Τρίτη 29 Ιουλίου 2008

Ευρωμπάσκετ U18: Ιταλία – Ελλάδα 63-68

Έγινε το πρώτο βήμα. Η Ελλάδα ήταν η νικήτρια ενός συναρπαστικού σε εξέλιξη αγώνα, στον οποίο κυριάρχησαν οι άμυνες, επικρατώντας της Ιταλίας με 68-63 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων, σε έναν αγώνα που φιλοξενήθηκε στο κλειστό του Πύργου, το οποίο θα μετονομαστεί όπως ανακοινώθηκε και σήμερα σε «Γιώργος Bασιλακόπουλος».Η Ελλάδα βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αρχικά. Οι παίκτες παρουσιάστηκαν αγχωμένοι, κάτι που δεν είχαν πρόβλημα και να παραδεχθούν μετά το τέλος του αγώνα με τα χαμόγελα στα πρόσωπά τους. Χαμόγελα που ζωγραφίστηκαν πάντως με πολύ κόπο και προσπάθεια. Η Ιταλία ήταν αυτή που κυριάρχησε στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει μέχρι και με έξι πόντους (10-4 στο 5’ , 23-17 στο 15’ ), έχοντας καταφέρει να ισοφαρίσει σε τρεις περιπτώσεις (13-13 στο 10’50’’, 15-15 στο 12’ , 26-26 στο 19’), χωρίς όμως να μπορέσει και να προσπεράσει. Οι αντίπαλοί της κατάφερναν να βρίσκουν διάδρομο προς το καλάθι, ή ελεύθερο σουτ, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία των Ελλήνων παικτών από τη γραμμή των τριών πόντων (1/11 στο ημίχρονο).Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Και η αρχή έγινε πάλι από την άμυνα. Κάποιες φορές έδειχνε να προκαλεί «ασφυξία» στους Ιταλούς, μην επιτρέποντάς τους να κάνουν το παιχνίδι τους. Ένα γρήγορο 4-0 έφερε την Ελλάδα στη θέση του οδηγού στο 20’50’’ (29-30) και από το σημείο αυτό και μετά δεν ξανακοίταξε πίσω. Η άμυνα ήταν παρούσα, η προσπάθεια έγινε εντονότερη, η διαφορά έφτασε στο +13 (41-54 στο 30’10’’, 44-57 στο 32’30’’). Η σκουάντρα ατζούρα προσπάθησε να επιστρέψει. Η απώλεια του Νικολό Μέλι με πέντε φάουλ μπορεί να βάρυνε στο 35’, όπως και για την ελληνική ομάδα αυτή του Παπανικολάου στο 37’. Η διαφορά άρχισε να μειώνεται, έφτασε στους τέσσερις πόντους στο 39’ (61-65), αλλά παρά το ότι η Ελλάδα ήταν και πάλι άστοχη από τη γραμμή, ξεπέρασε ένα διάστημα που σφραγίστηκε από τέσσερα λάθη, βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν και πήρε τη νίκη με 68-63, έχοντας τη μεγάλη συμπαράσταση του κόσμου, που δεν σταμάτησε να φωνάζει ούτε λεπτό, βοηθώντας καθοριστικά στην τελική έκβαση της αναμέτρησης. Μια παρουσία την οποία η Εθνική Εφήβων θα χρειαστεί και στους αγώνες που έπονται, με πρώτον τον αυριανό με αντίπαλο τη Σερβία (7μ.μ.).
* Η Ελλάδα είχε τρεις παίκτες με νταμπλ νταμπλ στον αγώνα: Ο Σαρικόπουλος είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Σλούκας 11 πόντους και 11 ριμπάουντ (αν και γκαρντ!), ο Κασελάκης 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μάντζαρης είχε 9 πόντους και 9 ασίστ! Καθοριστικό στοιχείο τα τρίποντα. Η Ελλάδα είχε 1/11 στο πρώτο ημίχρονο και 5/10 στο δεύτερο, ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (43-32).
Διαιτητές: Μούχβιτς, Τσέκοφ, Χριστοφίδης
Δεκάλεπτα: 13-9, 29-25, 41-51, 63-68
Ιταλία (Ραμάλι): Παντζίνι 3, Μορασκίνι 4, Σάντρι 4, Ντε Νικόλαο 4, Καμπάνι 7, Κουρνόου 7, Μαρτόνε, Μούνερ 13, Μέλι 9, Παολίσο 12
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Παπαντωνίου, Μάντζαρης 9 (9α), Καραθανάσης, Παπανικολάου 5, Σλούκας 11 (11ρ), Παππάς 10, Κασελάκης 16 (11ρ), Σαρικόπουλος 17 (11ρ)