Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2009

Euroleague - προκριματική φάση : Άρης - Μαρούσι 69-67 !

Euroleague - προκριματική φάση - πρώτος αγώνας : Άρης - Μαρούσι 69-67 (29-9-09)

Με ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο "Αλεξάνδρειο" ανάμεσα σε Άρη και Μαρούσι τελείωσε η περσινή σεζόν, με ένα τέτοιο ξεκίνησε και η νέα αγωνιστική περίοδος. Η διαφορά των δύο αγώνων ήταν ο νικητής και αυτό γιατί φέτος υπήρχε ο παράγοντας που ακούει στο όνομα, Νίκος Χατζηβρέττας. Ο έμπειρος γκαρντ με τρίποντο 0.4’’ πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στον Άρη με 69-67 στον πρώτο προκριματικό "εμφύλιο" με το Μαρούσι για την Ευρωλίγκα και πήρε… ψυχολογική διαφορά ενόψει του δεύτερου αγώνα την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ, όπου θα και κριθούν τα πάντα.

Το Μαρούσι ήταν αυτό που μπήκε πιο δυνατά και με ενθουσιασμό στον αγώνα και κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του. Η ομάδα των βορείων προαστίων είχε υπομονή στην επίθεση την ώρα που οι παίκτες του Άρη δεν είχαν σωστές επιλογές και δεν έβρισκαν τα σουτ που ήθελαν και απολύτως φυσιολογικά οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-9 στην πρώτη περίοδο.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξαν σωστά το πικ εν ρολ στην επίθεση και με πολύ καλή άμυνα κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με διψήφιο αριθμό πόντων (24-14), ωστόσο κάπου εκεί άρχισαν τα λάθη. Αυτό το εκμεταλύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο οι γηπεδούχοι που βελτίωσαν την άμυνα και με ηγέτη τον Κικι Κλαρκ βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Οι Μπετς και Χατζηβρέττας έδωσαν πολύτιμες βοήθειες και έτσι ο Άρης με ένα επιμέρους 16-5 κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα με τη λήξη του ημιχρόνου (30-29).
Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε ντέρμπι από αυτά που μας έχουν συνηθίσει τα τελευταία χρόνια οι δύο ομάδες. Ο Μπατζόν προτίμησε να "χτυπήσει" κοντά στο καλάθι το Μαρούσι ωστόσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα βρήκαν τις λύσεις από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα καμία να μην μπορεί να ξεφύγει και να πάρει διαφορά.
Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με τρίποντα των Κακιούζη και Ντικούδη προηγήθηκε με 60-55 ωστόσο το Μαρούσι αντέδρασε άμεσα και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (63-62) μετά τα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να... τα "χάνουν" και επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν το 67-62.
Μια βολή Μπετς και ένα τρίποντο του Ρίτσαρντσον έφεραν τον Άρη σε απόσταση… αναπνοής (66-67) ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η εξαιρετική άμυνα του Ντέι ανάγκασε τον Κις να κάνει επιθετικό φάουλ και η τελευταία επίθεση πήγε στους γηπεδούχους. Εκεί μίλησε η εμπειρία του Νίκου Χατζηβρέττα

Τα δεκάλεπτα: 09-17, 30-29, 52-52, 69-67.
ΑΡΗΣ (Ματζόν): Κλαρκ 15 (3), Αργυρόπουλος 3, Μπετς 15, Ντέι 3, Ρίτσαρντσον 6 (1), Χατζηβρέττας 14 (2), Ντικούδης 4, Μπέλσερ, Κακιούζης 9 (1), Μπάρλος.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Μαρκόπουλος): Παπαντωνίου, Κις 10 (1), Πελεκάνος 8, Μπατής 9 (2), Χόμαν 13, Διαμαντόπουλος, Μαυροειδής 8, Καλάθης 2, Αριγκμπάμπου, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου 7 (1), Γκόρντον 8.

Αρκετά ευχαριστημένος από την εμφάνιση του Άρη, έμεινε ο Αντρέα Ματσόν ο οποίος δήλωσε μετά το φινάλε του αγώνα με το Μαρούσι για τα προκριματικά της Ευρωλίγκα... "Είναι πραγματικά καλό για μας να επανερχόμαστε με νίκη απέναντι στο συγκεκριμένο αντίπαλο. Η νίκη είναι σημαντική, γιατί έτσι αποκτά η ομάδα αυτοπεποίθηση, αλλά με το σύστημα με το οποίο διεξάγεται αυτή η σειρά, με τη διαφορά πόντων, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα γίνει". Από την πλευρά του ο προπονητής του Αμαρουσίου, Γιώργος Μπαρτζώκας, δήλωσε: "Ο Χατζηβρέττας μίλησε με την εμπειρία και την κλάση του στο τέλος. Επειδή είναι σειρά δύο αγώνων δεν έχει σημασία τι έγινε απόψε, αλλά τι θα γίνει την Παρασκευή".

Τα άλλα παιχνίδια της πρεμιέρας !

Άνοιξε απόψε η αυλαία της φετινής Ευρωλίγκα με την διεξαγωγή των προκριματικών αγώνων, στους οποίους κυριάρχησαν οι γηπεδούχοι. Στο ζευγάρι που μας ενδιαφέρει, από τις άλλες τρεις αναμετρήσεις που διεξήχθησαν σήμερα, η Λε Μαν νίκησε με 61-60 την Άλμπα, ενώ από εκεί και πέρα η Βέντσπιλς επιβλήθηκε της Μπενετόν με 78-73 και τέλος, η Σαρλερουά νίκησε την Ορλίνς με 55-53.
Αναλυτικά:

ΛΕ ΜΑΝ – ΑΛΜΠΑ 61-60
Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Λε Μαν έκαμψε την αντίσταση της Άλμπα με 61-60, με τον Μπατίστα να πετυχαίνει τη νικητήρια ελεύθερη βολή 10’’ πριν από την λήξη.
Τα δεκάλεπτα: 17-7, 34-27, 51-48, 61-60

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ – ΜΠΕΝΕΤΟΝ 78-73
Τη νίκη με 78-73, που της δίνει ελαφρύ προβάδισμα για την είσοδο στους ομίλους της Ευρωλίγκα, πήρε η Βέντσπιλς κόντρα στη Μπενετόν.
Τα δεκάλεπτα: 27-17, 47-34, 68-56, 78-73

ΣΑΡΛΕΛΟΥΑ – ΟΡΛΙΝΣ 55-53
Σ’ έναν αγώνα που δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας, η Σαρλελουά έφτασε στην επικράτηση κόντρα στην Ορλίνς πολύ πιο εύκολα απ’ όσο μαρτυρά το τελικό 55-53.
Τα δεκάλεπτα: 13-14, 26-25, 46-30, 55-53

Την Παρασκευή διεξάγονται τα παιχνίδια: Μαρούσι – Άρης (19:00), Άλμπα – Λε Μαν (21:00), Ορλίνς – Σαρλερουά (21:30), Μπενετόν – Βέντσπιλς (21:45).