Πέμπτη 12 Φεβρουαρίου 2009

Euroleague - Φάση των 16 : Παναθηναικός - Ρόμα 92-67 (12-2-09)

Παναθηναϊκός - Ρόμα 92-67

Μαθηματικά "ζωντανή" έμεινε η Ούλκερ αφού επικράτησε της Τσιμπόνα με 65-55. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολύ καλή απόδοση τα τελευταία έξι λεπτά του αγώνα και πήραν τη σημαντική αυτή νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τουρκσάν με 20 πόντους.

Μεγάλη νίκη και για την Μπαρτσελόνα επί της Άλμπα με 85-69. Οι "καταλανοί", ενώ έχαναν στο ημίχρονο, στην επανάληψη έκαναν ένα 17-0 σερί και "καθάρισαν" το παιχνίδι. Εντύπωσιακός ήταν ο Ερσάν Ιλιασόβα, που έβαλε 30 πόντους (ρεκόρ καριέρας) με 6/7 τρίποντα και πήρε 11 ριμπάουντ.

Αήττητη έμεινε η Ρεάλ Μαδρίτης, αφού συνέτριψε τη Μακάμπι με 98-79. Οι Μαδριλένοι χρειάζονται άλλη μία νίκη την επόμενη βδομάδα, επί της Μάλαγα, για να εξασφαλίσουν την πρόκριση στους "8".

Βαθμολογίες

Ε’ όμιλος:
Ταού 2-1, Αρμάνι Μιλάνο 2-1, Ολυμπιακός 2-1, Πρόκομ Τρεφλ 0-3.
Στ’ όμιλος: Ρεάλ Μ. 3-0, Μπαρτσελόνα 2-1, Μακάμπι Τελ Αβιβ 1-2, Άλμπα Βερ. 0-3.
Ζ’ όμιλος: Παναθηναϊκός 3-0, Παρτιζάν 2-1, Μάλαγα 1-2, Ρόμα 0-3.
Η’ όμιλος: Σιένα 2-1, ΤΣΣΚΑ Μ. 2-1, Τσιμπόνα 1-2, Φενέρ / Ούλκερ 1-2.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε και τη Ρόμα και πλέον μόνο αν αυτοκτονήσει δεν θα προκριθεί στην επόμενη φάση ως πρώτος. Οι "πράσινοι" επιβλήθηκαν της Ρόμα με 92-67 και βλέπουν πλέον... Βερολίνο.
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης γύρισε το πόδι του στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου και αποχώρησε από το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αρχηγός του Παναθηναϊκού βγήκε στο παρκέ με παντόφλες και δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο παιχνίδι. Πλέον, θα γίνει αγώνας δρόμου για να προλάβει ο αριστερόχειρας πλέι μέικερ τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος την ερχόμενη Κυριακή με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 44-39, 66-47, 92-67.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν 8 (2), Σπανούλης 11, Περπέρογλου 7 (1), Μπατίστ 10, Φώτσης 9, Χατζηβρέττας 9 (3), Νίκολας 11 (3), Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 7 (1), Πέκοβιτς 6, Σάκοτα, Γιασικεβίτσιους 9 (1).
ΡΟΜΑ (Τζεντίλε): Τζιακέτι 2, Μπετσίροβιτς 6, Χάτσον 11, Τζένινγκς 11 (1), Μπρέζετς 6, Ντατόμ 5 (1), Ντε Λα Φουέντε 11 (1), Τζάαμπερ 10 (1), Γκαμπίνι 5 (1).