Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2009

Οι αγώνες της ΕΣΚΑΝΑ με την ΕΣΚΑ.

Με 12 αθλητές έρχεται το Σάββατο το πρωί στο Ηράκλειο η ομάδα της Ένωσης Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής (ΕΣΚΑΝΑ) προκειμένου να αγωνισθεί σε τρία φιλικά παιχνίδια με την αντίστοιχη ομάδα της ΕΚΑΣΚ. Να σημειωθεί ότι από τους 12 αθλητές οι 8 (σε αυτούς που αναφέρονται τα στοιχεία ύψος – ημερομηνία γέννησης) είχαν συμμετάσχει στο Χριστουγεννιάτικο Τουρνουά στην Καλαμάτα, που γίνεται κάθε χρόνο στα πλαίσια του Αναπτυξιακού Προγράμματος της ΕΟΚ. Θυμίζουμε ότι στο Τουρνουά της Καλαμάτας από την Κρήτη είχαν συμμετάσχει 4 αθλητές (Καρακωνσταντάκης Κυριάκος, Ζαμπετάκης Λευτέρης, Σκαραντωνάκης Χαράλαμπος και Μπρους Βαν ντε Μπίλτ).

Το πρόγραμμα των αγώνων :
Αγώνας 1 : Σάββατο 11πμ Λίντο
Αγώνας 2 : Σάββατο 7μμ Λίντο
Αγώνας 3 : Κυριακή 12:30μ Αλικαρνασσός

Η αποστολή της ΕΣΚΑΝΑ είναι η παρακάτω :

1. ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΠΩΝΗΣ (ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ)
2. ΘΑΝΑΣΗΣ ΧΑΝΙΑΣ (ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΕΙΡΑΙΑ , 1.97μ - 1994)
3. ΔΗΜ. ΚΑΚΛΑΜΑΝΑΚΗΣ (ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ , 1.97 - 1994)
4. ΡΑΦΑΗΛ ΠΕΤΑΛΑΣ (Δ.Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ)
5. ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΠΑΔΗΣ (ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ , 1.83 - 1994)
6. ΑΛΕΞ. ΒΟΥΤΑΣ (ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ , 1.93 - 1994)
7. ΔΗΜ. ΔΡΙΒΑΣ (ΕΣΠΕΡΟΣ)
8. ΕΡΩΤΟΚΡΙΤΟΣ ΚΕΦΑΛΛΗΝΟΣ ( ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡ/ΛΗΣ , 1.89 - 1994)
9. ΑΝΤ. ΛΑΠΑΣ (ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ)
10. ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΗΣΤΙΔΗΣ (ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ , 1.92 - 1995)
11. ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΩΡΟΣ (Α.Ο.Ν.ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ , 1.94 - 1994)
12. ΣΤΑΜ. ΑΘΗΝΙΩΤΗΣ (ΠΡΩΤΕΑ ΒΟΥΛΑΣ , 1.81 - 1995)

Τέλος θα πρέπει να αναφερθεί ότι πριν λίγες ημέρες η μικτή ΕΣΚΑΝΑ με το όνομα «ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ» πήρε την 4η θέση στο τουρνουά της Γενεύης αφού έχασε στον μικρό τελικό της διοργάνωσης από την ομάδα του Βελιγραδίου 63-59. Επίσης η μικτή ΕΣΚΑΝΑ κατέκτησε τον Μάϊο του 2008 το τρόπαιο στο τουρνουά του Αρντρέ, επικρατώντας με 36-26 της μικτής από τη Λιθουανία. Εκτός από τον τίτλο του πρωταθλητή, η μικτή ΕΣΚΑΝΑ, με αθλητές γεννημένους το 1995 και νεότερους, πήρε το βραβείο της γαλλικής πόλης, αλλά και αυτό της κορυφαίας ομάδας στη διοργάνωση. Μια επιτυχία που έχει μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς ότι στο τουρνουά του Αρντρέ συμμετείχαν περισσότερες από 20 ομάδες από όλη την Ευρώπη.