Παρασκευή 24 Ιουλίου 2009

Εθνική Νέων U20 : Ελλάδα - Κροατία 77-68. Στον ημιτελικό με την Ισπανία το Σάββατο ! Αποκλείστηκε η Λιθουανία από την Ιταλία !

Ελλάδα - Κροατία 77-68 (24-7-09) το τέλος Α' ημιχρόνου (35-33)

Ελλάδα - Κροατία 77-68 (24-7-09) το καθοριστικό 3ο δεκάλεπτο (αρχή)

Ελλάδα - Κροατία 77-68 (24-7-09) το τέλος

Κώστας Παπανικολάου - ο νεός Batman του Ελληνικού Μπάσκετ (2 καρφώματα και 1 τάπα)

Η Εθνική Νέων U20 κέρδισε την Κροατία (την ομάδα με την καλύτερη μέχρι σήμερα επίθεση στο τουρνουά με μ.ο 81 πόντους) με 77-68 και θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που γίνεται στην Ρόδο την Ισπανία (κέρισε την Τουρκία με 77-60) σε ένα πολύ μεγάλο και δύσκολο παιχνίδι.

Η μεγάλη έκπληξη έγινε στο παιχνίδι της Λιθουανίας, όπου οι Ιταλοί κέρδισαν με 68-69 και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό την Γαλλία ! Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 16 πόντους, η Ιταλία κατάφερε να νικήσει τη Λιθουανία με 69-68 και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία (21:15). Οι «ατζούρι» πήραν τη νίκη με τρίποντο του Ρούλο (φωτογραφία) επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος και αφού ο Γιουσκεβίτσιους αστόχησε από πλευράς Λιθουανίας με την εκπνοή. Στέφανο Σακριπάντι (προπονητής Ιταλίας): «Ήταν μία σπουδαία νίκη. Το καλάθι μας στο τέλος ήταν αρκετό για να προκριθούμε στα ημιτελικά. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου που δεν τα παράτησαν. Πλέον έχουμε μπροστά μας τον αγώνα με την Γαλλία, που δεν θα έχει καμία σχέση με το πρώτο ματς της διοργάνωσης, όταν και χάσαμε».
Δεκάλεπτα: 25-18, 36-31, 61-47, 68-69.

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια της προημιτελικής φάσης είχαμε τα αποτελέσματα :

Ισπανία – Τουρκία 77-60 (φωτ)
Γαλλία – Μαυροβούνιο 68-47
Λιθουανία – Ιταλία 68-69 !!!

(προκρίθηκαν στα ημιτελικά Ισπανία , Ελλάδα, Γαλλία , Ιταλία)

Η επόμενη αγωνιστική Σάββατο 25-7-09 («Βενετόκλειο»)
Θέσεις 1-4
7μ.μ. Ισπανία-Ελλάδα
9.15μ.μ. Ιταλία–Γαλλία

Ελλάδα - Κροατία 77-68

Τώρα το μετάλλιο! Η Ελλάδα βρίσκεται στους ημιτελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. Η νίκη της επί της Κροατίας με 77-68 στο ασφυκτικά γεμάτο «Βενετόκλειο» της έδωσε το εισιτήριο για τους τέσσερις της διοργάνωσης. Και τα περισσότερα από τα παιδιά του Κώστα Μίσσα, θα βρεθούν για τρίτη συνεχόμενη φορά σε απόσταση βολής από ένα μετάλλιο ουσιαστικά σε διάστημα ενός χρόνου. Ελπίζοντας, ή μάλλον πιστεύοντας ότι θα ανέβουν για μία ακόμη φορά στο βάθρο. Από μια ομάδα με στόφα νικητή. Με παίκτες που έχουν μάθει να είναι νικητές. Όπως ο Παππάς των 18 πόντων σήμερα αλλά και του… καρέ σε ασίστ και ριμπάουντ, ο τουλάχιστον εντυπωσιακός Παπανικολάου που έδειχνε να βρίσκεται παντού στο γήπεδο, ο Σλούκας με μια πλήρη γραμμή στατιστικών, ο Μπόγρης του νταμπλ νταμπλ, ο Κασελάκης που τα πήγε και πάλι κάτι παραπάνω από καλά απέναντι σε ψηλότερους αντιπάλους, αλλά και στον Ντέλας, το μεγάλο όνομα της Κροατίας και ακόμη ο Γιάνκοβιτς, ο Γιαννόπουλος, ο Σαρικόπουλος, ο Μάντζαρης και οι Τσακαλέρης, Μούρτος, Σακελλαρίου.

Ο Νίκος Παππάς πέτυχε 18 πόντους (31' συμ. - 4 ριμπάουντ - 4 ασσίστ - 1 τρίποντο - 13/16 ελ. βολές), ο Γιώργος Μπόγρης 17 (32' συμ. - 10 ριμπάουντ ), ο Κώστας Σλούκας 16 (30' συμ. - 6 ριμπάουντ - 4 ασσίστ - 6/7 δίποντα), ο Κώστας Παπανικολάου 12 πόντους (37' συμ. - 8 ριμπάουντ) και ο Λεωνίδας Κασελάκης 9 (30' συμ. - 2/4 τρίποντα). Συνολικά για την Ελλάδα 22/49 (44.8%) δίποντα, 4/10 (40%) τρίποντα, 21/28 (75%) ελ. βολές και 38 ριμπάουντ (12 επιθετικά - 26 αμυντικά). Για την Κροατία 16/38 (42.1%) δίποντα, 6/25 τρίποντα (24%), 18/24 (75%) ελ. βολές και 35 ριμπάουντ (12 επιθ. - 23 αμ.).

Στο 1ο δεκάλεπτο στο παιχνίδι ξεκίνησαν για την Ελλάδα οι Παππάς – Μπόγρης – Παπανικολάου – Κασελάκης – Σλούκας. Η Κροατία σκόραρε πρώτη στον αγώνα με τρίποντο, ενώ 7’ 45" πριν το τέλος το σκορ ήταν 4-7 για την Κροατία. Ο Κασελάκης με τρίποντο ισοφάρισε 7’ πριν το τέλος (7-7) και η Ελλάδα με τρίποντο του Παππά 6' 45" πριν το τέλος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 12-10. Το σκορ 4' πριν το τέλος ήταν 15-15, ενώ με καλάθι του Μπόγρη η Ελλάδα 3' 45" πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 17-15, για να γίνει 2' 30" πριν το τέλος το σκορ 17-17. Η Κροατία στο τελευταίο λεπτό βρέθηκε μπροστά με 17-21 για να κάνει με τρίποντο ο Κασελάκης το 20-21, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος. Σλούκας 5 πόντοι, Κασελάλκης 6, και Μπόγρης 4.

Στο 2ο δεκάλεπτο με δύο βολές ο Γιάνκοβιτς 9’ 30” πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 22-21. Με καλάθι του Μπόγρη 7' 20" πριν το τέλος έκανε 24-23, ενώ ο Παππάς 7' πρι το τέλος κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και έκανε με τις βολές το 26-25, ενώ στις αμέσως επόμενη επίθεση ο Παπανικολάου έκανε το 28-25. Με δύο βολές του Μπόγρη 5' 15" πριν το τέλος το σκορ έγινε 29-26 για την Ελλάδα και αμέσως μετά με κάρφωμα του Παπανικολάου έγινε το 31-26, με τους 5 πόντους να είναι η μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την στιγμή διαφορά στο παιχνίδι. Στην συνέχεια η Ελλάδα έχασε 3 επιθέσεις με Παπανικολάου (2) και Γιάνκοβιτς για να γίνει το σκορ 2' πριν το τέλος 33-28 με 2 βολές του Παππά. Στο τελευταίο λεπτό οι Κροάτες με 3/4 βολές έκαναν το 33-31, για να κάνει 40" πριν το τέλος ο Μπόγρης το 35-31, για να τελειώσει η περίοδος με 35-33 για την Ελλάδα. Μπόγρης 9 πόντοι με 3 ριμπάουντ, Παππάς 7 με 1 τρίποντο, Παπανικολάου 6 με 4 ριμπάουν και Κασελάκης 6 με 2/4 τρίποντα. Συνολικά για την Ελλάδα 8/25 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 7/8 ελεύθερε βολές και 15 ριμπάουντ, ενω για την Κροατία 6/14 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 12/15 ελεύθερες βολές και 20 ριμπάουντ.

Στο 3ο δεκάλεπτο με το ξεκίνημα ο Μπόγρης έκανε το 37-33 και στην συνέχεια με 1/2 βολές το 38-35. Ο Σλούκας 7' πριν το τέλος έκανε το 40-37 και ο Παππάς το 42-39, όμως με τρίποντο οι Κροάτες 5' πριν το τέλος έκαναν το 42-42. Ο Σλούκας έδωσε και πάλι το προβάδισμα με 44-42 και ο Κασελάκης 3' 30" πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ το 47-42. Με καλάθι και φάουλ ο Σλούκας 2' 50" έκανε το 50-42 και 2' πριν το τέλος ο Παπανικολάου το 52-45, για να κλείσει η περίοδος με 55-46, έχοντας μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα τους 9 πόντους.

Στο 4ο δεκάλεπτο με το ξεκίνημα οι Κροάτες μείωσαν στο 55-50 για να κάνει ο Μπόγρης το 57-50. και ο Παπανικολάου 8' πριν το τέλος με δεύτερο του κάρφωμα στον αγώνα το 59-50. Με καλάθι του Σαρικόπουλου 7' πριν το τέλος έγινε το +11 (61-50). Οι Κροάτες 5' πριν το τέλος μείωσαν σε 61-55. Ο Σλούκας έκανε το 63-57 και ο Μπόγρης το 65-57. Το σκορ 1' 45" πριν το τέλος ήταν 65-59 για την Ελλάδα με την επίθεση στους παίκτες του Κώστα Μίσσα, ο Παππάς κέρδισε φάουλ 1' 35" και με 1/2 βολές έκανε 66-59 και ο Κώστας Παπανικολάου 65" πριν το τέλος έκανε το 68-59. Οι Κροάτες με 2/2 βολές μείωσαν σε 68-61 και ο Παππάς σε φάουλ που τους έγινε αμέσως με 2/2 βολές έκανε το 70-61. Στα 45" πριν το τέλος ο Παππάς σε νέο φάουλ με 2/2 βολές έκανε το 72-61. Στα 38" οι Κροάτες μείωσαν σε 72-63 και σε νέο φάουλ στον Παππά με 2/2 έγινε το 74-63. Οι Κροάτες μειώσαν εκ νέου στα 32" σε 74-66. Ο Σακελαρίου με 1/2 βολές έκανε το 75-66 και στα 3" ο Παππάς με 2/2 βολές το τελικό 77-68.

Δεκάλεπτα : 20-21, 35-33, 55-46, 77-68

Κροατία (Κούντσε): Ράντιτς 10, Νάκιτς 2, Βράγκοβιτς 12, Μπογκντάνοβιτς 14, Κράλιεβιτς, Όστριτς 3, Ντέλας 2, Χάιντιτς 9, Μαρτσίνκοβιτς 1, Κάρλοβιτς 4, Μπλάζεβιτς, Μπίλαν 11 (11ρ)
Ελλάδα (Μίσσας): Μάντζαρης, Μούρτος, Τσακαλέρης, Παππάς 18 (4ρ, 4κλ), Γιαννόπουλος, Σακελλαρίου 1, Παπανικολάου 12 (8ρ), Σλούκας 16 (6ρ, 4 α), Γιάνκοβιτς 2, Μπόγρης 17 (10ρ), Κασελάκης 9, Σαρικόπουλος 2.

Κώστας Μίσσας : "όλο το παιχνίδι ήταν το κομμάτι της άμυνας"

Το χαμόγελο φώτιζε το πρόσωπό του για πολύ ώρα μετά το τέλος του παιχνιδιού, που βρήκε την Εθνική μεταξύ των τεσσάρων καλύτερων ομάδων της Ευρώπης. Επόμενος στόχος ο τελικός, με τον Κώστα Μίσσα να εξηγεί για την πρόκριση πως «όλο το παιχνίδι ήταν το κομμάτι της άμυνας. Μη ξεχνάτε πως η Κροατία είχε την καλύτερη επίθεση του τουρνουά. Καταφέραμε με άμυνα ομαδική και σε ατόμου να κατεβάσουμε 15 πόντους το μέσο όρο τους. Αυτή ήταν η βάση της νίκης. Το επόμενο κομμάτι ήταν κάθε παιχνίδι γινόμαστε ακόμα καλύυτεροι και στα τρανζίσιον και που στοχεύουμε από πλευράς επίθεσης. Οταν έχουμε υπομονή, πάντα βρίσκουμε λύση. Υπάρχει μεν, συσσωρευμένη κούραση, αλλά υπάρχει και κίνητρο, όπως και διάθεση, ενώ ο κόσμος μάς δίνει περισσότερο δύναμη για να συνεχίσουμε. Το αυριανό ματς, είναι πολύ δύσκολο. Η Ισπανία είναι πολύ καλή ομάδα. Εχει τώρα και τον Αγουϊλάρ. Θεωρώ πως κατ’ αρχάς πρέπει να παίξουμε πολύ καλή άμυνα, όχι μόνο σε επίπεδο ατόμου, αλλά και ομαδικής τακτικής, γιατί είναι παίκτες που λειτουργούν μέσα από πολλά, διαφορετικά σχήματα. Δεύτερον, να καλύψουμε τα ριμπάουντ, όπου σήμερα παρουσιαστήκαμε μεν, βελτιωμένοι αλλά οφείλουμε να συνεχίσουμε. Υπάρχει και ένα τρίτο που κάναμε πολύ καλά σήμερα και πρέπει να το επαναλάβουμε. Ο Παπανικολάου έπαιξε πολύ καλά τον Μπογκντάνοβιτς, τον έβγαλε εκτός ρυθμού από πλευράς άμυνας. Τον βγάλαμε όμως, εκτός ρυθμού και στην επίθεση, γιατί τον ποστάραμε. Αύριο θα συναντήσουμε ιδιαίτερα αυτή την τακτική και πρέπει να ανταποκριθούμε. Εξυπακούεται πως πρέπει να παίξουμε πολύ καλά. Δεν θα γινόταν διαφορετικά, αφού μιλάμε για έναν ημιτελικό»!