Σάββατο 26 Σεπτεμβρίου 2009

Δεν τα κατάφερε ο ΟΦΗ στον Εύοσμο για το Κύπελλο Ελλάδας !

Δεν μπόρεσε ο ΟΦΗ να φύγει νικητής από τον Εύοσμο στην πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος χάνοντας στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα με καλάθι του Τριανταφυλλίδη με σκορ 78-77. Ο προπονητής της ομάδας Γιώργος Βόβορας δήλωσε μετά τον αγώνα : “Η ομάδα μπήκε στην αρχή μουδιασμένα μέσα στο γήπεδο, χωρίς να μπορούμε να βρούμε τον ρυθμό μας στο παιχνίδι. Στο Β’ ημίχρονο αλλάξαμε την τακτική μας και καταφέραμε το -10 στο σκορ να το κάνουμε +4 υπέρ μας. Στο τέλος όμως κάποιες χαμένες βολές και κάποιες λεπτομέρειες μας στέρησαν την νίκη. Ο Σουφλιάς δεν έπαιξε στο Α’ ημίχρονο λόγω κάποιων ενοχλήσεων που είχε και χρησιμοποιήθηκε για λίγο στο 3ο δεκάλεπτο. Τώρα θα συγκεντρωθούμε απερίσκεπτοι στον μεγάλο μας στόχο που είναι το πρωτάθλημα ”.

Χάρη λοιπόν σε ένα καλάθι του Φώτη Τριανταφυλλίδη στο τέλος, ο Αίας Εύοσμου νίκησε με 78-77 τον ΟΦΗ, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν πως θα μπορούσαν να καθαρίσουν πιο εύκολα, αφού προηγήθηκαν και με δέκα πόντους (65-55). Ο ΟΦΗ είχε όμως τις απαντήσεις, γύρισε τον αγώνα και προηγήθηκε με 74-77 με τρίποντο του Μπάρδα. Δύο βολές του Παπαπέτρου όμως και το καλάθι του Τριανταφυλλίδη ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, χάρισαν τη νίκη (78-77) στον Αίαντα, οι παίκτες του οποίου είχαν πένθος στις φανέλες τους για το χαμό του παράγοντα Σπύρου Δεμερτζή, που έφυγε πρόσφατα από τη ζωή και κρατήθηκε και ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του.

Αίας Ευόσμου – ΟΦΗ 78-77
Δεκάλεπτα : 18-17, 37-34, 62-55, 78-77
Αίας : Μάρουσιτς, Παρίτσης 1, Τρανταφυλλίδης 14, Παπαπέτρου 18 (2), Γιούδας 1, Φιλιούσης 19 (4), Χατζηβρέττας 2, Πουλτσίδης, Κόγιας 4, Τσιόλιος 14, Μπάλος 5 (1).
ΟΦΗ : Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μπαρλάς 8 (2), Δελατόλας 9, Σκαμνάκης, Μπάρδας 18 (4), Βαγενάς 9 (1), Παναγάκης 3 (1), Χουλιάρας 5, Σουφλιάς 4, Συριστατίδης 18 (1).

Συνολικά δεν υπήρξε η μεγάλη έκπληξη, με το Λαύριο να κάνει το πιο εντυπωσιακό ξεκίνημα, επικρατώντας του φιλόδοξου Παγκρατίου.

Αίας Ευόσμου - ΟΦΗ 78-77
Διαιτητές: Τζιμογιάννης - Τσώνος Μ.
Τα δεκάλεπτα: : 18-17, 37-34, 62-55, 78-77.
Αναγέννηση/Φλόγα - Αμύντας 60-68