Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2009

Α2 Γυναικών : παραλίγο να αυτοκτονήσει το Ηράκλειο στην .... Αλικαρνασσό !

Α2 Γυναικών - όμιλος Νότου - πρώτη αγωνιστική : Ηράκλειο - Αγ. Παρασκευή 71-67 (18-10-09) η παραλίγο ... αυτοκτονία

Με τον χειρότερο τρόπο ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας αφού ο Πειραϊκός απέσυρε την συμμετοχή του την τελευταία στιγμή. Ετσι, το παιχνίδι με το Παγκράτι στο Μετς δεν έγινε ποτέ και αποτελεί ερωτηματικό η συμμετοχή της ομάδας στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Απρόοπτα είχαμε και στην Κρήτη όπου το ματς Ηρακλείο - Αγ. Παρασκευή άλλαξε τελευταία στιγμή έδρα λόγω των προβλημάτων στην ηλεκτροδότηση του Λίντο και πήγε στην Αλικαρνασσό.
Στο Μετς ο Πειραϊκός δεν κατέβηκε να αγωνιστεί κόντρα στο Παγκράτι που πήρε χωρις κόπο την νίκη. Γραμματεία, διαιτητές και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο γήπεδο όπου έκλεισαν το φύλλο αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μηδενίστηκαν και πλέον είναι αμφίβολο το κάτα πόσο θα αγωνιστιύν στην συνέχεια του πρωταθλήματος. Επίσημη δικαιολογία των ανθρώπων της ομάδας είναι ότι υπήρχαν αρκετές τραυματισμένες και θα ήταν άσχημο για τις μικρές κοπέλες να υποστούν το ψυχολογικό μαρτύριο του αγώνα απέναντι στο Παγκράτι αλλά κάτι τέτοιο μάλλον δεν ευσταθεί αφού είναι γνωστά τα αγωνιστικά αλλά και διοικητικά προβλήματα των Πειραιωτών. Εξελίξεις θα έχουμε μέσα στην εβδομάδα.

Δεκάλεπτα : 24-12, 40-30, 57-44, 71-67
Ηράκλειο (Δασκαλάκης): Γιαλυτάκη 21, Κοιλάδη, Πολοπετράκη 2, Παπαϊωσήφ 4, Στεφάτου 14 (1), Μαθιουδάκη 13 (1), Γαλητσιάνου 14 (1), Ψυλλάκη, Φωτιάδη 3.
Αγ. Παρασκευή (Καράμπελας): Καββαδία 9 (1), Γεωργούση 18, Λημνιάτη 8, Τσαμπαλή, Λοσταράκου 4, Μπότσαρη, Νιτουλέσκου 20, Βλάχου 7 (1), Πανταζοπούλου 2.

Η διακοπή ρεύματος από το πρωί της Κυριακής μέχρι το απόγευμα στην περιοχή του Λίντο παραλίγο να οδηγήσει το παιχνίδι του Ηράκλειο με την Αγία Παρασκευή στην πρεμιέρα της Α2 (νότιος όμιλος) σε αναβολή. Ευτυχώς όμως που βρέθηκε ο … Ηρόδοτος, οι άνθρωποι του οποίου (και πάλι) έδειξαν τα γρήγορα αντανακλαστικά τους και έτσι αν και ειδοποιήθηκαν στις 11:45 (το παιχνίδι ξεκινούσε στις 12μ), μπόρεσαν να ετοιμάσουν το γήπεδο, στο οποίο υπήρχε κενό μέχρι της 2μμ και έτσι ο αγώνας διεξήχθη κανονικά (έναρξη 12:30) στην Αλικαρνασσό, παρουσία 100 περίπου φιλάθλων και του προέδρου του Ηράκλειο Μανόλη Λουκαδάκη.
Στον αγωνιστικό τομέα το Ηράκλειο ξεκίνησε στο 1ο δεκάλεπτο πολύ δυνατά και 8’ πριν το τέλος του βρέθηκε μπροστά με 9-0, για να κλείσει η περίοδος με double score 24-12 για την ομάδα του Μιχάλη Δασκαλάκη.
Προς το τέλος του 2ου δεκάλεπτου η ομάδα της Αγ. Παρασκευής μείωσε την διαφορά, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με σκορ 40-30.
Προς το τέλος του 3ου δεκαλέπτου η διαφορά άρχισε να αυξάνει για φθάσει 1’ 32” πριν την λήξη του στους 17 πόντους (57-40) και να τελείωσε η περίοδος με σκορ 57-44.
Στο 4ο δεκάλεπτο 4' πριν το τέλος το σκορ με καλάθι της Στεφάτου διομορφώθηκε σε 65-52 για το Ηράκλειο, όμως με την Γεργούση και με 2 συνεχόμενα καλάθια της αρχηγού της Αγ. Παρασκευής, της Λημνιάτη, το σκορ 3’ 13” πριν το τέλος του αγώνα έγινε 65-58, ενώ 2’ 40” πριν το τέλος με τρίποντο της Βλάχου η διαφορά μειώθηκε στους 4 (65-61). Η Ρουμάνα Νιτσουλέσκου 1’ 50” πριν το τέλος έκανε το 65-63 και με 2/2 βολές η ίδια 1’ 40” πριν το τέλος ισοφάρισε το σκορ (65-65). Η Καββαδία 1’ πριν το τελειώσει το παιχνίδι έφερε για πρώτη φορά στον αγώνα μπροστά την Αγ. Παρασκευή με σκορ 65-67, ολοκληρώνοντας ένα σερί 0-15 (65-52). Στα τελευταία όμως δευτερόλεπτα το Ηράκλειο έκανε το δικό του σερί (6-0) με 1/2 βολές της Στεφάτου, καλάθι της Μαθιουδάκη, 2/4 βολές της Γιαλυτάκη και 1/2 βολές της Μαθιουδάκη και πήρε την πολύ αγχωτική στο τέλος του παιχνιδιού πρώτη νίκη του στην Α2.