Ευρωλίγκα : τέταρτη αγωνιστική - Ρεκόρ (18/25 τρίποντα) της ΤΣΣΚΑ !

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-49, 62-71, 90-93.
27-9, 47-27, 74-47, 90-68.
ΝΑΝΣΙ – ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ 69-64
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-34, 58-42, 69-64.

Το σημερινό πρόγραμμα:

Α’ Όμιλος: Ολυμπιακός – Μακάμπι (21:45), Μάλαγα – Τσιμπόνα (21:45) Αβελίνο – Λε Μαν (22:00).
Β’ Όμιλος: Παναθηναϊκός – Σιένα (20:45), Μπαρτσελόνα – Πρόκομ (21:45)
Γ’ Όμιλος: Φενέρ / Ούλκερ – Ολίμπια Λ. (20:15), Άλμπα Βερ. – Μπανταλόνα (21:00).
Δ’ Όμιλος: Πανιώνιος – Παρτιζάν (20:45), Ρεάλ Μ. – Μιλάνο (21:45).

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες):
Α΄Ομιλος: Τσιμπόνα 3-0, Ολυμπιακός 2-1, Μακάμπι 2-1, Αβελίνο 1-2, Μάλαγα 1-2, Λε Μαν 0-3.
Β’ Ομιλος: Σιένα 3-0, Μπαρτσελόνα 2-1, Παναθηναϊκός 2-1, Πρόκομ 2-1, Νανσί* 1-3, Ζαλγκίρις* 0-4.
Γ’ Ομιλος: Ρόμα* 3-1, Ταού* 3-1, Φενέρ / Ούλκερ 2-1, Μπανταλόνα 1-2, Άλμπα Βερ. 1-2, Ολίμπια Λ. 0-3.
Δ΄ Όμιλος: ΤΣΣΚΑ Μ.* 4-0, Παρτιζάν 2-1, Εφες Πίλσεν* 2-2, Ρεάλ Μ. 1-2, Πανιώνιος 1-2, Μιλάνο 0-3.
*ένα ματς περισσότερο.

Η νίκη της Ρόμα μέσα στο "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" ξεχώρισε στο σημερινό πρώτο μέρος της 4ης αγωνιστικής. Η ιταλική ομάδα ανάγκασε την Ταού στην πρώτη της φετινή ήττα στη διοργάνωση αφού νίκησε 93-90, με τον Σάνι Μπετσίροβιτς (23π.) να πραγματοποιεί μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού μάλιστα ήταν αυτός που έδειξε την απαιτούμενη ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών στα τελευταία λεπτά ώστε η ομάδα του να δραπετεύσει με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να αιφνιδιάζονται και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας στην τέταρτη περίοδο μείωσαν στον πόντο (87-88) στο τελευταίο λεπτό. Η ψυχραιμία του Μπετσίροβιτς όμως αλλά και η αστοχία δεν επέτρεψε στους Βάσκους να γυρίσουν το ματς.

Η ΤΣΣΚΑ Μ. με απίστευτα ποσοστά έξω από τη γραμμή του τρίποντου (72%) δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Εφες Πίλσεν που δεν μπόρεσε να κοντράρει τους πρωταθλητές Ευρώπης σε κανένα σημείο του αγώνα. Τα 18/25 τρίποντα που πέτυχε η "ομάδα του στρατού" αποτελεί μάλιστα ρεκόρ δεκαετίας καθώς ξεπέρασε αυτό της Ρόμα (18/34) το 2003.

Τέλος, η Νανσί με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο έδειξε να παίρνει εύκολα τη νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις, ωστόσο οι πρωταθλητές Λιθουανίας αν και βρέθηκαν στο -14 (42-58 στο 30’) δεν το έβαλαν κάτω και έκαναν την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο, χωρίς όμως επιτυχία.