Τρίτη 5 Αυγούστου 2008

Ευρωπαϊκό U20: Ελλάδα – Σλοβενία 70-77

H Εθνική Νέων Ανδρών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρίγας, στον πρώτο της αγώνα για τον Ζ’ Όμιλο (θ. 13-16) ηττήθηκε στο Olympic Sports Centre 77-70 από τη Σλοβενία. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει δύο νίκες απέναντι στη Βουλγαρία και τη Γεωργία για ν’ αποφύγει τις δύο τελευταίες θέσεις, που οδηγούν στον υποβιβασμό. Ειδικά στον μεθαυριανό αγώνα με τη Βουλγαρία (14:00, Arena Riga) είναι σημαντικό να νικήσει και με διαφορά αν μπορεί, προκειμένου να διασφαλιστεί και στην περίπτωση που η παραμονή θα κριθεί στις ισοβαθμίες). Επηρεασμένοι ψυχολογικά από τις ήττες στην πρώτη φάση οι αθλητές του Γιώργου Σιγάλα βρέθηκαν σε κακή μέρα και παρά τη θέληση και το πείσμα τους δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος της περίστασης. Στα τελευταία λεπτά η Ελλάδα πλησίασε στους τέσσερις, αλλά χρεώθηκε με δύο επιθετικά και ένα αντιαθλητικό φάουλ και όλα κρίθηκαν σε ότι αφορά τον τελικό νικητή. Νωρίτερα ωστόσο, οι Σλοβένοι είχαν δείξει υπεροχή στα ποσοστά ευστοχίας σε κάθε σουτ και ήταν ξεκάθαρο ότι είχαν περισσότερες επιλογές επιθετικά στις δύσκολες στιγμές. Αντίθετα, η Ελλάδα δεν έβρισκε εύκολα τις λύσεις και το ότι υπερτερούσε στα ριμπάουντ δεν σήμαινε τίποτα με τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας που είχε (44, 8% στα δίποντα, 20% στα τρίποντα). Η Ελλάδα προηγήθηκε 9-6 στο 5’, η Σλοβενία πέρασε πρώτη φορά μπροστά με 10-9 και πήρε διαφορά πέντε πόντων (16-11) στη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου για να ξεφύγουν στη συνέχεια με +7 (20-13). Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 34-32 στο 19’, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο 37-34. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σακελλαρίου ήταν ο μόνος, που έδωσε λύσεις με σουτ απ’ έξω, η ομάδα απέδωσε κάτω από τη ρακέτα μαζεύοντας και πολλά επιθετικά ριμπάουντ. Το ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος ήταν απογοητευτικό. Το πρώτο ελληνικό καλάθι ήρθε ύστερα από πέντε αγωνιστικά λεπτά και ήδη οι Σλοβένοι είχαν εκτοξεύσει τη διαφορά στους 15 πόντους με τέσσερα τρίποντα στη σειρά (49-34)! Με ένα ακόμα σουτ τριών πόντων προηγήθηκαν 52-36, η εθνική μας μείωσε στους δέκα πόντους (55-45), όμως παρότι άρχισε να βρίσκει το στόχο από την περιφέρεια, τα τρίποντα των Σλοβένων δεν της επέτρεψαν να πλησιάσει κι άλλο στο σκορ (62-50). Οι Έλληνες αθλητές τα έπαιξαν όλα για όλα στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσαν στους έξι πόντους 5΄44΄΄ πριν το φινάλε (68-62) και στους τέσσερις στο 1΄26΄΄ (72-68). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ύστερα από άστοχο σουτ του Γιαννόπουλου πήραν δύο ριμπάουντ κάτω από το καλάθι, υπήρξαν διαμαρτυρίες για φάουλ από την ελληνική πλευρά, αλλά αυτό που καταλογίστηκε μετά από λίγο ήταν ένα αντιαθλητικό σε βάρος της με τον αγώνα να κρίνεται οριστικά.

Δεκάλεπτα: 11-16, 34-37, 50-62, 70-77
Διαιτητές: Ντραμπικόβσκι, Κοντεράν, Σουτούλοβιτς
ΕΛΛΑΔΑ (Σιγάλας): Μπόγρης 12, Ματαλόν 3, Μιχάλογλου, Γιαννακίδης 4, Γιαννόπουλος 5, Σακελλαρίου 17, Καραβασάνης 2, Κουκουνιάς 3, Τσαϊρέλης 10, Σιγκούνας 4, Λυμπερόπουλος 2, Καλάθης 8
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Αλίλοβιτς): Βιρκ 3, Τόμιτς 10, Λαπόρνικ 6, Μούλαλιτς 14 (4 τρ.), Βουγιασίνοβιτς, Γκάβριτς 4, Ντράγκιτς 11, Σιγκόγια 24 (2 τρ.), Αλίσπαχιτς 5

Δηλώσεις

«Βρεθήκαμε σε κακή μέρα για ένα ακόμα παιχνίδι και κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση. Θεωρώ όμως, ότι και αυτό το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες γιατί οι δύο ομάδες ήταν ισοδύναμες. Οι Σλοβένοι αξιοποίησαν τα δικά τους σουτ κι αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο. Εμείς δεν ήμασταν εύστοχοι και μοιραία ήρθε αυτό το αποτέλεσμα», δήλωσε ο Χαράλαμπος Γιαννόπουλος και πρόσθεσε: «Είχαμε την επιθυμία, αλλά δεν μας βγήκαν τα πλάνα. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι, όμως πρέπει να κοιτάξουμε τα δύο επόμενα παιχνίδια και να μείνουμε συγκεντρωμένοι στον στόχο της παραμονής, που έγινε πλέον πιο δύσκολος».

Τη διάθεση να πει λίγα λόγια βρήκε και ο Παναγιώτης Κουκουνιάς: «Αποδεικνύεται συνεχώς ότι σε κάθε αγώνα και απέναντι σε οποιοδήποτε αντίπαλο πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και στα 40 λεπτά. Δυστυχώς μας επηρέασαν τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων αγώνων. Τώρα το έργο μας δυσκόλεψε περισσότερο, όμως δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να κοιτάξουμε μπροστά και να πάμε οπωσδήποτε για δύο νίκες στα επόμενα ματς. Δεν πρέπει με τίποτα να απογοητευτούμε επειδή τα πράγματα μάς ήρθαν εντελώς ανάποδα απ’ ό,τι περιμέναμε».

* Στον άλλον αγώνα του ομίλου που διεξήχθη την ίδια ώρα στο Arena Riga, η Βουλγαρία επιβλήθηκε της Γεωργίας με 90-75.

Έτσι, μετά την 1η αγωνιστική του γκρουπ προηγούνται η Βουλγαρία και η Σλοβενία με 2 βαθμούς και ακολουθούν η Ελλάδα και η Γεωργία με 1.

Δεκάλεπτα: 14-24, 29-44, 46-63, 75-90
ΓΕΩΡΓΙΑ (Ουστιασβίλι): Γκουλισαμπεντασβίλι 5, Σενγκέλια 10, Πιρβελασβίλι 2, Τσιβτσιβάντζε 5, Σερμαντίνι 24, Γκερενάια 5, Γκαπριντασβίλι 4, Ματιασβίλι 18, Πατσάτσια 2
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Τσολάκοφ): Ιστιλγιάνοφ, Βασίλεφ, Κόλεφ 6, Ιβανόφ 11, Κοστόφ 26, Μαρινόφ 22, Λιλόφ 14, Χριστόφ, Μιχαϊλοφ 2, Βακλίνοφ 9...