Euroleague : αποτελέσματα 7ης αγωνιστικής

Εφές Πίλσεν - Μιλάνο 74-67
Ταού - Ολίμπια 101-69
Σιένα - Ζαλγκίρις 100-93
Άλμπα Βερ. – Φενερ / Ούλκερ 72-63

Εντυπωσιακή σε ακόμα ένα παιχνίδι της στην "Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα" ήταν η Ταού. Οι Βάσκοι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ουίλ ΜακΝτόναλντ που πέτυχε 21 πόντους έχοντας 10/13 δίποντα, "διέλυσε" με 101-69 την Ολίμπια Λ. που μπόρεσε να φέρει αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Το ίδιο αποτελεσματική με την Ταού πάντως ήταν και η Σιένα που επιβλήθηκε με 100-93 της Ζαλγκίρις. Οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Χένρι Ντόμερκαντ να είναι ο κορυφαίος, αφού τελείωσε τον αγώνα με 21 πόντους (4/7διπ., 4/4τρ., 1/2β.). Με το ένα πόδι στο ΤΟΡ-16 βρίσκεται η Τσιμπόνα μετά την εύκολη επικράτηση της επί της ουραγού και χωρίς νίκη στον Α' όμιλο, Λε Μαν με 89-70. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους δύο Αμερικανούς τους (Μάρσαλ, Κάλογουεϊ). Με πρωταγωνιστές τους Κάγια Πεκέρ και Μίλος Βούγιανιτς που την οδήγησαν επιθετικά στην τελευταία κρίσιμη περίοδο, η Εφές Πίλσεν νίκησε με 74-67 την Αρμάνι Μιλάνο και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το σημερινό πρόγραμμα...

Α’ όμιλος: Αβελίνο – Μακάμπι Τελ Αβιβ (22:00)
Β’ όμιλος: Νανσί – Πρόκομ (21:30), Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα (21:45)
Γ’ όμιλος: Μπανταλόνα – Ρόμα (22:15)
Δ’ όμιλος: Ρεάλ Μ. – Παρτιζάν (21:45)

Ένα κάκιστο τρίτο δεκάλεπτο η αστοχία στα τελευταία λεπτά στοίχισαν σήμερα στον Ολυμπιακό όπου ηττήθηκε από την ομάδα της Μάλαγα με 60-56. Μπορεί οι "ερυθρόλευκοι" να πραγματοποίησαν μια εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η Μάλαγα ανέτρεψε την εικόνα και κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Για τους γηπεδούχους κοριφαίος ήταν ο Κελάτι ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και σημείωσε σημαντικά καλάθια στο τέλος του παιχνιδιού. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Πρίντεζης και Σχορτσιανίτης.
Τα δεκάλεπτα: 17-20, 28-35, 46-44, 60-56.
ΜΑΛΑΓΑ (Ρενέσες): Κουκ 2, Γκομίς 4, Ουέλτς 8, Καμπέθας 9 (2), Εν Ντονγκ 6, Σίρλεϊ 6, Χιμένεθ 3 (1), Άρτσιμπαλντ 6, Κελάτι 16 (3), Χάισλιπ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 7 (1), Τσίλντρες 7, Βούισιτς 5, Μπουρούσης 10, Χαλπερίν, Γκριρ 3, Βουγιούκας, Πρίντεζης 12, Τεόντοσιτς, Σχορτσιανίτης 12.

Παίζοντας στην έδρα των Πρωταθλητών Ευρώπης, της ομάδας που έχει κατακτήσει δύο φορές την Ευρωλίγκα τα τρία τελευταία χρόνια και θεωρείται δικαίως ως ένα από τα μεγάλα φαβορί και στον φετινό θεσμό, δεν μπορείς να έχεις πολύ μεγάλες απαιτήσεις από τον εαυτό σου, τουλάχιστον σε ότι αφορά την διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Ο Πανιώνιος έχοντας ήδη τρεις νίκες και τρεις ήττες μετά το πέρας των έξι πρώτων αγωνιστικών στην Ευρωλίγκα, δεν πήγε στη Μόσχα για τουριστικούς λόγους, αλλά κατά τη διάρκεια του αγώνα με τη ΤΣΣΚΑ οι παίκτες του συνειδητοποίησαν ότι η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα δεν χτυπιέται εύκολα... Η ήττα ήρθε και μάλιστα σε βαριά μορφή, αφού οι Μοσχοβίτες δεν λυπήθηκαν τους "κυανέρυθρους" και τους συνέτριψαν με 93-61. Η αντίσταση του συγκροτήματος του Αλεξάντερ Τριφούνοβιτς κράτησε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (29-17), αφού στη συνέχεια ο Σμόντις, ο Λόρμπεκ, ο Λάνγκτον, ο Κριάπα και ο Μόρις πήραν τα... πάνω τους, ανέβασαν στροφές στην απόδοση τους και η ΤΣΣΚΑ άρχισε να εξαφανίζεται στο σκορ. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε το συγκρότημα του Ετόρε Μεσίνα να προηγείται με 50-31, με τον Δήμο Ντικούδη, που κατά το παρελθόν έχει φορέσει με μεγάλη επιτυχία τη φανέλα των Ρώσων, να αποτελεί το μοναδικό σημείο αντίστασης.
Τα δεκάλεπτα: 29-17, 50-31, 70-41, 93-61.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Μεσίνα): Ζήσης 9 (1), Κεϊρού 3 (1), Σμόντις 15 (2), Λόρμπεκ 13, Ζαβρασένκο 2, Βορόντσεβιτς 3 (1), Λάνγκντον 14 (2), Σβεντ 7 (1), Καούν, Κριάπα 14, Πλάνινιτς 3 (1), Μόρις 10 (1).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 1, Τσβέτκοβιτς 13 (2), Ζορόσκι 10, Γεωργαλής, Δρελιώζης, Καλαμπόκης 2, Μάιλς 7, Ραίτσεβιτς 2, Κένταλ 4, Μπάξτερ 7, Ντικούδης 15.