Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2009

Πρωτάθλημα Β' Εθνικής : Αρκαδικός - ΟΦΗ 93-88 με ένα δραματικό φινάλε !

Μεγάλη μάχη έδωσε ο ΟΦΗ στην Τρίπολη, βρέθηκε μπροστά ημίχρονο με 44-48 και στο τέλος της 3ης περιόδου με 68-70, έφθασε στο 88-88 με τρίποντο του Τσακιρίδη δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα, όμως με βολές των Παπανικολάου και Μάνου στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα ο Αρκαδικός πήρε την μεγάλη νίκη με 93-88, επεκτείνοντας το σερί του σε 10-0. Παράλληλα διεύρυνε το αήττητο σερί στην έδρα του φτάνοντας στις 20 συνεχόμενες νίκες από το Σεπτέμβριο του 2007! Σπουδαία νίκη σημείωσε η Κομοτηνή απέναντι στον Ίκαρο Καλλιθέας με 92-73. Το συγκρότημα του Νεοκλή Λεμονίδη δεν ξεκίνησε καλά αφού στο πρώτο ημίχρονο βρισκόταν πίσω στο σκορ, όμως στην επανάληψη η ευστοχία στα σουτ τριών πόντων χάρισε στους γηπεδούχους τους δύο βαθμούς. Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σκαρφάλωσε ο Αμύντας μετά τη νίκη του επί της Αναγέννησης/Φλόγας με 85-78. Το συγκρότημα Βαγγέλη Βλάχου καθάρισε το παιχνίδι στο 35΄ όταν ξέφυγε με 14 πόντους (77-63). Την πέμπτη εκτός έδρας νίκη σημείωσαν οι Ίκαροι Σερρών επί του Αίαντα Ευόσμου με 70-65. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Κώστας Πεχλιβάνης, Παύλος Ιωσηφίδης και Ζήσης Παππούδας.