Παρασκευή 31 Ιουλίου 2009

Εθνική Κορασίδων U16 : ήττα στην περμιέρα του Ευρωπαϊκού της Νάπολης από την Ρωσία με 54-63 !

15 Κόρμπου 1.92

Η Εθνική Κορασίδων στην πρεμιέρα του 21ου Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Νάπολη δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ρωσία καθώς έχασε μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με 54-63, παρότι μέχρι το ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ, ήταν όμως απελπιστικά άστοχη στα τρίποντα με 0/17 !

Η Ελλάδα είχε 17/34 δίποντα (50%), 0/17 (!!!) τρίποντα, 20/32 ελ. βολές (62.5%), 37 ριμπάουντ (10 επιθετικά - 27 αμυντικά) και 5 ασσίστ. Από τις αθλήτριες της Κρήτης η Ρία Πατεράκη (φωτογραφία) είχε 39' συμ. (21 πόντοι - 11/15 ελ. βολές - 6 ριμπάουντ), η Μαρία Σαρζετάκη μόλις 1' συμ., η Ευλαμπία Ζαχαράκη επίσης μόλις 1' και η Καμπουράκη Δήμητρα 21' με 1 πόντο. Η Ρωσία είχε 19/54 δίποντα (35.2%), 4/13 τρίποντα (30.8%), 1/2 ελ. βολές (50%), 7 ριμπάουντ (1 επιθετικό - 6 αμυντικά και 2 ασσίστ.

Η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά και βρέθηκε μπροστά στο τέλος της Α' περιόδου με 16-9. Η Ρωσία κατάφερε να μειώσει στο τέλςο του ημιχρόνου την διαφορά στους 2 πόντους (27-25) και με ένα σκορ 11-2 πέρασε μπροστά με 27-38 στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου για να κλείσει η περίοδος με 43-49 για την Ρωσία. Την διαφορά αυτή την διατήρησε καθόλη την διάρκεια της τελευταίας περιόδου, για να την αυξήση μάλιστα στο τέλος και να πάρει την νίκη με σκορ 54-63.

Η προπονήτρια της Ρωσικής ομάδας έδωσε μετά το τέλος συγχαρητήρια στις αθλήτριες της αφού κατάφεραν και κέρδισαν ένα παιχνίδι που έχαναν με 10 πόντους και είχαν πετύχει στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο 8.

Ελλάδα - Ρωσία 54-63
Δεκάλεπτα: 16-8, 27-25, 43-49, 54-63

Ελλάδα (Μπακογιώργος): Καμπουράκη 1, Σαρτζετάκη, Κανταρά 10, Ζαχαράκη, Σλούκα 4, Σπυροπούλου, Σπανού 15, Χατζηγιακουμή 3, Πατεράκη 21.
Ρωσία (Καλμάνοβιτς): Κρελέβσκαγια, Φεντορένκοβα 4, Ζαμάρεβα 8, Κνιάζεβα 4, Ντάμοκ 15, Νταβίντοβα 6, Ποζίλκινα, Τιχονένκο 13, Ριάβκινα, Γκλάντκοβα 6, Κισέλεβα 7.
*Αύριο η Εθνική Κορασίδων θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία (21.15).