Παρασκευή 4 Σεπτεμβρίου 2009

1ο Τουρνουά "Ηράκλειο - Superfast Ferries" - πρώτη ημέρα : "Ηράκλειο" - Αμύντας 61-62 !

Ηράκλειο - Αμύντας 61-62

Αρκετά καλά στάθηκε στο πρώτο ημίχρονο το Ηράκλειο απέναντι στον Αμύντα, που αγωνίζεται σε 2 κατηγορίες παραπάνω (Γ’ Εθνική με Α2). Η ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη, που αγωνίσθηκε χωρίς τον τραυματία Αγαπητό, βρέθηκε μπροστά με 8-0 6’ πριν το τέλος του 1ου δεκάλεπτου και 15-11 στο τέλος της περιόδου, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο του 2ου δεκάλεπτου όταν ο Αμύντας με τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου ισοφάρισε σε 26-26.

Στο 3ο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ (28-34 7’ 30”, 31-36 5’ και 33-41 1’ 55” πριν το τέλος της περιόδου), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με σκορ 38-41 για την ομάδα του Αμύντα, μετά από ένα σερί 5-0 του "Ηράκλειο" στα τελευταία 2' της περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν δραματικό με το “Ηράκλειο” να περνάει 3’ 45” πριν το τέλος μπροστά με 50-49 και να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι και τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, όμως χάθηκε η τελευταία επίθεση στα 11” με το σκορ 61-60 για την ομάδα του Μανόλη Δημητριάδη και έτσι ο Αμύντας κατάφερε 1” πριν το τέλος να πετύχει καλάθι και να πάρει τελικά μια πολύ δύσκολη νίκη με 61-62.

Διαιτητές : Επιτροπάκης - Φλίγκος
Δεκάλεπτα : 15-11, 26-26, 38-41, 61-62