Euroleague : πρώτη αγωνιστική της "φάσης των 16".

Πρώτη αγωνιστική της φάσης των 16 (4 όμιλοι) στην Euroleague την Τετάρτη το βράδυ με νίκες των Ρεάλ, Τσμπόνα και Ταού, ενώ Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός μπαίνουν σήμερα στην μάχη.

Ε' όμιλος: Αρμάνι Μιλάνο - Ολυμπιακός (21:45).
Στ' όμιλος: Μακάμπι Τελ Αβιβ - Άλμπα Βερολίνου (21:00).
Ζ' όμιλος: Παναθηναϊκός - Παρτιζάν (20:45), Ρόμα - Μάλαγα (21:45).
Η’ όμιλος: Φενέρ / Ούλκερ - ΤΣΣΚΑ Μ. (20:15).

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπορεί στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα να ήταν πίσω στο σκορ, αλλά -τελικά- με πρωταγωνιστές τους Μπούλοκ και Γιουλ ανέτρεψε τα δεδομένα στο τελευταίο δίλεπτο, παίρνοντας τη νίκη κόντρα στη Μπαρτσελόνα (85-83) στο "el clasico" της Ευρωλίγκα.Οι "μπλαουγκράνα" ουσιαστικά αυτοκτόνησαν, αφού στην τελευταία περίοδο προηγήθηκαν με 72-62 (33') αλλά δέχθηκαν σερί 11-2 (74-73), το οποίο έβαλε τους γηπεδούχους και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Δύο λεπτά πριν το τέλος η ομάδα του Πασκουάλ ήταν μπροστά με 78-75, ωστόσο τα τρίποντα των Μπούλοκ και Γιουλ άλλαξαν τα δεδομένα και ένα λεπτό πριν το φινάλε η Ρεάλ Μ. προηγήθηκε με 81-78. Το παιχνίδι πήγε στη διαδικασία των βολών, με τη "βασίλισσα" να πανηγυρίζει εν τέλει μια σπουδαία νίκη με 85-83 επί της "αιωνίου" αντιπάλου. Μπορεί ο Τιάγκο Σπλίτερ να απουσίαζε, αλλά η Ταού δεν είχε κανένα πρόβλημα και έκανε επίδειξη δύναμης στον αγώνα με την Πρόκομ Τρεφλ, επικρατώντας με 99-77. Οι Βάσκοι είχαν σε φοβερή ημέρα την τριπλέτα Ρακόσεβιτς, Βιδάλ και Τελέτοβιτς, που σημείωσαν τους 62 από τους 99 πόντους.Το μήνυμα πως δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος ειδικά μέσα στο γήπεδο της έστειλε η Τσιμπόνα, η οποία νίκησε με 88-81 τη Σιένα. Οι Ιταλοί είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, ωστόσο στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τον Νταβόρ Κους να πετυχαίνει 13 πόντους σε εκείνο το διάστημα έφεραν το παιχνίδι στα ίσια. Στην τελευταία περίοδο ανέλαβε δράση ο Έρλ Κάλογουεϊ, που καθάρισε τη Σιένα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΡΕΑΛ Μ. - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 85-83