Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου 2009

1ο Τουρνουά "Ηράκλειο - Superfast Ferries" - τρίτη ημέρα : ΟΦΗ - Αμύντας 73-69 (6-9-09) !

ΟΦΗ - Αμύντας 73-69

O Αμύντας αγωνίσθηκε χωρίς τους δύο τραυματισθέντες "άσσους" του στον αγώνα με τον ΑΓΟΡ Ζούπα (3 ράμματα στο πρόσωπο) και Μούκα (γύρισε το πόδι του).

Στο 1ο δεκάλεπτο με κινητήριους μοχλούς τον Βασίλη Βαγενά και τον Αλέξη Μπάρδα ο ΟΦΗ κατάφερε 4’ 50” πριν το τέλος της περιόδου να περάσει μπροστά με 11-10 (τρίποντο Μπάρδα) και να κλείσει την περίοδο με τρίποντο του Βαγενά στην εκπνοή του χρόνου και σκορ 16-12.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αμύντας 6’ πριν το τέλος ισοφάρισε το σκορ (20-20), στην συνέχεια όμως ο ΟΦΗ με τρίποντα των Μπαρλά – Σουφλιά (!) – Παναγάκη πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 33-29.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Αμύντας ισοφάρισε και πάλι 5’ 45” πριν το τέλος (37-37), για να περάσει μπροστά 5’ πριν το τέλος με 2/2 βολές του Μπάρμπα σε αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε από τον Δελατόλα. Ο ΟΦΗ με καλάθι και φάουλ του Σουφλιά 3’ 41” πέρασε και πάλι μπροστά με 44-43, ενώ ο Βαραθακοκούλης 2’ 13” πριν το τέλος έκανε το 46-47. Η περίοδος έκλεισε με τρίποντο του Παναγάκη 30” πριν το τέλος με σκορ 53-52 για τον ΟΦΗ.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Αλέξη Μπάρδα η διαφορά (μεγαλύτερη του αγώνα) 4’ πριν το τέλος έφθασε στους 10 πόντους (69-59), για να μειώσει όμως στην συνέχεια ο Αμύντας και να φθάσει 19” πριν το τέλος με 1/2 βολές του Παγώνη στο 71-69 μετά από ένα σερί 0-7 (το 69-59 σε 69-66) και να κλείσει το σκορ με 2/2 βολές του Μπάρδα 8” πριν το τέλος και αποτέλεσμα 73-69 για τον ΟΦΗ.

Μεγάλη εμφάνιση και σε αυτό το παιχνίδι του Αλέξη Μπάρδα, ενώ πολύ καλοί και οι Βασίλης Βαγενάς – Θανάσης Σουφλιάς - Σάκης Παναγάκης. Από τον Αμύντα ξεχώρισαν οι Παγώνης - Γιαναλέτσος -Βαθρακοκούλης.

Διαιτητές : Χαλαμπαλάκης - Φλίγκος
Δεκάλεπτα : 16-12, 33-29, 53-52, 73-69

ΟΦΗ (Βόβορας - Γωνιωτάκης) : Τσερκιτζόγλου 7 (1), Μπαρλάς 6 (1), Δελατόλας 3, Σκαμνάκης, Μπάρδας 22 (4), Βαγενάς 15 (1), Παναγάκης 6 (2), Χουλιάρας 4, Αποστολίδης, Λαγουδάκης, Σουφλιάς 10, Συριστατίδης