Κυριακή 3 Αυγούστου 2008

Ευρωπαϊκό U20: Ελλάδα - Λιθουανία 77 - 90

Έξω από την πρώτη 12άδα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών της Α κατηγορίας έμεινε η Εθνική Νέων. Γνώρισε την ήττα στο Arena Riga με 90-77 και υστερώντας σε τριπλή ισοβαθμία με τους Ουκρανούς και τους Κροάτες περιορίστηκε στην 4η θέση του Α’ Ομίλου. Έμεινε μάλιστα εκτός στόχου για... έναν πόντο, αφού από τους αγώνες με την Ουκρανία και την Κροατία είχε συντελεστή πόντων -4 (νίκη 74-71, ήττα 74-67), ενώ η 3η Κροατία μετά τη σημερινή ήττα της με δέκα πόντους είχε -3. Έτσι, η Ελλάδα θα συνεχίσει από μεθαύριο για τις θέσεις 13-16 και επιδιώκει να παραμείνει στην Α’ Κατηγορία (η 15η και η 16η θέση οδηγούν στον υποβιβασμό).Με το αποτέλεσμα του αγώνα Ουκρανίας-Κροατίας να μην την ευνοεί και την ψυχολογική πίεση της επιτακτικής ανάγκης για νίκη δεν τα κατάφερε κόντρα στην ισχυρή Λιθουανία παρά τη συγκλονιστική προσπάθεια. Έκανε σπουδαία εμφάνιση κόντρα σε μία από τις πιο δυνατές ομάδες του τουρνουά. Η διαφορά των 13 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, καθώς οι αριθμοί έδειχναν ισορροπία (καλύτερη για παράδειγμα η Ελλάδα σε ασίστ, κλεψίματα, ποσοστό τριών πόντων), όμως οι Λιθουανοί είχαν τους παίκτες να σκοράρουν σε δύσκολες στιγμές με προσωπικές ενέργειες, εκμεταλλεύονταν το ύψος τους, αλλά και τις ευκαιρίες που τους δίνονταν κυρίως στις ελεύθερες βολές (ποσοστό 79.5%). Οι παίκτες του Γιώργου Σιγάλα έπαιξαν παθιασμένα, περιόρισαν τα λάθη και με πιεστική άμυνα δημιούργησαν αρχικά τις προϋποθέσεις για την σπουδαία νίκη που θα τους έφερνε στην πρώτη θέση του ομίλου. Όταν όμως, βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ το έργο τους δυσχέρανε αφάνταστα. Μπορούσαν να αναστρέψουν την κατάσταση, όμως οι Λιθουανοί πήραν πολλά ριμπάουντ και απέφυγαν τα λάθη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε ψυχωμένα από την αρχή και προηγήθηκε 6-2 και 10-5 λίγο πριν από τη συμπλήρωση 5λεπτου. Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 10-9 με τέσσερις βολές ύστερα από τεχνική ποινή στο Σιγάλα, όμως ένα δίποντο του Μπόγρη κι ένα τρίποντο του Καλάθη έφεραν τη διαφορά στο +6 (15-9). Οι διεθνείς μας διατήρησαν προβάδισμα πέντε πόντων στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, όμως ισοφαρίστηκαν στο 13΄ με 25-25 και είδαν τους Λιθουανούς να περνούν πρώτη φορά μπροστά με 27-25 στο 13΄.50΄΄. Σε εκείνο το χρονικό σημείο οι αντίπαλοι απέκτησαν και ψυχολογικό αβαντάζ και στο 18΄20΄΄ πήραν διαφορά 9 πόντων (38-29). Την κράτησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου (43-34), παρότι η εθνική μας μείωσε προς στιγμήν σε 38-34... Να σημειωθεί ότι το σκορ ημιχρόνου διαμορφώθηκε με τρίποντο του Βασιλιάουσκας περίπου από τα 8,5 μέτρα, το πρώτο των Λιθουανών σε αυτά τα 20 λεπτά.Ανάλογη ήταν η εικόνα στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, καθώς η Ελλάδα μείωσε στους 4 πόντους (45-41), αλλά η διαφορά επανήλθε γρήγορα στα ίδια επίπεδα. Επιπλέον, από δύο τρίποντα του Γκεσεβίτσιους το σκορ έγινε 57-43 στο 26΄50΄΄. Η ελληνική ομάδα δεν το έβαλε κάτω και μείωσε σε 62-54 για να τα παίξει όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο.Οι Λιθουανοί κρατούσαν απόσταση ασφαλείας, ώσπου δύο συνεχόμενα τρίποντα του Σακελλαρίου έφεραν τη διαφορά στο -4 (70-66), 4΄ 45΄΄ πριν το τέλος. Δευτερόλεπτα μετά οι διαιτητές χρέωσαν με αμφισβητούμενο επιθετικό φάουλ τον Καλάθη και οι Λιθουανοί εκμεταλλευόμενοι και δύο-τρία αποτυχημένα ρίσκο από την ελληνική πλευρά βρήκαν τις λύσεις να πάρουν ξανά διαφορά ασφαλείας και φυσικά να την κρατήσουν. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής είναι μεθαύριο η Σλοβενία.
Δεκάλεπτα: 23-18, 34-43, 54-62, 77-90
Διαιτητές: Μπουλάνοφ, Λούσις, Μεχατζίγιεφ
ΕΛΛΑΔΑ (Σιγάλας): Μπόγρης 8, Ματαλόν, Μιχάλογλου, Γιαννακίδης 9 (2 τρ.), Γιαννόπουλος 2, Σακελλαρίου 16 (3 τρ.), Καραβασάνης 3, Κουκουνιάς, Τσαϊρέλης 6, Σιγκούνας 17, Λυμπερόπουλος, Καλάθης 16
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Σαμουλένας): Γιαναβίτσιους 12, Βασιλιάουσκας 6, Ζουσκεβίτσιους 13, Λιπκεβίτσιους 11, Μπραζντάουσκις 14, Βαλουκόνις 3, Γκεσεβίτσιους 21 (2 τρ.), Σκουρντάουσκας 8, Σεπουκάιτις 2
Με δύο λόγια ο Γιώργος Σιγάλας περιέγραψε τα συναισθήματα των μελών της ελληνικής αποστολής μετά την ήττα από τη Λιθουανία και τον αποκλεισμό από την πρώτη 12άδα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών. «Μερικές φορές η ζωή είναι δύσκολη», τόνισε με πικρό χαμόγελο ο ομοσπονδιακός τεχνικός υπονοώντας και τον τρόπο με τον οποίο έχασε τον στόχο της η εθνική ομάδα. Ήταν φανερό όμως, πως ούτε εκείνος, ούτε οι αθλητές του ήταν απογοητευμένοι από την προσπάθεια που έγινε. «Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Συγχαρητήρια στα παιδιά, αλλά κάποιες φορές η ζωή είναι δύσκολη. Συνεχίζουμε», ήταν το σύντομο σχόλιο του Γιώργου Σιγάλα.
Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι στη διοργάνωση (7/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), δήλωσε: «Μετά τη νίκη επί της Ουκρανίας όλοι σήμερα είχαμε καλή ψυχολογία, ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα στο άλλο παιχνίδι. Ξέραμε ότι θα ήταν ένας τελικός ο αγώνας με τη Λιθουανία. Μπήκαμε πολύ δυνατά, μετά προσπαθήσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ, αλλά ίσως η κούραση έκανε προς το τέλος ακόμα πιο δύσκολη την προσπάθειά μας. Για τη διαιτησία προτιμώ να μην κάνω σχόλιο». Ο φόργουορντ του Πανιωνίου υπογράμμισε ότι η Εθνική δεν θα κινδυνέψει με υποβιβασμό. «Σε καμία περίπτωση. Στόχος μας είναι να πετύχουμε τρεις νίκες στα εναπομείναντα παιχνίδια και να αποδείξουμε πρώτα στους εαυτούς μας ότι αξίζουμε και μετά σε όλους τους υπόλοιπους ότι πρέπει να πιστέψουν στις δυνατότητές μας».
Ο Γιάννης Καραβασάνης ξεκαθάρισε ότι δεν επηρέασε ψυχολογικά το αποτέλεσμα του αγώνα Ουκρανίας-Κροατίας «απλά, είχαμε καλή ευκαιρία στον αγώνα με τους Κροάτες και δεν την εκμεταλλευτήκαμε». Για την αποψινή αναμέτρηση σχολίασε ότι «παίξαμε πολύ καλά, όμως οι Λιθουανοί εκτέλεσαν πολλές βολές, ήταν εύστοχοι και αυτό μέτρησε πολύ». Ο 20χρονος γκαρντ, που αγωνίζεται στην Ολύμπια Λάρισας, υπογράμμισε ότι είναι πλασματική η θέση της εθνικής μας στον όμιλο. «Δεν αξίζαμε τέτοια τύχη. Έπρεπε να περάσουμε στη 12άδα, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε στην ισοβαθμία. Τώρα πρέπει να σώσουμε την παρτίδα και θέλουμε να κάνουμε μόνο νίκες στα τρία επόμενα παιχνίδια»....