Κυριακή 19 Οκτωβρίου 2008

Β Εθνική : Με ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ πήρε την νίκη με 70 - 63 επί του Λαύριου

Διαιτητές και Γραμματεία του αγώνα (Τσούνας, Τσώνος, Καπετάνιου, Γιακουμάκη, Μούστος, Βαρούχα)

Ευτυχώς ο τραυματισμός του Νίκου Δελατόλα δεν αποδείχθηκε σοβαρός.

Οι προπονητές των δύο ομάδων Δέδας και Σερελής στην συνέντευξη τύπου μετά το τέλος του αγώνα

Δεκάλεπτα : 12-20, 29-42, 49-56, 70-63

"Στο πρώτο ημίχρονο είμαστε αγχωμένοι αφού θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας που είχε γεμίσει το γήπεδο για να μας δεί στην πρώτη μας φετινή εμφάνιση μπροστά στους φιλάθλους μας. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε ... σαν ΟΦΗ και αυτό φάνηκε ουσιαστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου κάναμε και την ανατροπή και πήραμε την νίκη", δήλωσε ο Στέφανος Δέδας αμέσως μετά την μεγάλη νίκη επί του Λαύριου με 70 - 63. Για το παιχνίδι της Τετάρτης με το ICBS για το Κύπελλο Ελλάδος στο ΒΑΚ, ο προπονητής του ΟΦΗ δήλωσε "ότι αυτό θα μας απασχολήσει από αύριο", τονίζοντας όμως ότι "εμείς παίζουμε πάντα για την νίκη".

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ άσχημα για τον ΟΦΗ, αφού το Λαύριο πήρε στο πρώτο δεκάλεπτο διαφορά μέχρι και 10 πόντων (10-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο 1' και 45" πριν την λήξη του η διαφορά έφθασε και στους 19 πόντους (21-40). Από το ημίχρονο και μετά ο ΟΦΗ άρχισε να βρίσκει τα βήματα του και στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πλησίασε στους 7 πόντους (49-56). Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Στέφανου Δέδα έπαιξαν πολύ καλά, ισοφάρισαν (56-56) 6' και 35" πριν το τέλος και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (59-58) 4' και 35" πριν την λήξη Από το σημείο αυτό και πέρα ο ΟΦΗ δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ και έκλεισε τον αγώνα με διαφορά 7 πόντων (70-63) παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη.

Μετά το ημίχρονο βοήθησαν όλοι οι παίκτες του ΟΦΗ που έπαιξαν με πάθος για την νίκη, παρόλο που Τσακιρίδης, Βαγενάς και Σαμουρέλης είχαν φορτωθεί με 4 φάουλ.

Η παρουσία του κόσμου του ΟΦΗ ήταν συγκλονιστική, και όπως τόνισε ο Στέφανος Δέδας βοήθησε (αν και την άγχωσε στην αρχή) πολύ την ομάδα, ενώ στις κερκίδες βρέθηκαν πολλά πρώην μέλη του ΔΣ της ΠΑΕ ΟΦΗ.

Διαιτητές: Τσούνας - Τσώνος Μ

ΟΦΗ (Δέδας): Μπαρλάς 6 (2), Δελατόλας, Τσέλιος 14 (2), Τσακιρίδης 24 (2), Βαγενάς 13 (1), Πουλιάρας 1, Φαρμάκης 6 (2), Σαμουρέλης 6, Τσερκιτζόγλου.

Λαύριο (Σερελής): Ψηλέας 9 (1), Σίνης 8 (1), Τσολάτος 5 , Τρικαλιώτης 6 (2), Αγαπητός, Γιαννακόπουλος 10, Κασάμπαλης 2, Κασσάνος 6. Μέτζος, Λυκογιάννης 17 (3).

Στην Β' Εθνική την πρώτη της νίκη σημείωσε η Χαλκίδα απέναντι στην Αναγέννηση/Φλόγα ενώ αήττητοι συνεχίζουν ο Ίκαρος Καλλιθέας και ΟΦΗ που επικράτησαν του Αμύντα και του Λαυρίου αντίστοιχα. Στα τελευταία λεπτά κρίθηκε το παιχνίδι του Δούκα που νίκησε τον Σπόρτιγκ.