Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2009

Τουρνουά "Κώστας Διονυσόπουλος" - Τελικός Ανδρών : Δειλινά. - Εργοτέλης 66-60 !

15ο Τουρνουά Ανδρών "Κώστας Διονυσόπουλος" - Τελικός : Δειλινά - Εργοτέλης 66-60 (23-9-09)

Από το 1985 που ξεκίνησε η διεξαγωγή του Τουρνουά "Κώστας Διονυσόπολους", στην μνήμη του μεγάλου δασκάλου και εργάτη του μπάσκετ, τον τίτλο στους Άνδρες έχουν κατακήσει οι ομάδες :

1995 - Εργοτέλης, 1996 - ΟΦΗ, 1997 - ΟΦΗ, 1998 - ΟΑ Χανίων, 1999 - Μίνωας, 2000 - Αστέρας, 2001 - Μίνωας, 2002 - Μίνωας, 2003 - Μίνωας, 2004 - Εργοτέλης, 2005 - ΟΦΗ, 2006 - Δειλινά, 2007 - Δειλινά, 2008 - Χερρονάσιος, 2009 - Δειλινά

Στα Δειλινά ο φετινός τίτλος στο Τουρνουά "Κώστας Διονυσόπουλος"

Τον τίτλο στους Άνδρες στο φετινό 15ο Τουρνουά κατέκτησαν τα Δειλινά που κέρδισαν την Τετάρτη το βράδυ στο Λίντο σε ένα συναρπαστικό από πλευράς έκβασης του σκορ παιχνίδι τον Εργοτέλη με σκορ 66-60. Η ομάδα του Γιάννη Κόκκινου πήρε δίκαια την νίκη αφού ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και μάλιστα η διαφορά έφθασε στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου και τους 10 πόντους (49-39), ενώ οι παίκτες της ομάδας έδειξαν ότι διψούσαν για αυτήν. Αντίθετα οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη έδειξαν ότι είχαν την εντύπωση ότι θα πετύχαιναν μια εύκολη νίκη χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια (που θα μπορούσαν να πάρουν στο τέλος αν ήταν πιο ψύχραιμοι), νοοτροπία που θα πρέπει να αποβάλλουν στην συνέχεια αν θέλουν στο τέλος να είναι οι φετινοί πρωταθλητές Κρήτης επιβεβαιώνοιντας τα σχετικά προγνωστικά και και ικανοποιώντας τους υψηλούς στόχους και τον σχεδιασμό της διοίκησης του συλλόγου που έχει δώσει και φέτος πολύ μεγάλο βάρος στο τμήμα μπάσκετ !

Δειλινά - Eργοτέλης 66-60

Στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγε πόντο – πόντο με τον Εργοτέλη να είναι μπροστά 7’ πριν το τέλος της περιόδου με 6-8, τα Δειλινά να παίρνουν 5’ πριν το τέλος προβάδισμα με 12-10. Με καλάθι του Κομψέλη το σκορ 3’ πριν το τέλος ήταν ισόπαλο 12-12, για να τελείωση η περίοδος με σκορ 16-14 για τα Δειλινά.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης 7’ πριν το τέλος πέρασε μπροστά με 18-19, ενώ 5’ πριν το τέλος με καλάθι και φάουλ ο Βεργετάκης έκανε το 21-21. Ο Αναστασάκης 2’ πριν το τέλος με δύο συνεχόμενα καλάθια έφερε τα Δειλινά μπροστά με 27-23, ενώ με ένα ακόμα καλάθι και φάουλ 20” πριν το τέλος ο Βεργετάκης έκανε το 30-24 για τα Δειλινά, σκορ με το οποίο τελείωσε και το ημίχρονο.

Στο 3ο δεκάλεπτο 7’ 30” πριν το τέλος ο Κομψέλης έκανε το 30-29, και ο Κουρουζίδης 6’ πριν το τέλος το 30-31 για τον Εργοτέλη. Με 3/4 συνεχόμενες βολές (Χριστοδουλάκης – Γρύλλος) 5’ πριν το τέλος έγινε το 30-34, για να ισοφαρρίσουν όμως τα Δειλινά (34-34) 4’ πριν το τέλος. Ο Μαϊστρέλης Νίκος 2’ 37” πριν το τέλος με δύο συνεχόμενα καλάθια έφερε και πάλι μπροστά (38-34) την ομάδα του Γιάννη Κόκκινου, για να κλείσει η περίοδος με σκορ 42-38 για τα Δειλινά.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Δειλινά 8’ 25” πριν το τέλος με τρίποντο του Δοκιμάκη έφθασαν την διαφορά στους 10 πόντους, που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα (49-39), για να μειώσει όμως στην συνέχεια ο Εργοτέλης 2’ 37” πριν το τέλος με τρίποντο του Παπαδογιαννάκη σε 54-51 και 1’ 21” πριν το τέλος το σκορ ήταν 57-56 για τα Δειλινά. Με τρίποντο του Δοκιμάκη 1’ πριν το τέλος τα Δειλινά έκαναν το 60-56 και 40” το 62-57 με τον Οικονόμου. Ο Παναγιωτάκης στα 30” με τρίποντο έκανε το 62-60, όμως στην συνέχεια με δύο συνεχόμενα φάουλ σε Μαϊστρέλη και Χωματά έφυγε από το παιχνίδι (5 φάουλ), ενώ ο τελευταίος με 2/2 βολές και ένα κλέψιμο που έκανε στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το τελικό 66-60 για την ομάδα του Γιάννη Κόκκινου, χαρίζοντας στα Δειλινά τον πρώτο τίτλο της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Δειλινά - Εργοτέλης 66-60
Διαιτητές : Μπορμπαντωνάκης - Επιτροπάκης
Δεκάλεπτα : 16-14, 30-24, 42-38, 66-60