Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2009

Α2 Γυναικών : προσπάθησε ο ΟΑ Χανίων αλλά έχασε από την ΦΕΑ με 49-44 στο ντέρμπι κορυφής. Μεγάλη νίκη του Αρκάδι με 57-37 επί του Πρωτέα.

Η ΦΕΑ επικράτησε στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της Α2 Γυναικών (Νότου) με αντίπαλο τον ΟΑ Χανίων με σκορ 49-44, με την ομάδα όμως της Κρήτης να εκφράζει έντονα παράπονα για τα σφυρίγματα του ενός διαιτητή του αγώνα. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, κι ενώ η ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη είχε χτίσει μία διαφορά 13 πόντων οι παίχτριες της Φρόσως Δημητρουλάκης κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μόλις τρία λεπτά πριν τη λήξη το σκορ ήταν 42-42. Με τρίποντο της Λάμπου και δύο βολές της Σερέτη, η ΦΕΑ κατάφερε τελικά και πήρε τη νίκη, χωρίς παρόλα αυτά να καλύψει τη διαφορά των 11 πόντων του πρώτου γύρου. Στο Ρέθυμνο ο Πρωτέας Βούλας υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα από το Αρκάδι, με 20 πόντους (57-37). Η μεγάλη διαφορά κτίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 21- 2 (!) του Αρκάδι, ενώ 6' 47" πριν τοτ τέλος του αγώνα έφθασε και τους 26 πόντους (50-24). Η ομάδα του Κώστα Πλευράκη θέλει τώρα νίκη το επόμενο Σάββατο στο Μοσχάτο με την Ελευθερία για να παραμείνουν στο παιχνίδι της παραμονής στην Α2.

Φ.Ε.Α - ΟΑ Χανίων 49-44
Δεκάλεπτα : 8-4, 28-17, 40-32-49-44
Φ.Ε.Α (Δεσποτάκης Μάριος) : Τζίμου 2, Φλώρου, Χριστοδούλου 8 (2), Σερέτη 4, Μητροπούλου 12, Λάμπου 7 (1), Γιακουμάτου 2, Τσουμάνη 6, Μπότη 8.
ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη Φρόσω) : Γιαννιουδάκη, Ευμοφροπούλου, Θεωδόρου 9, Φιλιππάκη 2, Σαχτιάρη 8, Κώτσου 9, Γιουκάκη 16 (2), Δεδελετάκη

Αρκάδι - Πρωτέας Βούλας 57-37
Δεκάλεπτα : 9-9, 31-14, 46-21, 57-37
Αρκάδι (Κώστας Πλευράκης) : Γιαλιτάκη 12 (2), Κοιλάδη, Κούγια, Λαμπιθιανάκη 8 (1), Δάμο 15 (1), Καλυβιανάκη, Φοβάκη 7, Θεοδωρομανωλάκη 6, Δαμανάκη, Παυλοπούλου, Πολοπετράκη 7, Ζαχαράκη 2.
Πρωτέας Βούλας (Παπαπέτρου Αργ. ) : Γριμπαβιώτη, Τσιμτσιλή 8 (2), Κασάπογλου 8, Αστραντίνη 13 (3), Σκαρπαθάκη, Θεοδωράτου 2, Βογιάρου 2, Χέλενιβς 4.