Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου 2009

1ο Τουρνουά "Ηράκλειο - Superfast Ferries" - δεύτερη ημέρα : Ηράκλειο - ΟΦΗ 53-61 (5-9-09) !

Μια “ιστορική φωτογραφία” .. πίσω από το καλάθι ! : Μπάμπης Μαρκάκης – Γιάννης Χαρωνίτης - Νίκος Τούλης – Βαγγέλης Βλάχος – Νίκος Καραγιάννης – Αλεξία Τριαλώνη

Ένας καθαρόαιμος Κρητικός προπονητής και δύο εξ αγχιστείας (έχουν παντρευτεί Κρητικές) που ξέρουν απέξω και ανακατωτά την Α2 κατηγορία : Νίκος Τούλης – Βαγγέλης Βλάχος – Νίκος Καραγιάννης

Ηράκλειο - ΟΦΗ 53-61

Μέχρι το 5’ του 1ου δεκάλεπτου ήταν το Ηράκλειο κοντά στο σκορ με τον ΟΦΗ (9-10), στην συνέχεια όμως με τον Αλέξη Μπάρδα σε μεγάλη ημέρα ο ΟΦΗ ξέφυγε και τελείωσε με 15-21 την περίοδο.

Στο 2ο δεκάλεπτο το Ηράκλειο πέτυχε το πρώτο του καλάθι 5’ 17” πριν το τέλος (17-24), ενώ ο ΟΦΗ διατήρησε την υπεροχή ανεβάζοντας την διαφορά 4’ πριν το τέλος στους 11 πόντους (19-30) και στους 13 με τον Σκαμνάκη (19-32) 2’ 30” πριν το τέλος της περιόδου, για να τελειώσει το ημίχρονο με τον ΟΦΗ μπροστά με 23-33 και επιμέρους σκορ περιόδου 8-12 !

Στο 3ο δεκάλεπτο 6’ 35” η διαφορά έφθασε και πάλι στους 13 πόντους για τον ΟΦΗ (24-37) και με 2/2 βολές του Σουφλιά (που έδωσε ρεσιτάλ κάτω από το καλάθι σε αυτή την περίοδο) 6’ πριν το τέλος στους 15 (24-39). Με 7 συνεχόμενους πόντους (σερί 7-0) του Αλέξη Πετράκη 1’ 33” πριν το τέλος το Ηράκλειο μείωσε σε 35-43 και με 2/2 βολές του Στεφανάκη (1' πριν το τέλος) σε 37-46. Με τρίποντο του Πετράκη και καλάθι στην εκπνοή του χρόνου του Δελατόλα τελείωσε η περίοδος με σκορ 40-48 για τον ΟΦΗ.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο το Ηράκλειο προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι , δεν κατάφερε όμως τίποτα περισσότερο από το να πλησιάσει στους 8 πόντους, διαφορά με την οποία τελείωσε και ο αγώνας (τελικό σκορ 53-61 για τον ΟΦΗ). Πολύ καλή εμφάνιση των Αλέξη Μπάρδα και Θανάση Σουφλιά από τον ΟΦΗ και των Αλέξη Πετράκη και Βασίλη Αγαπητό για το Ηράκλειο.

Διαιτητές : Μαρνελάκης - Βαλούρδος
Δεκάλεπτα : 15-21, 23-33, 40-48, 53-61
Ηράκλειο (Δημητριάδης - Ράλλης) : Κοτούλας 2, Αρναουτάκης Μ. 2, Στεφανάκης 2, Δαγαλάκης, Κρίτσαλος 7, Πετράκης 14 (1), Σκόρδος, Αρβανίτης 6 (2), Αρναουτάκης Γ. 2, Μηλαθιανάκης 3, Μαυρόπουλος 2, Καραλής 5 (1), Αγαπητός 8
ΟΦΗ (Βόβορας - Γωνιωτάκης) : Τσερκιτζόγλου, Μπαρλάς 8 (2), Δελατόλας 5 (1), Σκαμνάκης 2, Μπάρδας 17 (3), Βαγενάς 2, Παναγάκης 3 (1), Χουλιάρας 1, Αποστολίδης, Λαγουδάκης 2, Σουφλιάς 14, Συριστατίδης 7