Κυριακή 5 Απριλίου 2009

Γ' Εθνική : Το Δειλινό αυτοκτόνησε δύο φορές στο Λίντο με την Λιβαδειά. Η Ιεράπετρα εξασφάλισε την δεύτερη θέση.

Γ' Εθνική : Δειλινά - Λιβαδειά 79-80 (5-4-09) το δραματικό τέλος της παράτασης (71-71)

Γ' Εθνική : Δειλινά - Λιβαδειά 79-80 (5-4-09) το τέλος της κανονικής περιόδου (71-71)

Γ' Εθνική : Δειλινά - Λιβαδειά 79-80 (5-4-09) τα τελευταία 2'

Γ' Εθνική : Δειλινά - Λιβαδειά 79-80 (5-4-09) Δηλώσεις Σάββα Κατσούνη (Δειλινά)

Γ' Εθνική : Δειλινά - Λιβαδειά 79-80 (5-4-09) Δηλώσεις Αποστόλη Βελλισαράκου (Λιβαδειά)

Σάββας Κατσούνης - Γιάννης Κόκκινος στο πάγκο των Δειλινών

Ο Απόστολος Βελισσαράκος στο πάγκο της Λιβαδειάς

Το Δειλινό αυτοκτόνησε δύο φορές στο Λίντο με την Λιβαδειά. Η ομάδα των Σάββα Κατσούνη – Γιάννη Κόκκινου 5’ 13” πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά με διαφορά 21 πόντων και όμως τελικά το παιχνίδι πήγε στην παράταση με σκορ 71-71 με τρίποντο του Τέϊλορ στην εκπνοή του αγώνα . Εκεί έφθασε να προηγείται με 79-73 για να χάσει τελικά στην εκπνοή με 79-80 και να κλείσει ουσιαστικά τον κύκλο της στην Γ' κατηγορία. Η Ιεράπετρα κέρδισε εύκολα στην έδρα της τον Κρόνο . Δημ. με 74-64 και εξασφάλισε την δεύτερη θέση της βαθμολογίας και την συμμετοχή της στους αγώνες μπαράζ για την άνοδο στην Β' κατηγορία. Μετά και την νίκη της στην έδρα της με τον Ιπποκράτη Κω ο Πανελευσινιακός πάρα πολύ δύσκολα πλέον θα χάσει την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο στην Β' Εθνική.

Τα αποτελέσματα:
ΠΑΟ Δειλινών - Λιβαδειά 79-80 (71-71 κ.α.)
Ιωνικός Ν. - Ψυχικό 92-87 (78-78 κ.α.)
Προοδευτική - Κηφισιά 59-65
Φιλαθλητικός - Μίλωνας 73-74
Ιωνικός Ν. Φιλ. - Ζωγράφου 73-61
Ιεράπετρα - Κρόνος Αγ. Δημ. 74-64
Πανελευσινιακός - Ιπποκράτης Κω 79-64

Βαθμολογία (σε 24 αγώνες): Πανελευσινιακός 44, Ιεράπετρα 43, Λιβαδειά 41, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 39, Ψυχικό 39, Κηφισιά 39, Μίλωνας 36, Προοδευτική 35, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 35, Ιωνικός Ν. 34, ΠΑΟ Δειλινών 32, Ιπποκράτης 30, Ζωγράφου 29, Φιλαθλητικός 28.

Επόμενη αγωνιστική (25η, 12/04): Λιβαδειά - Ιωνικός Νίκαιας, Κηφισιά - Ψυχικό, Μίλωνας - ΠΑΟ Δειλινών, Ζωγράφου - Φιλαθλητικός, Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ιωνικός Ν.Φ., Ιπποκράτης - Ιεράπετρα, Προοδευτική - Πανελευσινιακός.

Διαιτητές:
Παντελίδης – Καρακάσης.
Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-25, 57-46, 74-64.
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ (Μακράκης): Βασιλειάδης, Κολοβός, Παπαδημητρίου 4, Μιχαηλίδης 10 (2), Ματζαράκης, Μάτος 15, Τσώλης 6, Καραμανωλάκης, Μυστιλιάδης 7, Χριστόδουλος 12, Καραλής 20 (3).
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Χρησόγελος): Χριστοφάκης, Στραγανιώτης 15 (3), Αντωνόπουλος, Μωυσίδης 2, Παπαδάκης, Παγώνης, Λίτσιος, Κωνσταντακόπουλος 8, Καραπλής 19 (3), Ξηρογιάννης 15.

Διαιτητές:
Νανούρης - Διμπινούδης.
Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-25, 55-41, 71-71 (κ.α.), 79-80.
ΠΑΟ ΔΕΙΛΙΝΩΝ (Κατσούνης - Κόκκινος): Βέλλιος 19 (4), Καραλής 12 (2), Βογιατζής 14 (1), Μαυρίδης 13 (1), Οικονόμου , Κουλουριώτης 18 (2), Μαϊστρέλης Β., Γώτσος 1, Κοτρώτσιος 2, Χωματάς.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Βελλισαράκος): Ψάλτου Μάρκο 4, Ψάλτου Μίλαν 9 (1), Ρουμελιώτης 6, Τερματζίδης, Παπαδάκης, Δελέγκος 5, Ξενάκης 31, Τέιλορ 13 (3), Kαλαντωνέας 10, Ταμπίτσίτσικας 2.

Η εξέλιξη του αγώνα

Και όμως τα Δειλινά κατάφεραν και έχασαν αυτό το παιχνίδι. Η ομάδα των Σάββα Κατσούνη – Γιάννης Κόκκινου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι στο Λίντο με την Λιβαδειά και 5’ πριν το τέλος του 1ου δεκάλεπτου με τρίποντο του Καραλή βρέθηκαν μπροστά με 11-5, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με τα Δειλινά μπροστά με 17-15. Δύο τρίποντα για το Δειλινό με τον Καραλή.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα Δειλινά κατάφεραν 8’ 30” πριν το τέλος να ξεφύγουν 9 πόντους με ένα σερί 7-0 (24-15). Παίζοντας με πάθος οι παίκτες της ομάδας και την Λιβαδειά να δείχνει να τα έχει χαμένα, η διαφορά έφθασε στο τέλος του ημιχρόνου στους 18 πόντους (43-25), που ήταν και η μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την στιγμή. Άλλα τέσσερα τρίποντα για τα Δειλινά στην 2η περίοδο (Κουλουριώτης 2, Βέλλιος 2).

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τα Δειλινά και μάλιστα 5’ 13” πριν το τέλος με καλάθι του Μαυρίδη η διαφορά έφθασε τους 21 πόντους (52-31), που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα, για να κλείσει τελικά η περίοδος με 55-41, με ένα τρίποντο για την ομάδα της Λιβαδειάς (Τέϊλόρ).

Στο 4ο δεκάλεπτο επαναλήφθηκε το γνωστό φετινό σκηνικό στο Λίντο, όπου τα Δειλινά εξανεμίζουν την διαφορά που έχουν κερδίσει και συνήθως χάνουν το παιχνίδι. Έτσι 6’ 53” πριν το τέλος η Λιβαδειά με ένα σερί 0-8 μετατρέπουν το 58-45 σε 58-53, ενώ 4’ 46” πριν το τέλος το σκορ γίνεται 60-60. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Καραλή και ½ βολές του Βογιατζή 3’ 25” πριν τέλος το σκορ γίνεται 65-60. Με τρίποντα των Τέϊλορ και Βογιατζή το σκορ 2’ πριν το τέλος είναι 68-63.

Τα τελευταία 2’ της κανονικής διάρκειας

Στην επίθεση 1’ 39” πριν το τέλος ο Μαυρίδης κερδίζει φάουλ, αστοχεί όμως και στις 2 βολές. Στην επίθεση της Λιβαδειάς ο Ρουμελιώτης δεν καταφέρνει να βάλει καλάθι, ενώ και ο Καραλής αστοχεί στην προσπάθεια για τρίποντο. Τα Δειλινά κερδίζουν το ριμπάουντ όμως ο Βογιατζής στην προσπάθεια του να βάλει το καλάθι κάνει βήματα 57” πριν το τέλος της περιόδου. Στην επίθεση ο Ξενάκης κερδίζει φάουλ από τον Βογιατζή 47” πριν το τέλος και με ½ βολές κάνει το 68-64. Στο κατέβασμα της μπάλας ο Βέλλιος κερδίζει φάουλ από τον Ρουμελιώτη, αστοχεί όμως και στις 2 βολές 33” πριν το τέλος. Ο Ψάλτου αστοχεί στην προσπάθεια για τρίποντο, όμως οι παίκτες της Λιβαδειάς κερδίζουν το ριμπάουντ και ο Ξενάκης 22 “ πριν το τέλος κάνει το 68-66. Στην επίθεση ο Καραλής κερδίζει φάουλ και με ½ βολές κάνει το 69-66. Στην επίθεση ο Ξενάκης 15” πριν το τέλος μειώνει για την Λιβαδειά σε 69-68. Οι παίκτες της Λιβαδειάς κάνουν φάουλ στον Κουλουριώτη ο οποίος με 2/2 βολές 14” πριν το τέλος κάνει το 71-68. Στην τελευταία επίθεση της Λιβαδειάς ο Ψάλτου αστοχεί στο τρίποντο που επιχειρεί, κερδίζει όμως το ριμπάουντ και ο Τέϊλορ 3” πριν το τέλος με τρίποντο κάνει το 71-71. Στην συνέχεια το μακρινό σουτ του Βέλλιου δεν φθάνει κάνει στο καλάθι και το παιχνίδι πηγαίνει στην παράταση.

Η παράταση

Στην παράταση 4’ πριν το τέλος ο Ψάλτου κάνει το 71-73 για την Λιβαδειά. Με σερί 5-0 το Δειλινό 2’ 13” πριν το τέλος κάνει το 76-73, ενώ αποχωρεί ο Ξενάκης με 5 φάουλ. Στην συνέχεια ο Καλαντωνέας χάνει το καλάθι και ο Μαυρίδης 1’ 27” πριν το τέλος με τρίποντο κάνει το 79-73. Ο Δελέγκας κερδίζει φάουλ και με 2/2 βολές κάνει το 79-75. Στην επίθεση ο Καραλής χάνει την μπάλα και ο Τέϊλορ 54” πριν το τέλος κάνει το 79-77. Ο Ρουμελίωτης κλέβει την μπάλα στο κατέβασμα από τον Βέλλιο , που κάνει και αντιαθλητικό φάουλ 45“ πριν το τέλος στον Τέϊλορ. Ο τελευταίος με ½ βολές κάνει το 79-78. Στην νέα επίθεση για την Λιβαδειά ο Καλαντωνέας κάνει το 79-80. Στην τελευταία επίθεση του Δειλινού οι προσπάθειες των Καραλή και Βέλλιου για τρίποντο είναι άστοχες και η Λιβαδειά με το σερί 0-7 παίρνει μια μεγάλη νίκη με 79-80, σε ένα παιχνίδι που φαινόταν στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου χαμένο.

Δηλώσεις προπονητών

Βελλισαράκος Απόστολος (προπονητής Λιβαδειάς) : Εμείς μπήκαμε στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο βρισκόμαστε αλλού. Πιστεύω ότι σήμερα οι παίκτες μου κατάλαβαν ότι μέσα στο παιχνίδι πρέπει να βγάζουν εγωισμό και υπερηφάνεια και όσο και αν είναι χαλαρή μετά την τροπή που έχει πάρει το πρωτάθλημα να παίζουν γιατί το μπάσκετ δεν σταματάει ποτέ. Αυτό είπαμε μέσα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο γιατί το μπάσκετ πάνω από όλα είναι εγωισμός και υπερηφάνεια. Πιστεύω ότι δικαιώθηκαν με την προσπάθεια τους και δυστυχώς κάποιος σήμερα έπρεπε αν είναι νικητής. Τα Δειλινά μου άρεσαν πάρα πολύ, προσπάθησαν πάρα πολύ και όποιος και να έχανε θα λέγαμε μετά ότι .ήταν άθλος. Στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση ευχαριστηθήκαμε το παιχνίδι. Η Λιβαδειά μετά από κάποιες ήττες και στην έδρα της και την Τρίτη θέση είναι απογοητευμένη κα υπάρχει κάποια χαλαρότητα. Τα παιδιά στο πρώτο ημίχρονο νόμιζαν ότι είχαν έρθει βόλτα και εκδρομή. Ευτυχώς που θυμηθήκαμε γρήγορα τον πραγματικό σκοπό για τον οποίο ήρθαμε στο Ηράκλειο και δικαιολογήσαμε στο τέλος ότι ήμαστε μια ομάδα ανταγωνιστική στο πρωτάθλημα.

Σάββας Κατσούνης (προπονητής Δειλινών) : Θα σταθώ μόνο στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας , όπου 12” πριν το τέλος ήμαστε μπροστά 3 πόντους. Η Λιβαδειά κατεβάζει την μπάλα και έχω πει στα 6” να κάνουμε φάουλ για να μην φάμε τρίποντο. Προλαβαίνουν και σουτάρουν εκείνο το απονενοημένο άστοχο τρίποντο του Ψάλτου, χάνουμε το ριμπάουντ και συνεχίζουμε να μην κάνουμε φάουλ. Η μπάλα όμως τιμωρεί και με το τρίποντο του Τέίλορ πήγαμε στην παράταση. Χάσαμε την συγκέντρωση στην επίθεση και στην άμυνα. Χάσαμε τρία καρφώματα κάτω από το καλάθι και ήρθε η ανατροπή. Δυστυχώς αυτά που βλέπω εδώ δεν τα έχω ξαναδεί. Ακόμα και το λάθος του Βέλλιου στο τέλος της παράτασης με το αντιαθλητικό δεν μπορώ να το πιστέψω, ειδικά από ένα παίκτη που σήμερα έκανε την διαφορά.

… σε λίγο περισσότερα με φωτογραφίες και βίντεο από τα κρίσιμα λεπτά καθώς και δηλώσεις των προπονητών …