Δευτέρα 26 Οκτωβρίου 2009

Η ιστορική νίκη της Χίμκι Μόσχας επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 84-81 στην παράταση (κ.α. 72-72) στην πρεμιέρα της Euroleague (22-10-09) !

Η Χίμκι έκανε τη μεγάλη έκπληξη στην πρεμιέρα της Euroleague την προηγούμενη Πέμπτη (22-10-09), αφού νίκησε στην παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης με 84-81 (72-72 κ.α.) και πανηγύρισε το πρώτο ροζ φύλλο της ιστορίας της στην διοργάνωση. Ο Κάρλος Καμπέθας με 20 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Σέρτζιο Σκαριόλο. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αν και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ο Βελίτσκοβιτς ισοφάρισε 72-72 39.3’’ πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του αφού στη συνέχεια κόπηκε από τον Γιανκούνας, ενώ άστοχος ήταν ο Λάνγκφορντ στην εκπνοή. Στην παράταση, οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έφτασαν στην ιστορική νίκη με 84-81. Δείτε στο βίντεο που παραθέτουμε τα highlights από τον ιστορικό για την Χίμκι αγώνα , όπως επίσης και από το συγκλονιστικό παιχνίδι Μαρούσι - ΤΣΣΚΑ 65-66 με το φινάλε θρίλερ !

Highlights από το συγκλονιστικό παιχνίδι Μαρούσι - ΤΣΣΚΑ 65-66 με το φινάλε θρίλερ στην πρεμιέρα της Euroleague (22-10-09)