Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009

1ο Τουρνουά "Ηράκλειο - Superfast Ferries" - τρίτη ημέρα : Ηράκλειο - ΑΓΟΡ 65-95 (6-9-09) !

Ηράκλειο - ΑΓΟΡ 65-95

Χωρίς τον αρχηγό του Γιώργο Κούμουλο ,που είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό του, αγωνίστηκε ο ΑΓΟΡ.

Προσπάθησε αρκετά στο 1ο δεκάλεπτο το Ηράκλειο και με 4 τρίποντα (Κωτούλας 2 – Αγαπητός – Καραλής) κράτησε κοντά το σκορ (10-10, 6’ 31” πριν το τέλος και 20-20, 1’ 40” πριν το τέλος), για να κλείσει η περίοδος με τρίποντο του Βουκαντίνοφ στην εκπνοή της και σκορ 21-25 για τον ΑΓΟΡ.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο ΑΓΟΡ με καλή απόδοση του Βουκαντίνοφ άρχισε να κτίζει διαφορά, που την έφθασε 1’ 17” πριν το τέλος με καλάθι του Μαγκουνή στους 15 πόντους (32-47) και έκλεισε η περίοδος με 2 συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία 20”, ένα για κάθε ομάδα (Στίκας – ΑΓΟΡ και Αρβανίτης – Ηράκλειο) και σκορ ημιχρόνου 38-50.

Στο 3ο δεκάλεπτο 5’ 45” πριν το τέλος με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Λάντοβιτς η διαφορά έφθασε στους 18 πόντους για τον ΑΓΟΡ (43-61) και 2’ 23” πριν το τέλος στους 22 (50-72) με καλάθι και φάουλ του Ψαθά. Ο Στίκας 1’ 30” πριν το τέλος με τρίποντο έκανε το 51-75 (+24), για να κλείσει η περίοδος με καλάθι του Κρίτσαλου και σκορ 53-77 για τον ΑΓΟΡ.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά 7’ 45” πριν το τέλος έφθασε στους 32 (53-85) με τρίποντο του Στίκα και 3’ 30” πριν το τέλος στους 33 (57-90) με τρίποντο του Σκέμπη , που ήταν και η μεγαλύτερη του αγώνα για τον ΑΓΟΡ, για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 65-95 για την ομάδα του Ρεθύμνου.

Πολύ καλή απόδοση για το Ρέθυμνο από τους Λάντοβιτς, Βουκαντίνοφ, Ψαθά και τον έφηβο Στίκα.Από το "Ηράκλειο", που δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα, ξεχώρισε ο Αγαπητός και ο τραυματισμός του Παναγιώτη Αρβανίτη (διάστρεμα) λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα : 21-25, 38-50, 53-77, 65-95