Μπνέι Χασαρόν - Πανελλήνιος 78-76
Μαρούσι - Ρίγα 82-77
Τουρκ Τελεκόμ - Άρης 78-65
Ολύμπια Λάρισας - Όλντενμπουργκ 89-75

Ο Πανελλήνιος γνώρισε την ήττα από τη Μπνέι Χασαρόν με 78-76 στο πλαίσιο του Eurocup, αλλά κράτησε τη διαφορά αφού στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 15 πόντους. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου "πάλεψε" το παιχνίδι, αλλά η ευστοχία των ισραηλινών από την περιφέρεια αλλά και του Ταπίρο από την γραμμή των ελευθέρων βολών στα τελευταία λεπτά (6/6) έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους. Ένα παιχνίδι, στο οποίο οι δύο ομάδες άλλαξαν αρκετές φορές το προβάδισμα στο σκορ, χωρίς καμία όμως να μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας. Κάτι το οποίο αποδεικνύεται και από το πως διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 39-38, 56-56, 78-76
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Ζούρος): Όστοιτς 7, Παπαμακάριος 9 (3), Καλαϊτζίδης, Καλαϊτζής 10, Νιούλεϊ 7, Νάτζφεϊ 12 (4), Πέτροβιτς 3 (1), Γκόλεματς 4, Ραντένοβιτς 19, Γκράντι 5 (1).

Ήταν δεδομένο πως μετά τα τελευταία γεγονότα ο αγώνας κόντρα στη Ρίγα θα έμπαινε σε δεύτερη μοίρα. Οι παίκτες του Αμαρουσίου πάντως έκαναν το καθήκον τους, νίκησαν με 82-77 την ομάδα από τη Λετονία και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της πρόκρισης. Μάλιστα αν δεν έκαναν τόσα λάθη και η άμυνα τους ήταν πιο αποτελεσματική τότε ενδεχομένως να κατάφερναν να καλύψουν και τη διαφορά των 14 πόντων με την οποία είχαν ηττηθεί στην έδρα της Ρίγα πριν από μια εβδομάδα.Από την άλλη βέβαια, έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου θα μπορούσε να είχε φύγει και με σκυμμένο το κεφάλι από το παρκέ. Το Μαρούσι με πρωταγωνιστές τους Χαραλαμπίδη και Καλάθη αλλά και τον Διαμαντόπουλο που είχε σημαντική συνεισφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο διατηρούσε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την πρωτοπορία στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και μάλιστα μείωσαν στους 2 πόντους (77-75) περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Μπίλι Κις ωστόσο αποδείχθηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του, ενώ το κλέψιμο του Χαραλαμπίδη στον Βίτολς έδωσε τέλος στην αναμέτρηση με τον Έλληνα γκαρντ κάνει το τελικό 82-77 με μια εύστοχη βολή.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 44-35, 60-55, 82-77.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 7 (1), Κις 9 (1), Χαραλαμπίδης 15 (2), Κουμπούρας, Χαφ 2, Μαυροειδής 5, Μαυροκεφαλίδης 8, Καλάθης 16 (1), Γλυνιαδάκης 8, Παπαντωνίου, Διαμαντόπουλος 12 (1)

Πολλές φορές ακούμε τους προπονητές να λένε πως "πρέπει να μείνουμε συγκεντρωμένοι για 40 λεπτά". Έχει καταντήσει "κλισέ", αλλά κρύβει πολλές αλήθειες. Ο Άρης έχασε από την Τουρκ Τελεκόμ, απλά και μόνο γιατί οι παίκτες του έχασαν τη συγκέντρωσή τους στα μισά του δευτέρου ημίχρονου. Εκεί όπου οι Τούρκοι οικοδόμησαν διψήφια διαφορά και μέχρι το τέλος κατόρθωσαν (με σκαμπανεβάσματα) να τη διατηρήσουν. Το 78-65 ενδεχομένως αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Ματσόν, που όμως βρέθηκαν από νωρίς στο κυνήγι του σκορ.
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 44-36, 60-52, 78-65.
ΑΡΗΣ
(Ματσόν): Κλάρκ 7 (1), Μάρσαλ 9 (2), Σέκουλιτς 11, Αργυρόπουλος, Ηλιάδης 10, Γκαβέλ, Αγαδάκος 6, Μπάρλος 2, Τσαλδάρης 7 (1), Νέλσον 13 (1)

Μια πολύ σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Ολύμπια Λάρισας απέναντι στην Όλντενμπουργκ με 89-75 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, ωστόσο με ηγέτη τον Μάικ Κινγκ κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να κατακτήσει τους δύο βαθμούς. Ο Αμερικανός παίκτης τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φόστερ ο οποίος ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 22 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 11-22, 38-27, 59-51, 89-75.
ΟΛΥΜΠΙΑ (Μπαρτζώκας): Καστλ 21 (2), Κινγκ 26 (2), Σούλτζε 11 (2), Σπανός, Σιγκούνας 2, Μπατής 7, Αριγκμπάμπου 10, Κολόκας 4, Καραποστόλου 4, Παπαϊωακείμ 4.