Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2008

Α1 Ανδρών : MVP της δέκατης αγωνιστικής ο Κέιζελ Ουέσον του ΠΑΟΚ.

Η μεγάλη εμφάνιση του Κέιζελ Ουέσον στη νίκη του ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ ήταν αυτή που του έδωσε τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτης για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Αμερικάνος παίκτης ήταν εκπληκτικός απέναντι στην πρώην ομάδα του και οδήγησε με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 77-70 επί της "Ένωσης". Σε σύνολο 40 συμμετεχόντων, εκπροσώπων των Μ.Μ.Ε. από ολόκληρη την Ελλάδα ο Ουέσον συγκέντρωσε 83 ψήφους, έναντι 40 του Ανδρέα Γλυνιαδάκη, και 27 του Τέιλορ, που βρέθηκε στην τρίτη θέση...

14 Τρίκαλα 10 11 1 0 9 695 814 -119

Με ηγέτη των Κώστα Βασιλειάδη ο οποίος πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ στο κλειστό της Πυλαίας με 77-70. Οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη κατάφεραν στο τέταρτο δεκάλεπτο να γυρίσουν το παιχνίδι από διαφορά 14 πόντων, ωστόσο όταν η μπάλα... έκαιγε ο Έλληνας γκαρντ των γηπεδούχων κατάφερε να πετύχει πολύ σημαντικά καλάθια, ενώ και ο Γιώργος Τσιάρας πρόσφερε σημαντική βοήθεια. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Δορκοφίκης και Μπράιαντ.

Όταν το θηρίο νιώσει ότι απειλείται τότε η αντίδραση του είναι ακαριαία και συνήθως βρίσκει το στόχο. Αυτό ακριβώς έκανε ο Παναθηναϊκός όταν στο 29ο λεπτό η Ολύμπια "τόλμησε" να ρίξει τη διαφορά στους εννέα πόντους (57-48). Με σερί 18-4 από το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, μέχρι τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν αρκετά προκειμένου οι πρωταθλητές Ελλάδας να ξεφύγουν με διαφορά 23 πόντων στο σκορ (69-50) και να κλειδώσουν τη νίκη, φτάνοντας τελικά στο πέρα για πέρα άνετο και πειστικό 90-65.

Έπαιξε όσο χρειάστηκε! Ο Ολυμπιακός έκανε… συντήρηση δυνάμεων απέναντι στον Πανιώνιο, του οποίου επιβλήθηκε με 81-65. Οι "ερυθρόλευκοι" έχοντας σε καλή ημέρα τους Τσίλντρες, Τεόντοσιτς και Σχορτσανίτη, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από την ομάδα του Αλέξανταρ Τριφούνοβιτς, που είχε κορυφαίο παίκτη τον Δήμο Ντικούδη.
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς αποφασισμένος να τελειώσει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν 10-0 κρατώντας τον Πανιώνιο χωρίς καλάθι για σχεδόν πέντε λεπτά.

Μόλις για ένα δεκάλεπτο κατάφεραν να αντέξουν στην Κυψέλη τα Τρίκαλα, αφού στη συνέχεια ο Πανελλήνιος, επέβαλε τους δικούς του κανόνες, έκλεισε προηγούμενος το πρώτο ημίχρονο με 48-30 και τελικά διέλυσε το συγκρότημα του Βαγγέλη Αγγέλου (99-52), διατηρώντας παράλληλα το αήττητο της έδρας του. Το ευχάριστο νέο για τον Ηλία Ζούρο, πέρα φυσικά της νίκης, μέσω της οποίας οι "Ολυμπιονίκες" διατηρήθηκαν στα υψηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα της Α1, είχε να κάνει με την επιστροφή στο παρκέ του Γιούριτσα Γκόλεματς και του Άντονι Γκράντι και ειδικά του Σλοβένου άσου, ο οποίος είχε μείνει περίπου δύο εβδομάδες εκτός αγωνιστικής δράσης, ελέω ενός τραυματισμού στο γόνατο.

Το απόλαυσε! Οι δηλώσεις των παικτών του Αιγάλεω κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, μόνο λόγια δεν έμειναν. Οι παίκτες της ομάδας των δυτικών προαστίων μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο, έβγαλαν πάνω στο παρκέ το πάθος τους, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και πήραν μια εντυπωσιακή νίκη απέναντι στην ΑΕΛ με 90-56. Κι αν οι γηπεδούχοι παρουσίασαν ένα πολύ καλό πρόσωπο, οι Θεσσαλοί έμοιαζαν να βρίσκονται σε άλλο γήπεδο, αφού δεν κατάφερε να απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα. Το παιχνίδι δεν αντέχει μεγάλης κριτικής, αφού η διαφορά στο σκορ μιλάει από μόνη της. Στο κλειστό του Αιγάλεω ουσιαστικά "παρουσιάστηκε" η μία ομάδα αφού η ΑΕΛ δεν μπήκε σε κανένα σημείο μέσα στο παιχνίδι.

Ο νόμος του Αλεξάνδρειου ίσχυσε σε ακόμα ένα παιχνίδι και ο Άρης έφτασε σε ακόμα μια νίκη και μάλιστα εύκολα αφού επικράτησε του Κολοσσού με 72-53. Οι "κίτρινοι" όχι μόνο κατάφεραν να διατηρήσουν απόρθητη την έδρα τους για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι αλλά "έσβησαν" την κακή εμφάνιση και την ήττα από τον Παναθηναϊκό την περασμένη αγωνιστική. Ο Τσαλδάρης με 18 και ο Γκαβέλ με 17 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία, το Μαρούσι πέρασε από το κλειστό της Καλαμίτσας επικρατώντας της γηπεδούχου Καβάλας με 81-72. Οι φιλοξενούμενοι... χτύπησαν κάτω από το καλάθι με τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη να κάνει πολύ καλό παιχνίδι και να πετυχαίνει 16 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και o Στίβενσον ο οποίος τελείωσε το ματς με ισάριθμους πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Γιάννης Γκαγκαλούδης προσπάθησε στο τέλος να ανατρέψει το σκηνικό, ωστόσο οι 18 πόντοι που σημείωσε δεν ήταν αρκετοί.