Σάββατο 21 Φεβρουαρίου 2009

Παίδων Κρήτης : Μεγάλη νίκη του Ηράκλειο επί του ΑΓΟΡ με 49-42 στο Λίντο. Νέα εκτός έδρας νίκη του Ηροδότου στα Χανιά με 47-60.

Τελική Φάση Παίδων Κρήτης : Ηράκλειο - ΑΓΟΡ 49-42 (21-2-09) το δραματικό τέλος

Ο Μιχάλης Πετράκης στο πάγκο του Ηράκλειο

Ο Νίκος Σειραγάκης στον πάγκο του ΑΓΟΡ

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Ηράκλειο στο Λίντο επί του ΑΓΟΡ με 49-42 στα πλαίσια της τελικής φάσης του Πρωταθλήματος Παίδων Κρήτης. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία 3'.
Στα Χανιά ο Ηρόδοτος έκανε άλλη μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη κερδίζοντας τον Κύδωνα με 47-60 εκμεταλλευόμενος για μια ακόμα φορά την μεγάλη του δύναμη, που είναι το περιφερειακό σουτ, με 10 τρίποντα στο παιχνίδι.

Η Βαθμολογία (Κύδων και ΑΓΟΡ έχουν ένα αγώνα λιγότερο)

α/α Ομάδα Βαθ. Αγ. Νίκ. Ήτ. Μηδ. Επ. Άμ. Διαφ.
1 Ηράκλειο 5 3 2 1 0 171 151 20
2 Ηρόδοτος 5 3 2 1 0 173 170 3
3 Κύδων 3 2 1 1 0 102 110 -8
4 ΑΓΟΡ 2 2 0 2 0 93 108 -15

Στο Λίντο το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη προσοχή στις άμυνες τους και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μιχάλη Πετράκη να έχει προβάδισμα με 13-6. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Νίκου Σειραγάκη ξεκίνησε δυνατά και με ένα σερί 0-6 έφθασε 8' 90" πριν το τέλος το σκορ στο 13-12. Η ομάδα του ΑΓΟΡ παίζοντας καλύτερα σε αυτήν την περίοδο 5" πριν το τέλος ισοφάρισε σε 19-19 και με ένα νέο σερί 0-7 έφθασε το σκορ 3' πριν το τέλος στο 19-26, για να κλείσει η περίοδος με 21-26. Στην τρίτη περίοδο το Ηράκλειο κατάφερε 4' πριν το τέλος να ισοφάρισε σε 32-32 και από το σημείο εκείνο και πέρα το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο, για να κλείσει η περίοδος με 34-36 για την ομάδα του ΑΓΟΡ. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ 3' πριν το τέλος να φθάνει στο 43-42. Ένα αντιαθλητικό φάουλ που δόθηκε σε παίκτη του ΑΓΟΡ και η τεχνική ποινή που ακολούθησε τις διαμαρτυρίες του Νίκου Σειραγάκη οδήγησαν το Ηράκλειο στην νίκη με 49-42.

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Ηρόδοτος πέτυχε και νέα μεγάλη εκτός έδρας νίκη, κερδίζοντας στα Χανιά τον Κύδωνα με 47-60 και τώρα κοιτάζει με μεγάλη αισιοδοξία την συνέχεια αφού τα υπόλοιπα 3 παιχνίδια του β’ γύρου τα έχει στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Μανόλη Καρλάφτη κατάφερε να περιορίσει τις κινήσεις "του ψηλού του Κύδωνα", του Σπανουδάκη και εκμεταλλευόμενη πλήρως την δύναμη της στην περιφέρεια με 10 τρίποντα, πήρε μια πολύ σημαντική νίκη και μάλιστα πολύ πιο εύκολα από ότι αναμενόταν. Στο 1ο δεκάλεπτο ο Ηρόδοτος ήταν μπροστά με 8-17, για να ισορροπήσει όμως ο Κύδωνας στο 2ο και να τελειώσει την περίοδο με το ισόπαλο σκορ 26-26. Στο 2ο ημίχρονο ο Ηρόδοτος έπαιξε πολύ καλή άμυνα, και τελείωσε την 3η περίοδο με 9-18 και την 4η με 12-16 και τελικό σκορ 47-60 για την ομάδα της Αλικαρνασσού.

Ηράκλειο - ΑΓΟΡ 49-42 Δεκάλεπτα : 13-6, 21-26, 34-36, 49-42