Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2009

Euroleague - Week 1 : Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 67-75

Μια... ονειρική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Πρίντεζης (φωτογραφία), ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα ώστε η Μάλαγα να φύγει με τη νίκη από το Βελιγράδι. Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε 72-64 της Παρτιζάν μέσα στη "Χάλα Πιονίρ" με τον Έλληνα φόργουορντ να έχει 16 πόντους με 8/8 δίποντα, 2 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και μια ασιστ. Η Χίμκι έκανε τη μεγάλη έκπληξη αφού νίκησε στην παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης με 84-81 (72-72 κ.α.) και πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα. Ο Κάρλος Καμπέθας με 20 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αν και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Βελίτσκοβιτς ισοφάρισε 72-72 39.3’’ πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αφού στη συνέχεια κόπηκε από τον Γιανκούνας, ενώ άστοχος ήταν ο Λάνγκφορντ στην εκπνοή. Στην παράταση, οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έφτασαν στην ιστορική νίκη με 84-81.
Με νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή της Λιέτουβος Ρίτας στην Ευρωλίγκα, αφού η ομάδα του Βίλνιους έκαμψε την αντίσταση της Εφές Πίλσεν με 77-70. Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους ήταν ο κορυφαίος σκοράροντας 21 πόντους, ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση του στη διοργάνωση.
Η Ρόμα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Κάχα Λαμποράλ παρουσιάστηκε με αρκετές απουσίες και πήρε μια πολύτιμη νίκη με 77-65. Η τριπλέτα των Τζάαμπερ, Ουίνστον και Χάτσον ήταν "όλα τα λεφτά" αφού σημείωσαν τους 50 από τους συνολικά 77 πόντους της ομάδας τους.

Αποτελέσματα - week 1
Πέμπτη 22/10
Λιέτουβος Ρίτας - Εφές Πίλσεν 77-70
Παρτιζάν - Μάλαγα 64-72
Ρόμα - Κάχα Λαμποράλ 77-65
Αρμάνι Μιλάνο - Παναθηναϊκός 67-75
Χίμκι - Ρεάλ Μαδρίτης 84-81 (72-72 κ.α.)

Βαθμολογίες
Α’ όμιλος: Σιένα 1-0, Μπαρτσελόνα 1-0, Ζαλγκίρις 1-0, Βιλερμπάν 0-1, Φενέρ / Ούλκερ 0-1, Τσιμπόνα 0-1.
Β’ όμιλος: Ολυμπιακός 1-0, Μάλαγα 1-0, Λιέτουβος Ρίτας 1-0, Εφές Πίλσεν 0-1, Παρτιζάν 0-1, Ορλεάν 0-1.
Γ’ όμιλος: Μακάμπι 1-0, Ρόμα 1-0, ΤΣΣΚΑ 1-0, Μαρούσι 0-1, Κάχα Λαμποράλ 0-1, Ολίμπια 0-1.
Δ’ όμιλος: Όλντενμπουργκ 1-0, Παναθηναϊκός 1-0, Χίμκι 1-0, Ρέαλ Μ. 0-1, Αρμάνι Μιλάνο 0-1, Πρόκομ 0-1.

Ο Παναθηναϊκός δεν είναι τυχαία πρωταθλητής Ευρώπης, δεν βρίσκεται από σύμπτωση στις κορυφαίες ομάδες της ηπείρου μας. Τί και αν έλειπαν τρία από τα βασικά στελέχη της ομάδας, τί και αν ήταν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς, τί και αν οι "πράσινοι" συνάντησαν ισχυρή αντίσταση από την Αρμάνι Τζιν στο Μιλάνο. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε με 75-67, βάζοντας τους δύο πρώτους πόντους στο… σακούλι, δείχνοντας παράλληλα από νωρίς ότι δεν… χωρατεύει.
Οι Ιταλοί είχαν την κυριαρχία σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ξεπερνώντας το ξάφνιασμα από το προβάδισμα του Παναθηναϊκού (17-10) και μπαίνοντας μπροστά με σερί 10-0, αλλά οι "πράσινοι" με την εμπειρία τους έμειναν κοντά στο σκορ, δεν έχασαν την επαφή σε κανένα σημείο και περίμεναν την κατάλληλη στιγμή για να βρουν ένα καλό διάστημα, ένα ξέσπασμα και να προσπεράσουν. Στο τρίτο δεκάλεπτο, με πρωταγωνιστή τον Στράτο Περπέρογλου, η ελληνική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 5-0 και πέρασε μπροστά με 51-50. Ήταν το πρώτο μήνυμα.
Μπορεί η Αρμάνι να βρέθηκε και πάλι σε θέση… οδηγού (60-59), αλλά και πάλι ο Περπέρογλου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Σπανούλης και Διαμαντίδης ήταν ψύχραιμοι στις βολές, ο Άκερ για άλλη μια φορά δεν φάνηκε εξίσου συγκεντρωμένος και η πλάστιγγα έγειρε. Άλλωστε όταν ο Παναθηναϊκός βρεθεί μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά, σπάνια χάνει. Ειδικά όταν ο Πέκοβιτς (αντιμετώπισε πρόβλημα με τα φάουλ στο ξεκίνημα) κυριαρχεί στο "βαμμένο" και καλύπτει τα όποια προβλήματα υπήρχαν στο περιφερειακό επιθετικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 38-35, 52-56, 67-75.
ΑΡΜΑΝΙ (Μπούκι): Φίνλεϊ 13, Μορτέντε 3 (1), Πετραβίτσιους 5, Μασιούλις 12 (2), Άκερ 9 (1), Μαντσινέλι 8, Χαλ 3 (1), Μπουλέρι 5 (1), Ρόκα 9.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 12 (1), Περπέρογλου 13 (1), Πέκοβιτς 17, Νίκολας 2, Τέπιτς 3 (1), Σπανούλης 19 (2), Φώτσης 2, Καλάθης 5, Σερμαντίνι 2.