Παρασκευή 24 Ιουλίου 2009

Εθνική Εφήβων U18 : και δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο Ευρωπαϊκό της Γαλλίας - πιθανότητα να μείνει η Ελλάδα εκτός 12άδας !

Την ήττα από τη Βουλγαρία με 65-55 γνώρισε η Εθνική ομάδα Εφήβων στη δεύτερη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-18 που διεξάγεται στην πόλη Μετζ της Γαλλίας. Πλέον το συγκρότημα του Γιώργου Βλασσόπουλου μετρά δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες και το έργο της πρόκρισης στη δεύτερη φάση έχει καταστεί πολύ δύσκολο.

Οι Βούλγαροι εκμεταλλευόμενοι τα πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας της ελληνικής ομάδας (13/29 - 44,8% στα δίποντα, 7/37 - 18,9% στα τρίποντα και 8/21 - 38% στις ελεύθερες βολές), είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν με +26 (51-25) στην τρίτη περίοδο, έχοντα σκορ 24-14 στο πρώτο δεκάλεπτο και 19-9 στο δεύτερο. Η ελληνική ομάδα άρχισε την τέταρτη περίοδο με 11 αναπάντητους πόντους και πλησίασε στο -13 (51-38), ωστόσο οι αντίπαλοι δεν απειλήθηκαν στη συνέχεια και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη. Τα δεκάλεπτα : 24-14, 19-9, 8-4, 14-28.

Αντίπαλος της Ελλάδας το Σάββατο (21:15) θα είναι η Λετονία.

«Δεν ξέρω τι φταίει. Ξεκινάμε καλά και μετά κλείνουν τα φώτα, σταματάει το μυαλό μας. Πρέπει να ξεμπλοκάρουμε, να βρούμε τα ψυχικά αποθέματα και να χρησιμοποιήσουμε το μυαλό μας», δήλωσε ο Γιάννης Αγγελόπουλος (35' συμμετοχή, 16 πόντοι με 4/13 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 4 ασσίστ) και πρόσθεσε: «Δεν παίζουμε άμυνα, χάνουμε πολλά ριμπάουντ, κάνουμε λάθη στην επίθεση. Ο καθένας πρέπει να κάνει την αυτοκριτική του και να βρούμε όλοι μαζί τι φταίει. Πρέπει επειγόντως να ξεχάσουμε τι έχει γίνει και να συγκεντρωθούμε στο αυριανό ματς, ευχόμενοι να νικήσουν και οι Τούρκοι τους Λετονούς απόψε για να μην μείνουμε από νωρίς εκτός συνέχειας».

Μετά την ήττα από τη Βουλγαρία, η Εθνική χρειάζεται πάση θυσία νίκη της Τουρκίας επί της Λετονίας προκειμένου να ελπίζει σε πρόκριση στους "12". Σε αυτό το σενάριο, αύριο θα χρειάζεται νίκη (επί της Λετονίας) με 5 πόντους διαφορά για να περάσει ή απλη νίκη (στην περίπτωση που η Βουλγαρία κάνει την έκπληξη και νικήσει αύριο την Τουρκία). Σε περίπτωση που η Λετονία νικήσει την Τουρκία το βράδυ (9.15μ.μ.), η Ελλάδα θα μείνει από σήμερα εκτός 12άδας. (τελικά η Τουρκία κέρδισε την Λετονία με 85-50)

Βουλγαρία - Ελλάδα 65-55
Δεκάλεπτα: 24-14, 43-23, 51-27, 65-55.
Βουλγαρία (Μλαντένοφ): Μαρίνοφ, Ιβάνοφ 6 (1), Πετκόφ 9 (3), Νταφίνοφ 8, Τσόνκοφ 1, Γκοσποντίνοφ 4, Χριστόφ16 (2), Κόεφ, Αραμπατζίεφ, Μπινέφ 21 (4), Μανουίλοφ, Ράντεφ.
Ελλάδα (Βλασσόπουλος):Καπινιάρης, Κατσίβελης 4, Αγγελόπουλος 16 (4), Αντωνάκης 2, Καραθανάσης 7 (1), Παπαπέτρου, Γεωργάκης 9, Χρυσικόπουλος 8, Κανονίδης 3 (1), Μοτσενίγος 6 (1), Καββαδάς, Κουκουλάς.