Τρίτη 5 Αυγούστου 2008

Δύσκολα η Αμερική την Αυστραλία 87-76

Στον τελευταίο φιλικό της αγώνα η ομάδα των Η.Π.Α επικράτησε πριν από λίγο των Κανγκουρό με 87-76. Στο πρώτο 10λεπτο οι Αμερικάνοι τα βρήκαν δύσκολα με τον δικό μας Μπράντ Νιούλεϊ να πετυχαίνει 5 πόντους και τον Πάτρικ Μιλς 7, και το σκορ μόλις 19-22 υπέρ των Αμερικάνων.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με διαφορά 15 πόντων υπέρ της Team USA και σκορ 44-29, με καλύτερους παίκτες τον Κόμπι Μπράϊαντ και τον Ντουέην Γουέηντ. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Αυστραλοί έδειξαν ότι είναι πραγματικά σκληρά καρύδια πετυχαίνοντας 26 πόντους έναντι μόλις 21 της Αμερικής, μειώνοντας την διαφορά και στους 4 πόντους στα μέσα της περιόδου!

Το σκορ τελείωσε με 87-76 υπέρ των αστέρων του ΝΒΑ, από τους οποίους ξεχώρισαν οι Γουέηντ με 22 πόντους, ΛεΜπρόν με 16, Κόμπι με 13 και Καρμέλο με 12. Από τους Αυστραλούς ξεχώρισαν οι Μιλς και Άνστει με 13 πόντους, Μπάρλοου με 12 και οι Νιούλεϊ και Μπρούτον με 11. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού το πολύ κακό ποσοστό των Αμερικανών στα τρίποντα με μόλις 16.7% (3/18), καθώς επίσης και η αρχική πεντάδα τους με τον Κρις Μπος αντί του Ντουάιτ Χάουαρντ στη θέση του σέντερ, και ο Μάικλ Ρεντ αντί του ΛεΜπρόν Τζέιμς.