Σάββατο 18 Οκτωβρίου 2008

Πρόγραμμα και Αποτελέσματα Αγώνων Σαββάτου 18-10-08. Σοβαρά Επεισόδια στην Αλικαρνασσό (Παίδων : Ηρόδοτος - Κύδων )

Τα επεισόδια στην Αλικαρνασσό.

Νίκος Τούλης, Παντελής Ρυακιωτάκης και Γιάννης Κόκκινος στον αγώνα Παίδων Ηράκλειο - Χερρονάσιος.

Σάββατο 18-10-08

Σοβαρό επειδόδιο στον αγώνα Ηρόδοτος - Κύδων (Παίδων)

H πρώτη έκπληξη της ημέρας έγινε πριν λίγο στο ΒΑΚ, όπου ο Εργοτέλης κέρδισε με 58-62 τον ΟΦΗ στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Α' κατηγορίας του Πρωταθλήματος Παίδων Κρήτης. Στο πάγκο του ΟΦΗ κάθισαν Γωνιωτάκης και Παναγάκης λόγω της απουσίας του Αντώνη Πινακουλάκη στην Αμερική. Η ομάδα του Σπύρου Καρλάφτη έβαλε ουσιατικά τις βάσεις της νίκης στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν πήρε διαφορά που έφθασε και τους 17 πόντους.

Στην Αλικαρνασσό το Ηράκλειο κέρδισε εύκολα, όπως άλλωστε αναμενόταν, τον Χερρονάσιο με 78 - 25 και αν οι παίκτες του Μιχάλη Πετράκη έβαζαν τα λεγόμενα "καλάθια που δεν χάνονται" η ψαλίδα της διαφοράς θα ήταν ακόμη μεγαλύτερη.

Υγιεινός περίπατος και για το Δειλινό στην Αλικαρνασσό που κέρδισε με 72-23 τον ΑΟΑΝ. Η ομάδα του Χρόνη Θεοδωρίδη παρουσίασε ένα πολύ καλό σύνολο, ενώ ο ΑΟΑΝ προσπάθησε αλλά η μεγάλη διαφορά δυναμικότητας δεν επέτρεψε στα παιδιά του Αγίου Νικολάου να κάνουν κάτι καλύτερο. Στην ομάδα βρέθηκε κοντά, όπως άλλωστε συνηθίζει στις όλες τις ομάδες των μικρών ηλικιών, ο πρόεδρος του Δειλινού Ανδρέας Αναγνώστου, που εκτελούσε και χρέη εφόρου. Αντίθετα τώρα στις Κορασίδες η ομάδα του Δειλινού δεν πήγε στον Άγιο Νικόλαο και μηδενίστηκε.

Στο ντέρμπι της Β' κατηγορίας Παίδων η Αναγέννηση κέρδισε καί το Ακρωτήρι και έμεινε μόνη πρώτη στην βαθμολογία. Η ομάδα του Μιχάλη Καλαιτζάκη ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη, ξέφυγε στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και κράτησε στην συνέχεια το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Η ομάδα του Θανάση Άζα προσπάθησε και "πάλεψε" το μάτς, όμως είχε και πάλι απουσίες βασικών παικτών. Αντίθετα στις Κορασίδες το Αρκάδι κέρδισε πολυ εύκολα με 65 - 26 μέσα στο Ακρωτήρι την τοπική ομάδα στον αγώνα που προηγήθηκε αυτού των Παίδων.

Στην Ιεράπετρα η τοπική ομάδα έχασε την ευκαιρία να πετύχει μια ιστορική νίκη απένατνι στην ομάδα παίδων του ΑΓΟΡ. Η ομάδα του Μιχάλη Γιαιτανάκη είχε την ευκαιρία στο τέλος να αντρέψει το σκορ όταν 24" πριν τελειώσει το παιχνίδι και ενώ έχανε με 2 πόντους, είχε δύο επιθέσεις χωρίς όμως να καταφέρει σε καμμία από αυτές να βάλει καλάθι και να γυρίσει το παιχνίδι. Έτσι ο Νίκος Σειραγάκης επέστρεψε για μια ακόμα φορά στο Ρέθυμνο με το ροζ φύλλο του αγώνα.

Στην Αλικαρνασσό σε ένα δυνατό παιχνίδι ο Κύδων αν και ήταν μπροστά σχεδόν σε όλο τον αγώνα έχασε τελικά από τον Ηρόδοτο με 53 - 51. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό, σημαδεύτηκε όμως από τα πολύ σοβαρά επεισόδια που έγιναν στο ημίχρονο και την κλήση της αστυνομίας για την επιβολή της τάξης. Η ομάδα του Μανόλη Καρλάφτη έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήρε τελικά μια πολύ σημαντική νίκη. Αντίθετα η ομάδα του Δημήτρη Ιωαννίδη, αν και ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, έδειξε στο τέλος ότι δεν πίστευε ότι θα έφευγε νικητής από την Αλικαρνασσό.

Στο ημίχρονο του αγώνα δυστυχώς έγιναν σοβαρά επεισόδια σε βάρος της ομάδας του Κύδωνα, του προπονητή του Δημήτρη Ιωαννίδη και του Μιχάλη Πετράκη (προπονητή του Ηράκλειο που ήταν στο γήπεδο με ομάδα παιδιών του συλλόγου) ο οποίος παρενέβη για να εκτονώσει την κατάσταση και τραυματίστηκε στο πρόσωπο μετά από άγριο γρονθοκόπημα. Τα επεισόδια αυτά μπροστά μάλιστα στα μάτια των παιδιών (και ειδικά του Ηράκλειο που έβλεπαν τον προπονητής τους να γρονθοκοπείται βάναυσα) σίγουρα στιγμάτισαν άσχημα την σηνερινή ημέρα. Οι παράγοντες πάντως του Ηροδότου προσπάθησαν να αποτρέψουν τα επεισόδια, κάτι όμως που δεν κατέστει δυστυχώς τελικά δυνατόν.