Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2009

1ο Τουρνουά "Ηράκλειο - Superfast Ferries" - δεύτερη ημέρα : ΑΓΟΡ - Αμύντας 74-69 (5-9-09) !

Ένας Θρύλος του Κρητικού (και όχι μόνο) Γυναικείου μπάσκετ, η Αλεξία Τριάλωνη (σύζυγος του προπονητή του ΑΓΟΡ Νίκου Καραγιάννη) δίπλα στον Γίωργο Βόβορα !

ΑΓΟΡ : Νίκος Καραγιάννης - Σταύρος Μυκωνιάτης

ΑΓΟΡ - Αμύντας 74-69

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες της Α2 κατηγορίας, με τον Αμύντα να κάνει στα τελευταία 2’ (13-12) ένα σερί 0-5 και να κλείνει η περίοδος με σκορ 13-17 για την ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι ομάδες έπαιξαν πιο επιθετικά (σκορ περιόδου 24-24), με τον ΑΓΟΡ να κυνηγάει στο σκορ την ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου φθάνοντας την διαφορά 5’ 20” πριν το τέλος στον ένα πόντο (26-27), για να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 37-41 για τον Αμύντα.

Στο 3ο δεκάλεπτο 8’ πριν το τέλος ο ΑΓΟΡ έκανε το 41-41, για να περάσει στην συνέχεια (7’ πριν το τέλος της περιόδου) μπροστά με τρίποντο του Λάντοβιτς (44-41) και καλάθι και φάουλ του Λάντοβιτς (47-42, 6’ 40” πριν το τέλος). Ο Αμύντας 5’ πριν το τέλος έκανε το 50-50 και έχοντας σερί 0-8 (από 50-47) πέρασε 4’ πριν το τέλος και πάλι μπροστά με 50-55. Η ομάδα το Νίκου Καραγιάννη έφερε 2’ 30” πριν το τέλος και πάλι το παιχνίδι στα ίσια (50-50), για να κλείσει η περίοδος με σκορ 57-57.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν δίπλα – δίπλα μέχρι και 2’ 22” πριν το τέλος (71-69), στα τελευταία όμως 2’ οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου ήταν άστοχοι και βιαστικοί στις επιθέσεις του με αποτέλεσμα ο ΑΓΟΡ να πάρει τελικά την νίκη με 74-69.

Διαιτητές : Μαχαιριανάκης - Χαλαμπαλάκης - Μαλαμάς
Δεκάλεπτα : 13-17
, 37-41, 57-57, 74-69