Πέμπτη 21 Αυγούστου 2008

Ευρωπαϊκό U16: Ισπανία – Ελλάδα 69-65

Η Ελλάδα ηττήθηκε με 69-65 από την Ισπανία στη δεύτερη μέρα της Β’ Φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στην Ιταλία. Μαζί η ελληνική ομάδα έχασε και την ευκαιρία να αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης. Οι Έλληνες διεθνείς ήλεγχαν το παιχνίδι μέχρι και το 30’, ωστόσο ένα μπλακ-άουτ σε άμυνα και επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο (πεντέμιση λεπτά χωρίς πόντο) ήταν αρκετό για να κοστίσει τη νίκη. Μία νίκη που μέχρι εκείνο το σημείο κρατούσε σφιχτά στα χέρια της, η Εθνική, καθώς προηγούνταν με 56-44. Με ένα 13-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Ισπανοί προηγήθηκαν σε 57-56, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και αποσυντόνισαν τους διεθνείς μας, οι οποίοι έκαναν πολλά λάθη σε συνθήκες πίεσης, χάνοντας εννέα φορές την μπάλα σε λιγότερο από δέκα αγωνιστικά λεπτά. Πολλές μάχες έδωσε ο Λίνος Χρυσικόπουλος κάτω από τα δύο καλάθια, πετυχαίνοντας νταμπλ νταμπλ με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ. Η Εθνική θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-12 σε αγώνες κατάταξης που θα γίνουν το Σάββατο και την Κυριακή.
Διαιτητές: Ρεάτο, Βιατόρ, Γιόβοβιτς
Δεκάλεπτα: 21-20, 39-36, 44-56, 69-65
Ισπανία (Ραβέντος): Βεντούρα 15(3),Μάρτσο 4, Κρέους 5(1), Φαρίνα 11(1), Τόμας 13(3), Μοντέρο, Σερβέρα 9(1), Ντε Πίντο 2, Ιγκουάλ, Μπλάνκο 6, Μας 4.
Ελλάδα (Τούφας): Καραϊσκος 9, Γρίψιος, Τέρπος 6(1), Αντωνάκης 2, Παπούλιας 14(1), Τσαλκιτζής 2, Μοτσενίγος 8, Σικαλίδης 6, Μαραγκός, Χρυσικόπουλος 18.
Ο ομοσπονδιακός προπονητής, Νίκος Τούφας, δήλωσε μετά την αναμέτρηση: «Τι να πω δεν ξέρω. Προσπαθούμε, παλεύουμε συνεχώς και μετά πάμε και ρίχνουμε μια κλωτσιά στην καρδάρα με το γάλα που έχουμε μαζέψει. Είμαι απογοητευμένος, γιατί το κακό είναι ότι τα παιδιά κάνουν προσπάθεια, ωστόσο στα κρίσιμα λεπτά δεν έχουν καθαρό μυαλό.Ο Καραϊσκος σχολίασε: «Μέχρι το 30’ παίξαμε καλά, αλλά στη συνέχεια είχαμε κάποια νεκρά διαστήματα τα οποία έπρεπε να τα αποφύγουμε. Στο 4ο δεκάλεπτο κάναμε πολλά λάθη και μας στοίχισαν το παιχνίδι. Ήταν φανερή η έλειψη του αρχηγού μας, του Μαυρογιάννη, σε όλους τους τομείς, όχι μόνο στο σκοράρισμα και την άμυνα, αλλά και στην ψυχολογία μας»....