαφορά μέχρι το τέλος παρόλο που ο Ζωγράφου τα τελευταία 10" έχοντας την επίθεση είχε την ευκαιρία να πετύχει καλάθι και να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση ή και να πάρει ακόμα και την νίκη, κάτι όμως που δεν κατάφερε τελικά και έτσι τα Δειλινά έκλεισαν με νίκη 70-68 την παρουσία τους στην Γ' Εθνική.

Οι διαιτητές του αγώνα Νικολακέα - Πλάγος.

Δηλώσεις προπονητών

Δεν στάθηκε στο παιχνίδι με τον Ζωγράφου ο Σάββας Κατσούνης αλλά στην πορεία των Δειλινών στην Γ’ Εθνική. Τόνισε τις δυσκολίες που συνάντησε με τον ερχομό του στην ομάδα και το πρόβλημα που υπήρχε λόγω του ότι δεν είχε δυνατότητα να είναι όλη την εβδομάδα στο Ηράκλειο. Η ομάδα όπως είπε πάλεψε σε όλα τα παιχνίδια, όμως φάνηκε ότι δεν ήταν ικανή να παραμείνει στην κατηγορία. Ευχήθηκε να συνεχίσουν την μεγάλη προσπάθεια τους οι άνθρωποι των Δειλινών ενώ εξέφρασε και την στεναχώρια του για τον υποβιβασμό του Ζωγράφου στον οποίο δούλεψε για 3 χρόνια.

Ο Νίκος Τσίκος τόνισε ότι δεν υπάρχουν αδιάφορα παιχνίδια και η ομάδα του προσπάθησε μέχρι τέλος να πάρει την νίκη. Στάθηκε στον λάθος σχεδιασμό που είχε γίνει στην αρχή της χρονιάς στον Ζωγράφου και τόνισε ότι μετά τον ερχομό του έγινε προσπάθεια να σωθεί η ομάδα χωρίς όμως τελικά να το καταφέρουν.