Τρίτη 29 Ιουλίου 2008

Ευρωπαϊκό U18: Βέλγιο – Βουλγαρία 50-83

Με τη σφραγίδα του Χρίστο Ζαχάριεφ και του Μπόζινταρ Αβράμοφ έκλεισε η αναμέτρηση της Βουλγαρίας με το Βέλγιο. Οι Βούλγαροι επιβλήθηκαν 83-50 στον πρώτο αγώνα για τις θέσεις 13-16, δείχνοντας ουσιαστικά ότι τους άξιζε κάτι καλύτερο σε αυτή τη διοργάνωση. Ο Ζαχάριεφ ήταν απλά απολαυστικός αφήνοντας τον αγώνα με 32 πόντους και 11 ριμπάουντ σε 33’συμμετοχής, διαπράττοντας μόνο ένα λάθος. Ο Αβράμοφ σημείωσε 14 πόντους και έκανε και πάλι ένα «γεμάτο» παιχνίδι με 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Κι όλα αυτά σε έναν αγώνα στον οποίο το Βέλγιο μπήκε πολύ πιο δυνατά. Προηγήθηκε με 10-2, αλλά από εκεί και πέρα δεν κατάφερε να δείξει πραγματικά τίποτα. Κλείστηκε άριστα από την άμυνα της Βουλγαρίας, η οποία έκανε ένα 27-6 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, φτάνοντας στο 29-16. Το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 18-7 (23-47 στο ημίχρονο) και η ψαλίδα άνοιγε όλο και περισσότερο για να φτάσει ως το +38 για τη Βουλγαρία (37-75, 34’20’’) με το τελικό 50-83 να ρίχνει την αυλαία της αναμέτρησης.
Διαιτητές: Κόλαρ, Καρακατσούνης, Μιλόγεβιτς
Δεκάλεπτα: 16-29, 23-47, 29-63, 50-83
Βέλγιο (Βιλμότ): Λιμπέρτ 2, Ντερόβερ 3, Φουρνό 2, Σερόν 10, Ντονκόρ 5, Τσιανκατερίνο 7, Ραντεμάκερς 3 (10ρ), Χουνχάνου 8 (14ρ), Μοραϊ, Κρεπί 6, Ντε Τάι 4, Χάλσεν
Βουλγαρία (Κόλεφ): Πέτκοφ 2, Σλάβτσεφ 3, Αβράμοφ 13 (8ας, 6ρ), Ζέλεφ 10, Κιόσεφ 9, Ζαχάριεφ 32 (11ρ), Μπίνεφ, Μαριντσέσκι 5, Ατανάσοφ 2, Μίντσεφ, Γιάνεφ 7
Γιόρνταν Κόλεφ (προπονητής Βουλγαρίας):
«Είμαστε πολύ χαρούμενοι που καταφέραμε να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι. Κάναμε κακή αρχή και βρεθήκαμε να κάνουμε 10-2 στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια όμως ανεβήκαμε, πήραμε τον έλεγχο του αγώνα, παίξαμε πολύ καλή άμυνα και στην επίθεση κάναμε φοβερό αγώνα, αφού είχαμε πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας. Όλα στη συνέχεια πήγαν καλά για εμάς».