Παρασκευή 17 Ιουλίου 2009

Εθνική Νέων (U20) : με τους ..... έφηβους πήρε στο τέλος το παιχνίδι 79-66 με την Ιταλία !

Πανευρωπαϊκό Νέων Ανδρών 2009 (U20) - Ρόδος : Ελλάδα - Ιταλία 79-66 το τέλος (17-7-09)

Πανευρωπαϊκό Νέων Ανδρών 2009 (U20) - Ρόδος : Ελλάδα - Βέλγιο 80-58 η αρχή (16-7-09)

Παίζοντας τα 6 τελευταία λεπτά με την ….. Εθνική Εφήβων της Νέας Ζηλανδίας (Παππάς – Σλούκας – Κασελάκης – Γιάνκοβιτς – Παπανικολάου) η Εθνική Νέων (U20) πήρε διαφορά στο σκορ και τελείωσε το παιχνίδι με τους Ιταλούς με σκορ 79-66 στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Α’ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που γίνεται στην Ρόδο.

Μπόγρης 20 πόντους με 7 ριμπάουντ (30' συμμετοχή), Παπανικολάου 17 πόντους - 7 ριμπάουντ - 2 ασσίστ (39' συυμετοχή), Σλούκας 9 πόντοι - 8 ριμπάουντ (!) - 6 ασσίστ, Γιάνκοβιτς 11 πόντοι - 2 ριμπάουντ, Παππάς 5 πόντοι - 4 ριμπάουντ - 3 ασσίστ (30' συμμετοχή) και Κασελάκης 6 πόντοι - 7 ριμπάουντ - 2 ασσίστ (33' συμμετοχή), ήταν οι κορυφαίοι παίκτες της Ελληνικής ομάδας, που μετά το τρίτο δεκάλεπτο έκανε την διαφορά μέσα στο γήπεδο.

Ελλάδα - Ιταλία 79-66
Στην επόμενη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που διεξάγεται στη Ρόδο προκρίθηκε και τυπικά η εθνική. Σε αγώνα στο πλαίσιο του Β’ ομίλου που έγινε στο κατάμεστο κλειστό της Ιαλυσού οι παίκτες του Κώστα Μίσσα επικράτησαν με 79-66 της Ιταλίας διπλασιάζοντας τις νίκες τους στη διοργάνωση.
Η ελληνική ομάδα άρχισε εντυπωσιακά τον αγώνα προηγούμενη με 7-0. Στη συνέχεια, ωστόσο, η Ιταλία έλεγξε τα ριμπάουντ και χάρη στην ευστοχία των παικτών της κατάφερε να προηγηθεί με 19-19, για να κλείσει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 22-21 υπέρ των Ελληνων χάρη σε ένα σουτ του Βαγγέλη Μάντζαρη με την εκπνοή. Εξίσου καλό με αυτό της πρώτης περιόδου ήταν το ξεκίνημα της δεύτερης για το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα, καθώς με επί μέρους σκορ 12-1 προηγήθηκε με 34-22, έχοντας ως επιθετική αιχμή τον Γιώργο Μπόγρη. Οι «ατζούρι» όμως και πάλι κατάφεραν να πλησιάσουν για να κλείσουν τελικά το ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 43-39. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα διατήρησε την πρωτοπορία, αλλά η ιταλική ομάδα «ψαλίδιζε» διαρκώς τη διαφορά και μάλιστα την έφερε στη μικρότερη τιμή της, 52-51, πριν ολοκληρωθεί η περίοδος για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Ελληνες μπροστά με 56-52.
Οι παίκτες όμως του Κώστα Μίσσα φαίνεται πως κρατούσαν το καλύτερο για το τέλος. Με ένα καταιγισμό από σουτ τριών πόντων έφεραν τη διαφορά στο +10 (71-61 στο 30ο λεπτό) με «βόμβες» από τους Παπανικολάου, Κασελάκη και Σλούκα. Η συνέχεια ήταν μια τυπική διαδικασία με την εθνική να κρατά τη διαφορά η οποία με το τέλος του αγώνα έφτασε και στη μέγιστη τιμή της 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 39-43, 52-56, 66-79
Ιταλία (Στέφανο Σακριπάντι): Κούρνο 9 (1), Τζεντίλε 4, Μάρουσιτς, Σατσάτζι 1, Ρασπίνο 7 (1), Κρότα, Ρούλο 14 (1), Σάντρι 8 (2), Ροτόντο 17, Μαρτινόνι 17 (3), Ντα Ρος.
Ελλάδα (Κώστας Μίσσας): Μάντζαρης 9 (1), Μούρτος, Παππάς 5, Γιαννόπουλος 6 (2), Παπανικολάου 17 (1), Σλούκας 9 (1), Γιάνκοβιτς 11 (1), Μπόγρης 20, Κασελάκης 6 (2).

Κώστας Μίσσας : "το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν οδηγός για τη συνέχεια του τουρνουά".

Μετά το τέλος της αναμέτρησης με την Ιταλία ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Μίσσας τόνισε: «Η Ιταλία είναι μία ομάδα με την οποία είχαμε παίξει δύο φιλικά και την ξέραμε. Το κύριο χαρακτηριστικό της είναι ότι παλεύει μέχρι τέλος, ένα στοιχείο που δεν το έχουν πολλές ομάδες της χώρας της. Γνωρίζαμε ότι οι αντίπαλοί μας μπορούσαν να σκοράρουν με τρανζίσιον, με τρίποντο γιατί διαθέτουν καλούς σουτέρ και από επιθετικά ριμπάουντ. Στο πρώτο δεκάλεπτο και ενώ παίξαμε κατά διαστήματα καλά και πήραμε διψήφια διαφορά, δεν ακολουθήσαμε πιστά αυτά που είχαμε πει, να μην δεχτούμε δηλαδή σουτ από τρανζίσιον και χάσαμε την αυτοπεποίθησή μας. Αυτό που κρατάμε είναι η άμυνα στην τρίτη περίοδο. Είναι άμυνα που πρέπει να παίζουμε από την αρχή του αγώνα,. Ήμασταν πολύ σοβαροί στο συσχετισμό χρόνου και σκορ. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν οδηγός για τη συνέχεια του τουρνουά. Όσον αφορά στη Γαλλία είναι δίχως αμφιβολία ο πιο δύσκολος αντίπαλος που αντιμετωπίζουμε ως τώρα στο τουρνουά. Θα δουλέψουμε κάποια εξτρά κομμάτια αύριο στην προπόνηση. Οι Γάλλοι παίζουν πολύ δυνατό παιχνίδι, είναι γρήγοροι αλλά είναι και λίγο επιπόλαιοι,. Εμείς πρέπει να συγκεντρωθούμε και στην ωριμότητα μας και στον έλεγχο του ρυθμού».

Ο Κώστας Σλούκας πρωταγωνίστησε στη νίκη της Εθνικής ομάδας Νέων επί της Ιταλίας. Ο γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν από τους κορυφαίους της ελληνικής ομάδας με μεγάλη συμβολή σε άμυνα κι επίθεση. «Αυτή τη στιγμή έχουμε εξασφαλίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά μας ενδιαφέρει η νίκη απέναντι στη Γαλλία το Σάββατο, γιατί η βαθμολογία μεταφέρεται στην επόμενη φάση. Υπάρχει κούραση, αλλά όταν μπαίνουμε μέσα στο γήπεδο την ξεχνάμε. Όλα τα παιδιά προσπαθούμε για το καλύτερο», τόνισε. Το ζητούμενο για την εθνική ομάδα είναι να βρει το ρυθμό της και να ενσωματώσει το ταχύτερο δυνατό τους επτά παίκτες που επέστρεψαν προ ημερών από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων της Νέας Ζηλανδίας. «Δεν είναι ότι είμαστε καινούρια ομάδα από τη στιγμή που εμείς ενταχθήκαμε στην αποστολή της εθνικής. Έχουμε συνεργαστεί και στο παρελθόν με τα παιδιά και έχουμε όλοι όρεξη για δουλειά και διάθεση για να τα καταφέρουμε».