Πέμπτη 27 Αυγούστου 2009

Παναμερικανικό Πρωτάθλημα 2009 - Πρώτη ημέρα των αγώνων !

Παναμερικανικό Πρωτάθλημα 2009 - Πρώτη ημέρα αγώνων - Highlights

Η Βραζιλία έδωσε ένα καλό μάθημα στη Δομινικανή Δημοκρατία, καθώς επικράτησε με 81-68 στην πρεμιέρα του Παναμερικανικού πρωταθλήματος. Η "σελεσάο" κράτησε την αντίπαλό της χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία 8,5 λεπτά, έχοντας παράλληλα σε μεγάλη μέρα τους Γκαρσία, Μπαρμπόσα (από 21 πόντους έκαστος). Στα ρηχά έμειναν οι δύο εκ των τριών ΝΒΑers της Δομινικανής Δημοκρατίας. Ο Τσάρλι Βιλανουέβα πέτυχε 14 πόντους και ο Αλ Χόρφορντ μόνο 5. Αμφότεροι αποβλήθηκαν με 5 φάουλ, παίζοντας μόνο 22 και 18 λεπτά αντίστοιχα. Ο Φρανσίσκο Γκαρσία τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 5 τάπες.
Με βαριά ήττα από τη Βενεζουέλα (69-85) ξεκίνησε η Αργεντινή το Παναμερικανικό πρωτάθλημα. Ο Οσκαρ Τόρες σημείωσε 22 πόντους και ο Εκτορ Ρομέρο 19 για τη Βενεζουέλα. Για τη γεμάτη απουσίες Αργεντινή (χωρίς Τζινόμπιλι, Νοτσιόνι, Χερμάν), ο Λουίς Σκόλα είχε 25 πόντους.
Το Πουέρτο Ρίκο δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στο Μεξικό αλλά στο τέλος επικράτησε εύκολα με 81-66. Ο Κάρλος Αρόγιο είχε 15 πόντους και 11 ασίστ, ο Ελίας Αγιούσο 16 πόντους και 5 κλεψίματα, ενώ ο Ντανιέλ Σαντιάγκο 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Από το Μεξικό ξεχώρισε ο Ρομέλ Μπεκ (26π.).
Στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά η Ουρουγουάη συνέτριψε τις Παρθένους Νήσους με 88-62. Ο Λεάντρο Γκαρσία Μοράλες σημείωσε 28 πόντους με 6/13 τρίποντα και ο Εστεμπάν Μπατίστα πρόσθεσε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ για την Ουρουγουάη.